Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai | KaunoDiena.lt

LIAUDIES BUITIES MUZIEJŲ NUSIAUBĖ GAISRAS: IKI PAMATŲ SUPLEŠKĖJO DU VERTINGI PASTATAI

Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse sekmadienio naktį kilus gaisrui visiškai sudegė du ekspozicijos pastatai.

Muziejaus direktorės pavaduotojas informacijai ir muziejininkystei Eligijus Juvencijus Morkūnas BNS sakė, kad didesnio už kilusį šįkart gaisro muziejuje nėra buvę. Pasak jo, vieno sudegusios statinio statyba dar nebuvo baigta.

Sudegė du senieji pastatai

„Pastatas buvo iš Mažosios Lietuvos. Bus galima padaryti jo kopiją. Bet bus tik kopija“, - teigė vienas muziejaus vadovų, kuris naktį buvo gaisravietėje, kai gaisras jau buvo užgesintas.

E.J. Morkūnas tikino, kad priešgaisrinė muziejaus sistema buvusi gera.

Tuo tarpu pavaduotojas bendriesiems ir ūkio reikalams Antanas Andriulaitis apie gaisrą sužinojo tik iš BNS ir tuoj pat išvyko į gaisro nuniokotą muziejaus teritoriją. 

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui taip pat buvo keblu rasti muziejaus vadovus. Departamento Situacijų koordinavimo skyrius vyresniojo specialisto Igorio Voverio teigimu, muziejuje kilus gaisrui, ugniagesiai negalėjo susisiekti su jo vadovybe. „Neįmanoma prisiskambinti, norėjom pasitikslinti, ar ten kultūros paveldas, ar tik taip pastatai, esantys toje teritorijoje,“ - BNS teigė specialistas.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vyriausiasis specialistas Giedrius Vaičiulis Lietuvos radiją informavo, kad gaisras Rumšiškėse jau likviduotas. Pavojaus miškui ar kitiems pastatams nėra. „Apsaugai lieka pora cisternų, dar prižiūri tą vietą“, - teigė jis.

G.Vaičiulis taip pat pranešė, kad sudegę ekspoziciniai pastatai buvo gyvenamasis namas ir rastinis ūkinis pastatas, kur buvo eksponuojama paroda „Mažoji Lietuva“.

„Kadangi pastatai vienas karkasinis, o kitas medinių rąstų, o stogas uždengtas nendrėmis, tai ugnis padarė savo“, - teigė G.Vaičiulis.

Pranešimą apie gaisrą Bendrasis pagalbos centras gavo 2.04 val., o ugnis galutinai sutramdyta paryčiais - apie 4.37 val.

Gaisrą gesino didelė ugniagesių pajėgos, pasak I. Voverio, iš viso į Rumšiškes išsiųsti 9 ugniagesių automobiliai, o vienu metu gesino net septyni. „Buvo dar grėsmė kitiems pastatams“, - aiškino jis, ko dėl tiek daug automobilių atsiųsta gesinti gaisro.

Paklaustas, ar galėjo gaisras kilti nuo fejerverkų, I.Voveris sakė, kad tokios informacijos nėra. „Neturime tokios informacijos“, - teigė jis.

I.Voveris BNS informavo, kad Rumšiškėse dirba ekspertai - jie nustatys gaisro priežastį.

Rumšiškėse šį savaitgalį vyko festivalis „Granatos Live“.

Festivalio linksmybių teritorijoje kilo sumaištis – per mikrofonus buvo pranešta, jog linksmybės baigtos. Festivalio dalyviams rekomenduota kuo ramiau pasišalinti iš festivalio teritorijos.

Per gaisrą žmonės nenukentėjo.

Festivalių nebeįsileis

Nuostolius dėl sudegusių Rumšiškių liaudies buities muziejaus pastatų atlygins festivalis „Granatos“, sako muziejaus direktorė Violeta Reipaitė. Pasak jos, po šio gaisro greičiausiai daugiau festivalis nebebus rengiamas muziejaus teritorijoje.

„Pamoka čia yra aiški. Nu kam problemos? Manau, kad ne (Rumšiškėse festivalis nebevyks - BNS)“, - pareiškė sekmadienio naktį nuo gaisro nukentėjusio muziejaus vadovė.

Tačiau V.Reipaitė BNS dar negalėjo pasakyti, kokie nuostoliai patirti dėl sudegusių pastatų. 

„Paveldas yra sunkiai įvertinamas. Žinoma, yra piniginė išraiška, pažiūrėsiu, kiek tuos pastatus, kaip eksponatus, buvome įvertinę, bet šiaip festivalis yra draustas ir mums bus atlyginta 100 proc. Tuo metu, kai vyksta festivalis jie neša visą atsakomybę, kas benutiktų,“ - teigė muziejaus vadovė, pasak kurios, muziejus su festivaliu yra pasirašęs sutartį.

Paveldas yra sunkiai įvertinamas. Žinoma, yra piniginė išraiška, pažiūrėsiu, kiek tuos pastatus, kaip eksponatus, buvome įvertinę, bet šiaip festivalis yra draustas ir mums bus atlyginta 100 proc.

Vis dėlto dėl nelaimės ji kaltina festivalį, bet dėl kokios priežasties įsiplieskė gaisras - dėl fejerverko, numestos nuorūkos ar degtuko, direktorė neprognozavo. Ji tikino, kad pastatuose „užsidegimo židinių nebuvo“.

„Tyrėjai aiškinasi priežastis. Bet pastatas tas nebuvo įrengtas, jo vidus, ten eksponatų nebuvo, pastatai buvo tušti, buvo rengiami ekspozicijai, nebuvo jokių elektros instaliacijų, nebuvo šildymo prietaisų, tai... Tame ir esmė, kad jie (pastatai - BNS) nutolę nuo veiksmo centro,“ - aiškino V.Reipaitė.

Muziejus pats nebuvo apdraudęs pastatus, kurie sudegė. „Ne, nu muziejuje yra daug pastatų, 150, mes fiziškai jų negalime apdrausti visų ir nelabai kas draudžia, žinokite, medinius pastatus“, - sakė V.Reipaitė.

Anot jos, tokia sutartis su „Granatos“ pasirašoma kiekvienais metais.

„Didelė masė žmonių ir visada kažkaip reikia draustis. Maža kas gali būti... Čia yra penkti metai. Ketverius metus nuostoliai būdavo išmindžiota žolė ir tikrai nieko nebuvo daugiau jokių materialinių, nebuvo pažeidimų“, - aiškino muziejaus direktorė. 

Paklausta, ar festivalio dalyviai galėjo laisvai prieiti prie muziejaus pastatų, ji tokios galimybės neatmetė: “Naktis buvo, sunku pasakyti. Visi muziejaus pastatai, sodybos apsaugotos. O kada yra daug žmonių, visko gali būti“, - tikino muziejaus vadovė.

V.Reipaitė BNS sakė, kas sudegę pastatai „bus atstatyti kaip įmanoma greičiau“.

Pasak jos, iš Mažosios Lietuvos - Šilutės rajono Vabalų kaimo pastatai į Rumšiškes buvo atgabenti 1988 metais ir dėl pinigų stygiaus nebuvo tvarkomi - atnaujinti buvo pradėti neseniai, bet V.Reipaitė negalėjo pasakyti, kiek tiksliai į jų atnaujinimą buvo investuota: „Nedidelės sumos, pavyzdžiui, tik stogas perdengtas“. 

Iki šiol Rumšiškėse dirba ekspertai - jie nustatys gaisro priežastį.

Gaisro nuostoliai - apie 45 tūkst. eurų

Nuostoliai, kuriuos Rumšiškių liaudies buities muziejus patyrė dėl sekmadienį sudegusių dviejų 20 amžiaus pradžios statybos pastatų, kurie atvežti iš Mažiosios Lietuvos, gali siekti beveik 45 tūkst. eurų.

Muziejaus direktorės pavaduotojas bendriesiems ir ūkio reikalams Antanas Andriulaitis  BNS pranešė, kad paskutinis šių pastatų įkainavimas atliktas dar 2014 metų spalio mėnesį. 

Dalis sudegusių pastatų - 1904-1910 metais statytas gyvenamasis namas (stuba) buvo įvertintas beveik 42 tūkst. eurų (145,2 tūkst. litų), o tvartas tik 3,3 tūkst. eurų (11,5 tūkst. litų). 

Pasak A.Andriulaičio, už leidimą rengti festivalį, muziejus iš organizatorių gaudavo finansavimą, tačiau lėšų  dydžio jis nekomentavo.

„Sutarty viskas numatyta, kiekvienais metais ją pakoreguodavome, daugiau ar mažiau, priklausomai nuo to, kad viskas brangsta (koreguota sutartis - BNS). Kas sutarty numatyta, tą jie sumokėdavo“, - BNS sakė muziejaus direktorės pavaduotojas.

A.Andriulaitis BNS tikino, kad festivalis muziejui „nebuvo gerai“.

„Man labai gerai nebuvo niekad. Taip - buvo galvos skausmas, bet ką jie man pridirbdavo, tą ir sutvarkydavo. Patvarkydavo žvirkelius, tvoras, kur išlaužydavo, sugriaudavo, sustatydavo, sutvarkydavo. Jeigu pievas išmaigojo, žolyte užsėdavo. Visas smulkmenas, kur pridarydavo, sutvarkydavo. Jokiais pinigais nekompensuodavo, nes įvertinti sunku, kad nebūtų per daug ar per mažai“, - sakė A.Andriulaitis.

A.Andriulaitis Lietuvos ryto televizijai teigė, kad festivalio organizatoriams siuntė raštą dėl fejerverkų pavojaus, bet į muziejais perspėjimą nebuvo atsižvelgta.

Tačiau festivalį organizavusios bendrovės „Bravo Events“ atstovė viešiesiems ryšiams Goda Deksnytė  tikino, kad suderinimas buvęs. „Nieko nedarome be muziejaus leidimo. (...) Nebuvo nesuderinti tie fejerverkai. Tarkime, pernai jie irgi buvo“, - televizijai teigė ji.

Viceministras: festivalis apdraustas 1,25 mln. eurų

Savaitgalį vykusio festivalio „Granatos live“ organizatoriai atlygins nuostolius dėl sekmadienio naktį sudegusių dviejų Rumšiškių liaudies buities muziejaus pastatų, jeigu po tyrimo paaiškės, kad ugnis statinius pasiglemžė dėl festivalio veiklos, organizatorių ar dalyvių kaltės, sako kultūros viceministras, patirtą žalą vadinantis milžiniška.

Renaldas Augustinavičius BNS tvirtino, kad festivalio organizatoriai jį patikino turį draudimo polisą. Viceministras taip pat nėra kategoriškas, kad kitais metais Rumšiškėse festivalis nebeturėtų vykti. 

„Bravo events“ („Granatos live“ organizuojanti įmonė - BNS) direktorius Vaidas Zdancevičius garantavo, kad turi draudimo polisą dėl veiklos ir pastatų draudimo. Draudiminė suma, jeigu neklystu, 1,25 mln. eurų,“ - BNS teigė kultūros viceministras. BNS su festivalio organizatoriais sekmadienį susisiekti nepavyko.

„Laukiame gaisrinių tyrimų cento išvadų, nors preliminarių, dėl gaisro priežasčių ir pagal gaisro priežastis bus sprendžiama dėl tolesnių veiksmų“, - pridūrė viceministras. 

Muziejaus direktorės pavaduotojas bendriesiems ir ūkio reikalams A. Andriulaitis  BNS pranešė, kad paskutinis sudegusių pastatų įkainojimas atliktas 2014 metų spalį ir pagal to meto kainas nuostoliai dėl gaisro gali siekti beveik 45 tūkst. eurų. 1904-1910 metais statytas gyvenamasis namas buvęs įvertintas beveik 42 tūkst. eurų (145,2 tūkst. litų), o tvartas 3,3 tūkst. eurų (11,5 tūkst. litų).  

Pasak R.Augustinavičiaus, ši nuostolių suma tėra preliminari. „Ji bus dar tikslinama. Į ją bus įskaičiuoti ir (pastatų) atkūrimo kaštai“, - teigė jis.

Be kita ko, dėl gaisro muziejaus patirtą žalą jis pavadino milžiniška: „Jeigu autentiški pastatai sudega...“

R.Augustinavičius sako, kad po gaisro priežasčių tyrimo paaiškės ir, ar kitais metais festivalis vėl rinksis į Rumšiškes. Tačiau jis taip pat sutinka, kad dideli žmonių susiėjimai galėtų ir nevykti prie tokių „jautrių statinių“. 

„Nebūtina (rengti masinius renginius tam tikrose teritorijose - BNS). Ir tikrai svarstysime klausimą, jeigu ir organizuoti kitais metais Rumšiškėse, tai kuo atokiau nuo pačių muziejinių eksponatų ir muziejinių vertybių. Žmonių saugumas ir pastatų saugumas yra pirmoje vietoje, o toliau jau renginio turinys,“ - sakė viceminstras.

Ir norėtume išsiaiškinti aplinkybes, kodėl Rumšiškių vertybės, tos kurios sudegė, neapdraustos. Tikrai taip negerai. Turime ieškoti visų tų vidinių resursų, kad muziejinės vertybės būtų apdraustos.

Pasak R.Augustinavičiaus, festivalyje priešgaisrinių apsaugos priemonių buvo imtasi pakankamai: „Tiek „Granatos live“ organizavusis bendrovė „Bravo Events“ , tiek muziejus ėmėsi visų prevencinių priemonių - prie pagrindinės scenos budėjo gaisrinė ir žaibiškai į gaisrą reagavo. Visa bėda yra, kad tie mediniai pastatai yra labai degūs ir net kai šalia yra gaisrinė, deja, įvyko gaisras. (...) Bet atveriant muziejus visuomenei ir visuomeniniams renginiams, turi būti įdiegtos tos prevencinės priemonės, kurios leistų dar žaibiškiau reaguoti negu įprastos.“

Viceministras nesiėmė vertinti, ar muziejus yra viską padaręs, kad apsisaugotų nuo tokių nelaimių, kokia įvyko sekmadienį, ar kitokio eksponatų suniokojimo. Tačiau, jo teigimu, pirminiais duomenys rodo, kad pastatų muziejus nebuvo apdraudęs, nors, anot jo, „savaime aišku, kad jie turėjo būti drausti“.

„Ir norėtume išsiaiškinti aplinkybes, kodėl Rumšiškių vertybės, tos kurios sudegė, neapdraustos. Tikrai taip negerai (kad nėra draudimo - BNS). Turime ieškoti visų tų vidinių resursų, kad muziejinės vertybės būtų apdraustos “ - teigė jis.

R.Augustinavičiaus tvirtinimu, Rumšiškių muziejinius eksponatus turi drausti valstybė ir tam turi išleisti tiek pinigų, kiek reikia.

Organizatoriai: svarbiausia, kad niekas nenukentėjo

Šiandien šį savaitgalį, rugpjūčio 3-6 d., Lietuvos liaudies buities muziejaus teritorijoje vykusiame festivalyje „Granatos Live“ apie 2 val. ryto kilo gaisras, kurio metu sudegė du mediniai pastatai. Festivalio organizatoriai labai apgailestauja dėl įvykio, visgi reali grėsmė festivalio dalyviams kilusi nebuvo, rašoma festivalių organizatorių išplatintame pranešime.

Pastatai, kurie užsidegė, nuo festivalio centro (pagrindinės scenos) nutolę apie pusę kilometro, yra atokioje miško proskynoje. „Dar prieš festivalio pradžią, šie, nenaudojami muziejaus pastatai, kuriuose nebuvo eksponatų, buvo užrakinti, jų durys papildomai užkaltos, kad į juos nepatektų jokie asmenys“, - sako Vaidas Zdancevičius. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, kurios 3 ekipažai nuolat budėjo teritorijoje viso festivalio metu ir jiems į pagalbą atskubėjusių dar 6 ekipažų iš Kaišiadorių ir Kauno operatyvumo dėka gaisras buvo lokalizuotas per mažiau kaip pusvalandį.

„Esame labai dėkingi priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir policijos pareigūnams bei saugos tarnybų darbuotojams, kurie labai profesionaliai ir operatyviai užgesino kilusį gaisrą, taip pat festivalio savanoriams, personalui ir dalyviams, kurie padėjo užtikrinti visų festivalio dalyvių saugumą“, - sako Vaidas Zdancevičius. Pasak jo, „Masinė panika tarp festivalio dalyvių nespėjo kilti. Pagrindinėje festivalio „Granatos Live“ scenoje pasirodymai tuo metu jau buvo pasibaigę. Koncertai kitose scenose buvo trumpam sustabdyti, apie susiklosčiusią situaciją festivalio dalyviai buvo informuoti per mikrofonus. Tačiau po konsultacijos su Kauno policijos komisariato pareigūnais buvo nuspręsta neorganizuoti festivalio dalyvių evakuacijos ir festivalį tęsti izoliavus gaisro vietą. „Granatos Live“ dalyviai sekmadienio rytą pasitiko saugūs, tiesa dalis jų, kaip įprasta, išvyko naktį.“

„Gaisravietėje nuo ryto dirbo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ekspertai, kurie ir nustatys gaisro priežastį. Mes esame pasiryžę glaudžiai bendradarbiauti su visomis tarnybomis kiek tik to reikės. Tikimės greitai sulaukti tyrimo išvadų. Bet kuriuo atveju visi Lietuvos liaudies buities muziejaus patirti nuostoliai bus kompensuoti“, – sako festivalio „Granatos Live“ organizatoriai. „Svarbiausia, kad nenukentėjo nei vienas žmogus. Mes savo ruožtu nuodugniai išanalizuosime situaciją, kad panašių įvykių ateityje nenutiktų.“

„Festivalis „Granatos Live“ Lietuvos liaudies buities muziejuje vyko jau penktus metus, tad mums būtų labai gaila jei ši tradiciją nutrūktų. Išskirtinė festivalio vieta žavėjo atvykstančias užsienio žvaigždes bei suteikė pačiam renginiui unikalumo. Per tuos penkerius festivalio metus muziejų aplankė ir su Lietuvos paveldu susipažino virš 60 000 žmonių. Visgi mes čia esame svečiai ir sprendimą priims muziejaus administracija. Kad ir koks sprendimas būtų, festivalis „Granatos Live“ tęs veiklą“, - sako muzikos festivalio „Granatos Live“ organizatorius V. Zdancevičius.

GALERIJA

  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
  • Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai
Vilmanto Raupelio nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (20)

Viktorija

bet tai kokie debilai jus... paskaito antraste ir komentuoja. jus paskaitykit visa straipsni berasciai ir tada komentuokit...galetu sujungti su facebook komentarus, o tai tada geda jum butu durneliai kai visi matytu ne anonimus o vardus ir pavardes

nyksta ir naikinasi toliau mūsų gimtas kraštas--

įtariu, kad KALTŲ NĖRA.

Vacys

Taigi skaitykit berasciai. Jum gi raso kad viska atlygins festivalis, o jus vis tiek savo daina giedat.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS