V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas? | KaunoDiena.lt

V. ROMANOVO TURTAS SLYSTA Į EBSW PALIKUONIŲ RANKAS?

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Subyrėjus Vladimiro Romanovo verslo imperijai, su Ūkio banku siejamų kai kurių įmonių turtas tapo pageidaujama preke, kurį galima įsigyti už patrauklią kainą. Vieną iš tokių objektų nusipirko ir skandalingojo EBSW veikėjo dukra.

Naujas žaidėjas

Bendrovė "Kauno tiekimas" Palemono gatvėje viena iš daugelio po Ūkio banko sparnu atsidūrusių ir dėl bankroto geidžiamu kąsneliu tapusių V.Romanovo įmonių. Tiksliau, "Kauno tiekimo" didžiausiu akcininku buvo Ūkio banko investicinė grupė (ŪBIG), tačiau, jai tapus nemokia, "Kauno tiekimas" perėjo Ūkio banko bankroto administratoriaus žinion.

Šiuo metu "Kauno tiekimas" labiau popierinė nei realiai egzistuojanti ŪBIG valdyta įmonė. 2013 m. gegužę Kauno apygardos teismas iškėlė bendrovei "Kauno tiekimas" bankroto bylą, o 2015 m. gruodį pripažino bendrovę bankrutavusia.

"Kauno tiekimas" užsiėmė nekilnojamojo turto nuoma, prekiavo taip pat bankrutuojančios molžemio gamyklos Bosnijoje "Birač" produktais, beveik 10 ha teritorijoje veikė muitinė. Bendrovės turtas buvo įkeistas Ūkio bankui kaip užstatas, kad "Birač" grąžins skolas žlugusiam bankui. Išeitų lyg ir sviestas sviestuotas, kadangi visi minimi verslo subjektai susiję su žymiuoju, Rusijoje pasislėpusiu bėgliu V.Romanovu.

Greičiausiai dar šiemet "Kauno tiekimo" neliks verslo pasaulio sąraše, o štai įmonei priklausę pastatai neseniai tapo tik pernai įsteigtos bendrovės "Toneda" turtu. Beveik metus praktiškai jokios veiklos nevykdžiusi bendrovė iššovė per buvusių "Kauno tiekimo" pastatų komplekso varžytines ir įsigijo milijoninės vertės pastatus.

Mohikano dukra

Kas gi ta rinkos naujokė bendrovė "Toneda", iš atkaklios varžytinių kovos išstūmusi net du konkurentus. "Buvo rimtos varžytuvės, iki anksčiau buvusios kainos, kai nedalyvavo nė vienas pirkėjas, trūko vos 50 tūkst. eurų. Kainos kėlimų intervalas buvo 3 tūkst. eurų. Mes, kaip pardavėjai, labai džiaugiamės tokia kaina pardavę objektą", – teigė Ūkio banko administratorius Gediminas Adomonis.

Verslo rinkos naujokė, tik pernai lapkritį užregistruota bendrovė "Toneda" už "Kauno tiekimo" pastatų kompleksą paklojo daugiau nei 2,3 mln. eurų. Viešai prieinamoje erdvėje informacijos apie "Tonedą" praktiškai nėra.

Skelbiama tik tiek, kad jos vadovu buvo Raimundas Budnikas.  Registrų centro duomenimis, vos keletą dienų "Toneda" direktoriumi padirbėjęs R.Budnikas, pasitraukė nuo bendrovės vairo. Rinkos naujokės vadovų sąrašą papuošė nauja pavardė – Ieva Sliteris.

Tačiau naujoke ar mažai patirties turinčia naujųjų pastatų komplekso Palemono gatvėje direktore I.Sliteris būtų per drąsu vadinti dėl paprastos priežasties.

34-erių moteris, už daugiau nei 2,3 mln. eurų įsigijusi buvusius "Kauno tiekimo" pastatus, gali atsiremti į didelę patirtį turintį konsultantą – tėtį Algirdą Pašukevičių. Tai to paties Lietuvos nepriklausomybės pradžioje klestėjusio EBSW koncerno, supirkusio daugybę šalies įmonių, kurios ilgainiui bankrutavo, vadovas.

Lėšų kilmė neaiški

"Norėtumėte sudaryti sutartį?" – į buvusias "Kauno tiekimo" administracijos patalpas užsukusių "Kauno dienos" žurnalistų iškart paklausė darbuotoja. Tuščios sekretoriato patalpos, styrantys laidai bylojo apie pokyčius, iš tolimesnio kabineto sklido moteriško ir vyriškų balsų diskusija. Greičiausiai "Toneda" darbuotoja informavo, kad vyksta susitikimas.

Jau vėliau naujoji milijoninės vertės pastatų savininkė į klausimus "Kauno dienai" atsakinėjo itin santūriai. Praktiškai į visus klausimus – apie ankstesnę įmonės "Toneda" veiklą, lėšų pastatų kompleksui įsigyti kilmę, planus, įsigytuose objektuose patalpas nuomojusių bendrovių ir darbuotojų ateitį ji atsakė itin lakoniškai:"Dar nenoriu nieko sakyti. Duokite laiko pasižiūrėti objektą. Kol kas nenoriu nieko atskleisti. Nenoriu apie tai šnekėti."

Nusistebėjimą, kad jai, kaip direktorei ir akcininkei, lyg ir nėra su kuo tartis, tepasakė: "Tartis nereikia bet, kol kas nieko nesakysiu." Moteris neatskleidė, kokį vaidmenį jos versle vaidina A.Pašukevičius.

V.Romanovo bendražygių pėdsakai

"Sodros" duomenimis, bendrovėje "Toneda" dirba keturiolika darbuotojų. Tiek jų esą dirbo ir anksčiau čia veikusioje įmonėje. Išeitų, kad perimti ne tik pastatai, bet ir juose dirbę darbuotojai, o kartu ir verslas?

Įdomi detalė ta, kad tarp perviliotų "Kauno tiekimo" darbuotojų, "Kauno dienos" šaltinių duomenimis, yra Rimantas Klemka. Šis asmuo minimas kaip patikimas V.Romanovo bendražygio, buvusio jo sesers vyro Igorio Gončaruko partneris. I.Gončarukas buvo "Kauno tiekimo" valdybos pirmininku.

Sakoma, kad varnas varnui akies nekerta. Ko gero, ir povandeniniai verslo banginiai vienas kito nepalieka nelaimėje. Kai kuriems nekilnojamojo turto ekspertams kilo abejonių dėl esą sėkmingo sandorio parduodant pastatų kompleksą iš varžytinių. Esą minima gera kaina turėtų būti palankesnė pirkėjui nei pardavėjui.

Patikrintas modelis

Prisiminus prieš dešimtmetį viešai skelbiamas EBSW strategų veiklos schemas, kyla įvairių minčių. Dviprasmiškai atrodo I.Pašukevičiūtės-Sliteris milijoninės investicijos į pastatų nuomos verslą. EBSW veiklos tyrėjai neatmeta versijos, kad V.Romanovo valdytą turtą perima buvusio EBSW veikėjai, per savo patikimus asmenis už galbūt anuomet sukauptas lėšas.

Seimo sudaryta komisija narpliojo EBSW turtų vaikščiojimą iš rankų į rankas, galimą įtaką politikams ir kitas peripetijas. Gana aiškiai buvo leista suprasti, kad EBSW berniukų neva iššvaistyti milijonai vargiai ar kažkur pradingo. Komisijos atstovų lūpomis skambėjo pasvarstymai, kad milijonai saugiai nusėdo patikimose kišenėse, o atėjus tinkamam laikui tos kišenės ims dosniai atsiverti.

"Buvo sukuriamos antrinės įmonės, per kurias buvo išplaunami pinigai, o skolų našta paliekama pagrindinei. Komisijos išvadose buvo aiškiai išdėstyta, kad teisėsaugos institucijos turi tęsti tyrimus ir ieškoti tų pinigų. Tačiau tuo viskas baigėsi. Galiausiai Gintaras Petrikas buvo sugrąžintas į Lietuvą ir jam užkrautas visas skausmas. EBSW veikėjų šeimų verslams tų lėšų pakako", – pastebėjo laikinosios Seimo komisijos koncerno EBSW veiklai tirti narys Kazys Starkevičius.

Pasak K.Starkevičiaus, komisija nustatė, kad kai vyko visų EBSW įmonių bankroto procedūros, bankroto administratoriai paprastai būdavo susiję su tomis įmonėmis. Bankai turtą nurašydavo į skolą, vykdavo varžytinės ir parduodamą įsigydavo tie patys EBSW asmenys tik per kitus žmones, o vėliau pelningai parduodavo.

Praeities šešėlis

Anuomet EBSW strategu vadintas A.Pašukevičius ilgą laiką prisistatydavo kaip verslo konsultantas. Tačiau ne tik verslo įžvalgos garsina A.Pašukevičių. Jo atžvilgiu Kauno apygardos teismas nutraukė garsiąją Kauno holdingo kompanijos (KHK) bylą ir atleido nuo baudžiamosios atsakomybės.

Apie penkerius metus teisme nagrinėtoje baudžiamojoje byloje šie asmenys kaltinti nuo 1993 iki 1995 m. pasisavinę ir iššvaistę daugiau nei 80 mln. litų, kuriuos skolinosi iš gyventojų už palūkanas.

Pripažino patrauklumą

Ant keturių aukštų pastato sienos tebekabojo užrašas "Kauno tiekimas", ketvirtame aukšte buvusiose "Kauno tiekimo" administracijos patalpose taip pat dar buvo galima jaustis tarsi lankytumeisi "Kauno tiekime".

"Tokia įmonė kaip "Kauno tiekimas" jokios veiklos ten nevykdo. Kai tie pastatai buvo Ūkio banko – veikla vyko, ir tuo tas objektas buvo patrauklus. Pardavus objektą, visos sutartys nutrūko", – paaiškino Ūkio banko bankroto administratorius.

"Toneda" nusipirko Ūkio bankui priklausiusius pastatus, perėmė dirbusius darbuotojus ir neatmetama galimybė, kad tęs buvusiame "Kauno tiekime" vykdytą veiklą. Toks modelis būtų logiškas, tuo neabejoja ir Ūkio banko bankroto administratorius.

"Objekto pirkėjas, manau, derasi su nuomininkais ir siekia sudaryti naujas sutartis, nes tai yra pinigai. Tai būtų logiška, bet tiksliai aš nežinau", – teigė Ūkio banko bankroto administratorius G.Adomonis.

Administratorius neatmetė galimybės, kad naujiems pastatų savininkams gal net logiška būtų pasilikti pavadinimą "Kauno tiekimas", nes ta vieta būtent su juo asocijuojasi ir teisiškai tai yra įmanoma. Įstatymuose numatyta, kad, išregistravus bendrovę, po pusės metų galima naudoti tą patį pavadinimą.

Vis dar siūlosi

Bendrovė "Kauno tiekimas" įsteigta daugiau nei prieš 30 metų, viena pirmųjų Lietuvoje buvo perregistruota į akcinę bendrovę. Bendrovėje veikė atvirieji muitinės sandėliai, teritorijoje – eksporto-importo terminalas.

2002 m. įkurtas AB "Kauno tiekimo" filialas, kurio veikla buvo didmeninė prekyba molžemiu (pagrindinė aliuminio gamybos žaliava) bei jo gamybai reikiamomis žaliavomis: boksitu ir kaustikine soda.

Interneto erdvėje vis dar galima rasti "Kauno tiekimo" siūlomas paslaugas: "Nuomojame paprastuosius ir muitinės sandėlius. Galima trumpalaikė nuoma. Yra galimybė nuomotis sandėlius pagal faktiškai užimamą plotą. Prie sandėlių yra geležinkelio atšaka, rampos. Nuomojame administracinės paskirties patalpas. Patogi parkavimo aikštelė. Pigus šildymas. Bendrovės teritorijoje veikia muitinės postas. Teikiamos deklarantų paslaugos. Bendrovė turi šilumvežį, kuriuo manevruojami klientų vagonai."

"Vyksta įmonės likvidavimas", – lakoniškai apie "Kauno tiekimo" situaciją atsakė vienas bendrovės bankroto administratorių Rimas Kelpša. Realiai šios bendrovės nurodytu jos registracijos adresu Palemono g. 171 nebėra. Paaiškėjo, tai nereiškia, kad gyvenimas toje Palemono gatvės vietoje sustojo.

Verslo galimybės

Tame pačiame Palemone, galima sakyti už kampo nuo buvusio "Kauno tiekimo", pernai atidarytas Kauno intermodalinis terminalas. Šis objektas vertintas kaip trečioji didžiausia investicija Kaune po "Žalgirio" arenos ir Kauno technologijos universiteto "Santakos slėnio" projektų.

Terminalas Palemone, sujungęs dvi skirtingų pločių geležinkelių vėžes, ir tapo pirmuoju tokiu intermodaliu mazgu Baltijos šalyse. Per terminalo atidarymo iškilmes buvo skelbiama, kad, nutiesus "Rail Baltica" vėžę iki Kauno, šis terminalas bus tarptautinės svarbos jungtimi tarp Rytų ir Vakarų bei Šiaurės ir Pietų transporto koridorių.

Ateities projektuose Kauno intermodalinis terminalas geležinkelio atšaka gali būti sujungtas su Karmėlavos seniūnijoje esančia Laisvąja ekonomine zona (LEZ). Tada susiformuotų unikalus logistikos ir verslo traukos centras.

Jau šiandien Palemono apylinkėse, Naujasodyje, Petrašiūnuose bei Kauno LEZ yra didelė verslo objektų santalka: vien Palemono prekių stotyje veikia daugiau kaip 300 įmonių.

Oficialus pranešimas

Ūkio banko bankroto administratorius už 2,35 mln. eurų pardavė dėl bankroto likviduojamai bendrovei "Kauno tiekimas" priklausiusį turtą Kauno mieste. Pirkėjas už nekilnojamojo ir kilnojamojo turto objektų paketą sumokėjo beveik 200 tūkst. eurų daugiau nei pradinė nustatyta 2,187 mln. eurų kaina.

"Kauno tiekimą" valdė su banko savininkais siejama bendrovė AB "Birač Europe", kurios reikalavimo teisių portfelį administratorius už 6,4 mln. eurų pardavė 2014 m. "Kauno tiekimo" turtas buvo atskirtas nuo portfelio ir parduodamas atskirai.

"Šis sandoris iš esmės užbaigia "Birač Europe" įsipareigojimų portfelio pardavimo procesą – vieną sudėtingiausių Ūkio banko bankroto administravimo epizodų. Tik nuoseklus komandos darbas, kantrybė ir truputis sėkmės lėmė, kad procesą pavyko užbaigti sėkmingai ir naudingai banko kreditoriams", – sakė BAB Ūkio banko bankroto administratorius G.Adomonis.

Parduotame turto portfelyje yra 37 nekilnojamojo turto objektai, įskaitant ir 9,8984 ha dydžio žemės sklypo nuomos teisę, bei kelios dešimtys vienetų įvairaus kilnojamojo turto. Turtas yra Kauno miesto Petrašiūnų pramoniniame rajone, išsidėstęs teritorijoje, esančioje šalia magistralės Vilnius–Klaipėda.

GALERIJA

 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
 • V. Romanovo turtas slysta į EBSW palikuonių rankas?
Rašyti komentarą
Komentarai (16)

Anonimas

la.labai nera ko sukti galvos,kas ka perka ar parduoda,juk taip turi būti ,nes mes jau gyvename kapitalistines santvarkos sistemoja,kur viskas perkama ir parduodama(jai tai atnesa nausos)vienas Amerikos bankinin ku yra pasakes,jai nusipirkai preke uz 100 doleriu,o rytojaus diena tau siulo 110doeriu-parduok,nes dar palaukes tu tegausi 90dol. kaip pavyzdys, tad nera ko stebetis EBSW koncerno veikla,tai kapitalistineės santvar kos epicentras,jau reikia prie to priprasti............

vyriausias

komisaras kauna paliko jau?

klausimas

Citata iš straipsnio: "Apie penkerius metus teisme nagrinėtoje baudžiamojoje byloje šie asmenys kaltinti nuo 1993 iki 1995 m. pasisavinę ir iššvaistę daugiau nei 80 mln. litų, kuriuos skolinosi iš gyventojų už palūkanas. Anuomet EBSW strategu vadintas A.Pašukevičius ilgą laiką prisistatydavo kaip verslo konsultantas. Tačiau ne tik verslo įžvalgos garsina A.Pašukevičių. Jo atžvilgiu Kauno apygardos teismas nutraukė garsiąją Kauno holdingo kompanijos (KHK) bylą ir atleido nuo baudžiamosios atsakomybės". Pasisavinta ir iššvaistyta daugiau nei 80 milijonų litų (!), bet kaltų nenustatyta, byla nutraukta, yra atleista nuo baudžiamosios atsakomybės. Perskaičius tai, ką nustatė žurnalistai, retorinis klausimas visiems: Ar mes esame teisinė valstybė????
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS