J.Zidekas: Eurolyga ir VTB yra partneriai, o ne konkurentai (interviu) | KaunoDiena.lt

J.ZIDEKAS: EUROLYGA IR VTB YRA PARTNERIAI, O NE KONKURENTAI (INTERVIU)

Praeityje garsus žaidėjas, o šiuo metu krepšinio funkcionieriaus keliu pasukęs Jiri Zidekas (jo pareigų sąraše – darbas stipriausiame Čekijos klube Nymburko ČEZ, darbas Čekijos krepšinio federacijoje, o taip pat ir Eurolygos eksperto pozicija) tapo oficialiu VTB Vieningosios lygos atstovu Eurolygoje.

Naujame poste Zidekas rūpinsis abiejų lygų tarpusavio bendradarbiavimo klausimais, o taip pat reikalais, susijusiais su Europos krepšinio plėtra.

– Papasakokite, kaip iki šiol klostėsi jūsų santykiai su VTB Vieningąja lyga?
– Pirmasis kontaktas su VTB Vieningąja lyga užsimezgė dar prieš dvejus metus, kuomet čekų Nymburko ČEZ klubas, kuriame aš dirbau tarptautinio skyriaus direktoriumi, tapo turnyro dalyviu. Pradėjome glaudžiai bendradarbiauti su lygos valdžia, kartu sprendėme iškylančius klausimus, vedėme derybas. Jau tada supratau, kad tai labai rimta organizacija, turinti puikią ateitį.

– Nuo šiol jūs – oficialus VTB Vieningosios lygos atstovas Eurolygoje. Kokios pagrindinės jūsų darbo užduotys?
– Abi šalys – ir VTB Vieningoji lyga, ir Eurolyga – nori, kad tarp jų būtų užmegztas nuolatinis kontaktas. Pastaruoju metu Europos krepšinyje daug negatyvių dalykų įvyko tik todėl, kad didžiausios lygos ir federacijos nesugebėjo tarpusavyje bendradarbiauti ir iš anksto priimti tam tikrų būtinų sprendimų. Manau, kad sugebėsiu pasiekti, jog VTB Vieningoji lyga ir Eurolyga pradėtų dirbti komandoje. Tai ir bus pagrindinė mano užduotis. Patirtis, kurią sukaupiau dirbdamas Nymburko ČEZ klube, Čekijos krepšinio federacijoje bei bendradarbiaudamas su „FIBA Europe“ ir Eurolygos organizacijomis, turėtų man padėti.

– Dirbdamas Eurolygos ekspertu turėjote puikiai iš vidaus susipažinti su didžiausios Europoje klubinio krepšinio organizacijos virtuve. Ar galima palyginti Eurolygą ir VTB Vieningąją lygą?
– Šiuo metu tai yra dvi stipriausios lygos Europoje, tačiau VTB Vieningajai lygai dar teks praeiti tą plėtros kelią, kurį jau įveikė Eurolyga. Šias organizacijas vienija tai, kad jos klausosi varžybose dalyvaujančių klubų nuomonės. Pavyzdžiui, Eurolyga šiame sezone susitarė su klubais, kuomet priėmė sprendimą pakeisti „Top 16“ etapo formatą. Dabar komandos šiame etape dalijamos į dvi grupes po 8, įdomių rungtynių yra kur kas daugiau (anksčiau komandos būdavo padalijamos į keturias grupes po keturias, – aut. past.).

Savo dalyvių nuomonės klausosi ir VTB Vieningoji lyga. Šią vasarą buvo pakeistas atkrintamųjų varžybų formatas – dabar į jas pateks ne keturios, o šešios komandos iš kiekvienos grupės. Tai prideda intrigos tiek reguliariajam čempionatui, tiek visam turnyrui. Be to, šiame sezone vietoje „Finalo ketverto“ bus organizuojamos pusfinalio ir finalo serijos, o tai taip pat yra pozityvus sprendimas. Abu šie pavyzdžiai įrodo: tam, kad lygos vystytųsi, reikia nuolat kontaktuoti su klubais, o ne bijoti permainų. Eurolygai ir VTB Vieningajai lygai būtina nuolat keistis patirtimi ir pasistengti krepšinį Europoje pakelti į dar aukštesnį lygį.

– Jūs užsiminėte apie abiejų lygų bendradarbiavimą, tačiau tenka girdėti nuomonių, kad tarp abiejų turnyrų vyrauja konkurencija. Ką manote šiuo klausimu?
– Turėjau ne vieną susitikimą su generaliniu VTB Vieningosios lygos direktoriumi Andrejumi Širokovu. Mes aptarėme šį klausimą. Galiu visiškai atvirai pasakyti, kad VTB Vieningoji lyga jokiu būdu negali būti laikoma Eurolygos konkurente. Kai kuriais klausimais mūsų pozicijos susikerta, tačiau apie konkurenciją nėra kalbų. Atvirkščiai – daugeliu atveju mes turime veikti išvien. Mes – partneriai, o ne konkurentai. Tikiuosi, kad šiame sezone mes darome žingsnius teisinga kryptimi. Eurolyga – Europos klubinio krepšinio turnyras numeris vienas, ir visi tai supranta. VTB Vieningoji lyga – regioninė lyga, kuri savo plėtra niekuo negrėsminga Eurolygai. Dėl šios priežasties mes turime bendradarbiauti, o mano vaidmuo – normalaus darbinio kontakto tarp dviejų organizacijų sukūrimas.

– Jiri, ar sutinkate su nuomone, kad Europos krepšinio lygis pastaruoju metu šiek tiek smuktelėjo?
– Vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą sudėtinga. Šiame sezone Eurolyga atliko daug permainų, kad taptų geresne. Jau pasakojau apie tai, kaip pasikeitė „Top 16“ etapo formatas. Kol kas tikrai per anksti vertinti Europos krepšinio lygį ir daryti kokias nors išvadas. Palaukime sezono pabaigos, juk visi įdomiausi mačai dar priešakyje. Be abejo, krizė Europoje smogė ir krepšiniui – nukentėjo daug klubų ir federacijų. Nukentėjo visi. Tačiau reikia gyventi toliau ir mėginti tapti geresniais.

– Ar galite įvertinti VTB Vieningosios lygos čempionato pajėgumo lygį?
– Tai labai stipri lyga, kurioje rungtyniauja keturios Eurolygos komandos, netrūksta ir kitose Europos taurėse žaidžiančių ekipų. Kiekvieną sezoną čia rungtyniaujantys klubai progresuoja, žaidėjai įgyja daugiau patirties, atvyksta naujos žvaigždės. Turnyro lygis nuolat auga. Visa Europa tai mato.

– Už nugarų – pirmoji čempionato pusė. Ką jūs laikote šio sezono favoritais, kurios komandos nustebino?
– Manau, kad didžiausias galimybes nugalėti turi CSKA. Apskritai, B grupės rungtynes aš seku atidžiau, nes toje grupėje žaidžia ir Nymburko ČEZ. Man labai patinka VEF ekipa. Ji man tapo pačiu didžiausiu sezono siurprizu. Be to, latviai kartu su ČEZ pateko ir į vieną Europos taurės turnyro grupę, todėl Rygos komandos mačų mačiau nemažai. Lyginant su praėjusiu sezonu, VEF žingsnis į priekį yra didžiulis. Komanda kaip lygi su lygiais gali kautis su stipriausiais lygos klubais. Dar vienas labai malonus siurprizas – Kauno „Žalgiris“. Mano buvusi komanda (Zidekas „Žalgiryje“ žaidė 1998-1999 ir 1999-2000 m. sezonuose, – aut. past.) džiugina stabiliu žaidimu ir puikiais rezultatais.

– Ar galima palyginti dabartinį „Žalgirį“ su ta komanda, kurios marškinėlius vilkėdamas tapote 1998-1999 m. Eurolygos sezono čempionu?
– Aš sutinku, kad šios komandos yra panašios. Išskirtinis šiandieninio „Žalgirio“ bruožas – itin pajėgus atsarginių žaidėjų suolelis. Komandoje yra ne tik aukštos klasės lietuvių krepšininkų, tačiau ir puikių legionierių. Puikiai subalansuotos sudėties dėka „Žalgiris“ gali išlaikyti norimą žaidimo tempą ir varžovus priversti žaisti pagal sau parankų žaidimo stilių. Žinoma, kokias nors išvadas bus galima daryti tik sezono pabaigoje, tačiau šiuo metu Kauno klubas atrodo labai šauniai.

– Kalbėjote apie abipusiai naudingą abiejų lygų bendradarbiavimą. Kuo VTB Vieningoji lyga padeda Eurolygai?
– Neverta pamiršti, kad Eurolyga – tai ne tik geriausių Europos komandų turnyras. Į šios organizacijos struktūrą patenka ir Europos taurė, kurioje rungtyniauja antrojo ešelono komandos. Taigi, VTB Vieningoji lyga puikiai ruošia komandas dalyvavimui šiuose turnyruose. Rimta konkurencija ir įtempti mačai, kuo ne visuomet pasižymi nacionalinės pirmenybės, padeda komandoms įgyti sportinę formą ir didinti sau keliamus reikalavimus. Puikus pavyzdys – čekų Nymburko ČEZ komanda, kuri užsigrūdino VTB Vieningoje lygoje, o vėliau visus ėmė stebinti Eurolygos kvalifikaciniame turnyre ir Europos taurės varžybose. Visa tai – vienos grandinės dalys.

– Jūs tapote krepšinio vadybininku, funkcionieriumi, nors dar visai neseniai išbėgdavote į aikštelę, triumfavote Eurolygoje... Ar dažnai prisimenate sportininko karjeros metus? Kuo jums tai padeda šiandien?
– Tik pabaigęs profesionalaus krepšininko karjerą aš supratau, kaip sėkmingai susiklostė mano likimas sporto pasaulyje. Aš pažįstu daug atsidavusių sportininkų, kuriems gyvenimas susiklostė ne taip, kaip jie norėtųsi. Esu laimingas, kad man viskas pavyko. 1999 m. aš laimėjau Eurolygą su „Žalgiriu“, o dar iki tol, 1995 m. su UCLA ekipa tapau JAV studentų krepšinio lygos – NCAA – čempionu. Žaidžiau ir NBA... Esu patenkintas, kad mano gyvenime būta tokių įvykių – juos prisimenu ir branginu! Be abejo, per karjerą susipažinau su daugybe žmonių, užmezgiau daug ryšių, kurie padeda man dabar, jau būnant funkcionieriumi. Galiu pasakyti, kad dirbti krepšinio pasaulyje kur kas lengviau, jei pats esi praėjęs profesionalaus žaidėjo kelią. Jei nesi pabuvojęs krepšininko kailyje, kai kurių dalykų paaiškinti tiesiog negali.



Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS