Vandžiogaloje pastatytas memorialas nužudytiems žydams | KaunoDiena.lt

VANDŽIOGALOJE PASTATYTAS MEMORIALAS NUŽUDYTIEMS ŽYDAMS

  • 8

Kauno rajono savivaldybės ir JAV gyvenančių litvakų pastangomis šalia senųjų Vandžiogalos kapinių pastatytas memorialas, skirtas čia 1941 metais nužudytiems žydų tautybės žmonėms atminti.

Lapkričio 8 d., 14 val., planuojamos memorialo atidarymo iškilmės, į kurias ketina atvykti Izraelio ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ambasadoriai, projektą finansiškai parėmusios kompanijos „Alex Lyon&Son” prezidentas Jackas Lyonas, Kultūros paveldo departamento, vietos bendruomenės atstovai.

Kauno rajono savivaldybės, Vandžiogalos seniūno Vytauto Šniaukos ir vietos bendruomenės pastangomis litvakų kapinės buvo išvalytos nuo krūmokšnių, nugriauti paminklai atstatyti, į kapines nutiestas keliukas, miške įrengta nedidelė automobilių stovėjimo aikštelė.

Kauno rajono savivaldybės kartu su Kauno tardymo izoliatoriaus auklėtiniais ir Vandžiogalos gimnazija surengė socialinę akciją, kurios metu buvo pasodinta bukų gyvatvorė.

Memorialas, skirtas 1941 metais liepos 8 d. čia nužudytiems žydams, pastatytas kapinių prieigose, egzekucijos vietoje. Pagrindinis įėjimas aprėmintas pasvirusiais, įvairios tekstūros betoniniais blokais, kurie savo nevienodumu tarsi pakartoja senųjų žydų kapinių vaizdinį. Tekstūroje dominuoja šūvio motyvas, Ant vieno bloko užkeltos dvi Dovydo žvaigždės – žydų tautos simboliai.

Monument ašis – vertikali stela su ištiestų rankų kompozicija. “Apačioje - Vandžiogaloje nužudytų žmonių pagalbos šauksmas, jų malda, o viršutinė ranka simbolizuoja nepaduotą pagalbos ranką”, - aiškino sumanymą kūrybinės grupės vadovė, architektė Violeta Beigienė.

Be architektės, kompoziciją kūrė skulptorius Lukas Šiupšinskas, dailininkas Vygintas Tvarijonavičius ir inžinierius Vydas Jaskelevičius. Darbams vadovavo Mažvydas Beiga. 

„Mūsų tikslas - skirti dėmesį ne tik holokausto aukoms atminti, bet ir skatinti piliečius kurti tolerantišką visuomenę. Tai, kas atsitiko su žydais, vieną dieną gali atsitikti su bet kuria kita tauta. Mes visi, žydai ir lietuviai, viso pasaulio piliečiai, turime stengtis, kad panašios tragedijos niekada nepasikartotų“, - tvirtino Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Istoriniai šaltiniai liudija, kad žydai Vandžiogaloje gyveno jau XVI amžiuje. Kartu su lietuviais, lenkais, o vėliau ir sentikiais rusais.  XX a. pradžioje žydai sudarė miestelio gyventojų daugumą, čia jų buvo maždaug tūkstantis, po to prasidėjo laipsniška jų emigracija į JAV

Bendruomenė turėjo savo sinagogą, mokyklą. Dauguma žydų vertėsi amatais ir prekyba.

Visa tai nutrūko 1941 metų vasarą ir rudenį, kai beveik visą Vandžiogalos žydų bendruomenę sunaikino naciai ir jų parankiniai. Daugiau kaip 30 buvo brutaliai nužudyti čia pat, miškelyje, senųjų žydų kapinių prieigoje, kiti - Babtų šile. Liudytojų tvirtinimu, buvo sunaikinta apie 300 - 400 asmenų.

***

KAS. Memorialo, skirto 1941 m. nužudytiems žydams, atidengimo iškilmės.

KUR. Vandžiogalos senosios žydų kapinės, Kauno rajonas.

KADA. Lapkričio 8 d., 14 val.

GALERIJA

  • Vandžiogaloje pastatytas memorialas nužudytiems žydams
Kauno rajono savivaldybės nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (8)

Robiui

Klausk Kanados premjero

zydai.zydai.zydai

zydams.Jau slykstu.Lyg tik vieni zydai nukentejo.Kada zydai pastatys paminkla Lietuviams nukankitiems Lietuvoje.Lituviai ne izraelyje nukepe koki Dusanskio sebra,o Lietuvoje ir buvo uz ka.

Robis

O kur paminklas nužudytiems Kanados Indėnams.???
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS