Mįslingiausia Kauno byla baigėsi įkalinimu iki gyvos galvos | KaunoDiena.lt

MĮSLINGIAUSIA KAUNO BYLA BAIGĖSI ĮKALINIMU IKI GYVOS GALVOS

Buvusiam teisės studentui Karoliui Neorui, kaltintam dviejų savo kaimynių nužudymu, skirta griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki gyvos galvos, atliekant ją kalėjime. O jo aukų, kurių palaikai nerasti iki šiol, artimiesiems priteista daugiau kaip 24 tūkst. eurų.

Parodymų nedavė

Kaip jau rašyta, 24-erių K.Neoras kaltintas 2015-ųjų sausio 23-ąją dėl savanaudiškų paskatų nužudęs 63-ejų Nijolę Vaškevičienę, gyvenusią virš jo tame pačiame S.Žukausko gatvės daugiabutyje.

Antrosios jam inkriminuotos aukos – buvusios sodo sklypo prie Kauno marių kaimynės Valerijos Urmonienės pasigesta dar po trijų dienų – 2015-ųjų sausio 26-ąją. Buvusiai ilgametei Kauno prekybos organizacijų valdybos vadovei, kurią K.Neoras taip pat kaltintas nužudęs dėl savanaudiškų paskatų, buvo 86-eri. Ir jos bute Maironio gatvėje, kaip ir N.Vaškevičienės namuose, buvo aptikta ne tik dingusiųjų kraujo, bet ir biologinių K.Neoro pėdsakų.

Dingusiųjų palaikai, kurie, kaip įtariama padalinti į dalis, nerasti iki šiol. Dvejus metus teisę studijavęs K.Neoras teisme parodymų nedavė. Atėjus šių laikui, jis tik perskaitė iš anksto pasirašytą tekstą. „Nusprendžiau neduoti jokių parodymų, nes teisinasi, kas neteisus. O aš šioje byloje būsiu teisus visada. Be to, neprivalau nieko įrodinėti – tai privalo prokuroras. Ir ekspertų išvada dėl mano psichinės būklės yra niekinė“, – pakeltu tonu citavo pats save K.Neoras.

Nebuvo ir paskutinio žodžio

Nepasinaudojo K.Neoras ir teise į paskutinį žodį, pareiškęs, kad šio nebus, galutinai sužlugdydamas nukentėjusiaisiais šioje byloje pripažintų V.Urmonienės dukterėčios ir N.Vaškevičienės sūnaus viltis išgirsti bent atsiprašymą.

V.Urmonienės dukterėčia prašė priteisti iš K.Neoro 150 tūkst. eurų moralinį atlygį ir beveik 8500 eurų už padarytą turtinę žalą – pasigesta ir brangių tetos papuošalų: auksinio žiedo su deimantais, 250 eurų vertės perlų vėrinio.

Aš šioje byloje būsiu teisus visada. Be to, neprivalau nieko įrodinėti – tai privalo prokuroras. Ir ekspertų išvada dėl mano psichinės būklės yra niekinė.

N.Vaškevičienės sūnus prašė 100 tūkst. eurų moralinio atlygio ir 290 eurų – turtinio. Dingo ne tik motinos mobiliojo ryšio telefonas, bet ir pinigai.

Du kartus pakaltinamas

Kaltinimą šioje vienoje mįslingiausių pastarojo meto Kauno bylų palaikęs Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Virginijus Sokolovas, siūlęs įkalinti K.Neorą iki gyvos galvos, teigė, kad įrodymų, jog teisiamasis padarė jam inkriminuojamus nusikaltimus, pakanka. K.Neoro kaltę jis įrodinėjo apie pusantros valandos.

Teisiamojo advokatas Ričardas Girdziušas, kurio baigiamoji kalba nusitęsė net per du teismo posėdžius, prašė jo ginamąjį išteisinti. Esą kaltinimas remiasi tik prielaidomis – jokių įrodymų nėra. Be to, anot R.Girdziušo, dėl ne vieno garsaus specialisto jo ginamajam diagnozuotos šizofrenijos šis iš viso negali būti teisiamas.

K.Neorui buvo atliktos net dvi stacionarinės psichiatrinės-psichologinės ekspertizės. Abiejų išvada buvo tokia pati – šizofrenijos simptomus jis tik simuliuoja, o dėl diagnozuotų mišrių asmenybės sutrikimų gali atsakyti už galimai padarytus labai sunkius nusikaltimus.

Nuosprendį lydėjo plojimai

Bylą nagrinėjusi teisėjų Danutės Giačaitės, Arūno Paštuolio ir Valdo Vitunsko kolegija konstatavo, kad K.Neoro kaltė įrodyta netiesioginiais įrodymais – tiek liudytojų, tiek nukentėjusiųjų, tiek paties teisiamojo parodymais, duotais ikiteisminio tyrimo metu. Visi jie papildo vienas kitą. K.Neoro kaltės įrodymai sudaro 61 nuosprendžio lapą.

Skiriant jam bausmę, teisėjų kolegija teigė atsižvelgusi ir į tai, kad aukos nužudytos per tris dienas ir tai padaryta šaltakraujiškai, iš anksto viską suplanavus, užvaldant jų turtą ir šalinant nusikaltimo pėdsakus, įsigijus šiuo tikslu net specialias priemones. O po to simuliuota ir psichikos liga. Visa tai rodo, kad K.Neoras yra abejingas savo sukeltoms pasekmėms, todėl tik griežčiausia bausmė užtikrins teisingumo principo įgyvendinimą. 

Tačiau nukentėjusiųjų ieškiniai patenkinti tik iš dalies. N.Vaškevičienės sūnui pilnai priteistas tik prašytas 290 eurų atlygis už dingusius motinos pinigus. Tačiau jo prašytas moralinis atlygis, konstatavus, kad jiedu su motina gyveno atskirai ir jis tik retkarčiais šią aplankydavo, sumažintas beveik penkis kartus –iki beveik 23 tūkst. eurų.

V.Urmonienės dukterėčiai priteistos tik 1400 eurų išlaidos už advokatą. Ieškinys dėl turtinės žalos paliktas nenagrinėti, konstatavus, kad yra du velionės turto paveldėtojai, dėl ko pasiūlyta dėl šios žalos kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka. O prašymas dėl moralinio atlygio atmestas, konstatavus, kad tokių bylų atvejais, pagal mūsų įstatymus, priklauso tik pirmos ir antros eilės giminaičiams: tėvams, vaikams, seneliams, anūkams, broliams ir seserims. Remiantis Civiliniu kodeksu, dukterėčia artimiausiems giminaičiams nepriskiriama. 

K.Neoras klausėsi nuosprendžio, kurį paskelbus pasigirdo plojimai, kaip įprasta, bejausmiu veidu. 

Dar viena mįslė

Prieš perduodant šią bylą teismui buvo grasinta susidoroti ir su V.Urmonienės dukterėčia.

2016 metų pavasarį ji rado už tetos sodo namelio durų užkištus du ranka rašytus lapelius. Pirmojo nesureikšmino ir išmetė, net neperskaičiusi. Tačiau, kai po kelių dienų rado dar vieną, jau perskaitė. Šio raštelio esmė buvo perspėjimas, ar ne per giliai ji knaisiojasi? Aiškiai matėsi, kad kažkas buvęs ir kaimyniniame – K.Neoro artimųjų sklype.

Perdavus šį laišką tetos dingimo paslaptį narpliojusiems teisėsaugininkams, buvo pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas – dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti ir V.Urmonienės dukterėčios sveikatą. Specialiosiomis liudytojomis, t. y. asmeniu, galimai duodančiu parodymus apie paties padarytą nusikaltimą, trūkstant tokių įrodymų, buvo apklaustos K.Neoro mama ir močiutė.

Šis tyrimas yra sustabdytas, nenustačius grasinimų autoriaus. Tačiau, teisėsaugininkų teigimu, jis bet kada gali būti atnaujintas.

Rašyti komentarą
Komentarai (8)

O kokioj kitoj šalį gyvena magas

Galintis žemę padaryti kilnojamu turtu?

persvelnibausme

tokiems komentatoriams turetu but ... "be jokio gailescio". Visiems kurie troksta kersto del kersto, skausmo ir patyciu kitam zmogui, teismu, bausmiu ir bedu savo artimui...Kodel nesistebite SAVO PACIU pavydu, pagieza, pykciu ir blogiu, savo suktumu, gobsumu ir melagystem, savo bukumu, tamsumu ir arogancija.

per švelni bausmė

tokiem turėtų būt mirties bausmė be jokio gailesčio ir išimčių
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS