Miesto gatvę atkirto vartai | KaunoDiena.lt

MIESTO GATVĘ ATKIRTO VARTAI

Buvusio mėsos kombinato teritorijoje tvarka – lyg laukiniuose Rytuose. Autoserviso teritorijoje stovinčios tvoros 15 metų neįveikia nė viena valstybės institucija, nors ji pastatyta skersai Svajonės gatvės, o aplinkinių įmonių darbuotojai, norėdami patekti į savo valdas, priversti sukti ratus.

Užėmė valstybės žemę

Šio rajono senbuviai puikiai pamena, kad Svajonės gatvė anksčiau buvo atvira visiems ir ja visa galima buvo važiuoti.

Privatininkai ne tik užtvėrė tvora miesto gatvę, bet dar ir sėkmingai naudojasi valstybine žeme.

"Prieš 36 metus stačiau Klaipėdos dramos teatro dirbtuves šiame rajone ir pamenu, kad važiuodavome šia gatve be jokių trikdžių. Gal visagaliai mėsininkai anuomet sugalvojo užtverti kelią? O iš tiesų tai yra valstybinės žemės užgrobimas, bet net baudų nėra už tokius darbus", – piktinosi įmonės "Klaipėdos Ugnė" vadovas Eugenijus Petukauskas.

Pasirodo, kad metalinė tvora juosia šiuo metu autoserviso ir aplinkos tvarkymo paslaugas tiekiančios įmonės teritoriją.

Nors kaimynai ir prašė nusigriauti skersai kelio stovinčią tvorą, sklypo šeimininkai atsisako tai daryti ir tikina tvoros nestatę.

"Visi suka ratu, ir niekas šia gatve negali važiuoti. Net klientai mūsų neranda, visos čia įsikūrusios įmonės kenčia. Ši gatvė yra "sužiedinta", ir ja eismas turėtų vykti nuo pat Šilutės plento, per visą rajoną, ir vėl įsilieti į Šilutės plentą. Kur tik verslininkai nesiskundė, rašė raštus ir net gaisrininkų pagalbos prašė. Niekas nieko negali padaryti, nors pats imk buldozerį ir nuversk", – pasakojo įmonės "Autovelna" direktorius Ainius Laurinaitis.

Tvarka – lyg sovietmečiu

Pramoninis rajonas driekiasi į rytus, išilgai Šilutės plento.

Per dešimtmečius šiame rajone įsikūrė dešimtys pramonės ir smulkiojo verslo įmonių.

Paaiškėjo, kad ne tik Svajonės gatvę riboja nežinia kieno akiplėšiškai užtverta tvora. Tokia pat situacija skundžiasi ir Mainų gatvėje įsikūrusios įmonės.

Esą ir čia vienas privatininkas gėlių vazonais užtvėrė žvyrkelį, kuriuo žmonės pasiekdavo smulkių įmonėlių buveines.

"Bet tai juk miesto teritorija, o visi daro kas ką nori, lyg valdžios čia nebūtų. Kai reikėjo pačią gatvę remontuoti, asfaltui tiesti pinigus dėjo dešimtys verslininkų, o kai tvarką palaikyti – nėra kam. Mes šią Svajonės gatvės dalį asfaltavome patys 2008-aisiais. Tačiau liko 35 metrai neasfaltuoto kelio su neįveikiama autoserviso tvora", – gyvenimo subtilybes šiame rajone pasakojo A.Laurinaitis.

Skundą Klaipėdos savivaldybei, pasirodo, rašė ne tik A.Laurinaitis, bet ir kitapus autoserviso įsikūrusios įmonės "Litjada" vadovas Andrejus Agromovas.

"Čia įsteigti muitinės sandėliai, į kuriuos atgabenami kroviniai. Sunkvežimių vairuotojai sėkmingai visą Europą pervažiuoja, o navigacija tik paskutiniame taške paklysta. Palydovas rodo, kad čia yra gatvė, o taip ir yra. Bet automobiliams tenka klaidžioti, sukti ratus, kol suranda kelią. Kelias yra, bet kelio nėra", – stebėjosi A.Agromovas.

Įmonės vadovas tikino, kad jo valdomame sklype ateityje bus pokyčių dėl numatytos Svajonės gatvės dalies rekonstrukcijos.

Kodėl kitiems kaimynams štai taip galima visiškai užtverti gatvę?

"Ten dabar yra žolynas, tačiau detaliajame plane numatyta, kad gatvė plėsis, ir aš nekeliu jokio klausimo. Mano sklypo ribos yra tokios, kokios yra, nepretenduoju į daugiau. Tačiau kodėl kitiems kaimynams štai taip galima visiškai užtverti gatvę? Tai nėra akligatvis", – šiurpo verslininkas.

Jam antrino ir "Autovelnos" direktorius A.Laurinaitis.

"Jei aš į vidurį Šilutės plento atsivežčiau savo įrangą, jį užtverčiau ir biurus įsirengčiau, manau, tuojau atsirastų, kas mane sutramdytų, o čia niekas nesugeba to padaryti", – utriravo verslininkas.

Prašė gražiuoju ir kreipėsi į teismą

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Klaipėdos miesto ir Neringos skyriaus vedėja Saulenė Narkuvienė pripažino, kad Svajonės gatvės istorija darbuotojams puikiai žinoma.

"Mes kreipėmės į Klaipėdos miesto apylinkės teismą. Buvo gautas ne vienas skundas. Tačiau teismai trunka ilgai, o šiais laikais negali prognozuoti, kokia jų baigtis bus. Aš manyčiau, kad miesto valdžia turėtų nugriauti tą tvorą", – svarstė S.Narkuvienė.

Nacionalinė žemės tarnyba laikosi nuomonės, kad miesto gatvės yra priskirtos savivaldai, tad miesto savivaldybė ir turėtų rūpintis tvoromis, besidriekiančiomis skersai gatvės.

O štai autoserviso interesus ginantys advokatai teismui atsiliepime į ieškinį dėsto, jog nėra įrodyta, kam tvora priklauso ir kieno turtas ji yra. Įmonė pastatus įsigijo 2002 m., sudarė žemės nuomos sutartį, o tvora jau buvo iki tol.

Taip pat įmonės advokatai tikina, kad gatvė yra savivaldybės teritorija, tad pati savivaldybė esą ir turėtų griauti nežinia kieno pastatytus statinius.

"Išeitų – ne mano daržas, ne mano pupos?" – juokėsi S.Narkuvienė.

Tačiau čia pat ji priminė, kad pagal Civilinį kodeksą turtą įsigiję nauji savininkai perėmė ir visas pareigas.

"Administracinių teisės pažeidimų protokolą mes galime surašyti tik pažeidėjui. O įmonė nėra pažeidėja. Galime tik raginimus išsiųsti, o jų buvo ne vienas. Geranoriškai jie nesutinka nusikelti tvoros. Beliko kreiptis į teismą. Tačiau, mano galva, teritorijų planavimas ir priežiūra priskirta savivaldybėms, tai jos turėtų prižiūrėti, ar laikomasi detaliųjų planų sprendinių. Gatvę tai jie suprojektavo", – teigė S.Narkuvienė.

Naudojasi ne savo žeme

Projektavimo įmonės, kuri rengė visos šios pramoninės zonos detalųjį planą, atstovas Marius Šeškauskas patikino, kad pramonine zona besidriekianti Svajonės gatvė privalo būti atvira.

"Realiai ši įmonė neteisėtai užėmė valstybinę žemę ir jų teikti argumentai, esą savivaldybė ką nors turi daryti, mažų mažiausiai yra nesąžiningi. Juk naudos gavėjas yra ši įmonė, tvora juosia aiškiai padidintą jų teritoriją, kur įsikūręs servisas. Gatvė turi būti atvira. Jokių diskusijų šioje vietoje nėra. Detaliajame plane, beje, priskirta kiekvienai ten įsikūrusių įmonių pareiga sutvarkyti tą gatvę. Ji šios pareigos nevykdo. Manau, kad NŽT turi svertų, kaip šį klausimą išspręsti. Įmonės išsinuomojo žemės sklypus prie savo pastatų, bet ne gatvę", – pastebėjo M.Šeškauskas.

Tvoros automatu negins

Dėl užtvertos gatvės kaimynų taikiklyje atsidūrusios įmonės "Mersana" direktorė Diana Kolmogorova tikino, kad su automatu nestos prieš buldozerius, kurie norės nuversti šią tvorą.

"Jei aš į Lietuvininkų aikštę ateičiau suoliuko versti, kažin kas būtų? Juk negaliu griauti svetimo turto. Tačiau mes nesipriešinsime, bendradarbiausime ir padėsime, kuo tik galėsime. Mūsų prašo nugriauti tai, kas yra ne mūsų. Gal čia valdžia pasistatė? Nei mes statėme, nei mes griauti turime. Savininkas tegul ir griauna. Ir tos betoninės tvoros per dieną nenugriausi", – tikino D.Kolmogorova.

Įmonės vadovė akcentavo, kad bendrajame teritorijos plane šioje vietoje numatyta automobilių stovėjimo aikštelė, o pati gatvė esą turės būti kur kas platesnė.

"Kai bus tiesiama gatvė, tada ir mes kibsime į darbus. O dabar koks čia tikslas griauti? Už tvoros – apleista žemė, nei kas pravažiuos čia, nei ką. Čia juk stovi automobiliai, ne mūsų, kiti žmonės pasistato. Reikės ženklus sumontuoti, kad nestatytų ten mašinų", – kalbėjo moteris.

Vis dėlto moteris po kurio laiko pripažino, kad elektra valdomus vartus, kurie šiuo metu nakčiai uždaro valstybinės žemės dalį su miestui priklausančia gatve, vis tiek teks numontuoti.

"Na, čia tai taip. Patrauksime. Bet iš kitos pusės esančią tą baisią tvorą tegul griauna, kas tik nori. Ji – ne mūsų", – teigė D.Kolmogorova.

Po patikrinimų – sprendimas

Klaipėdos savivaldybės Žemėtvarkos skyriaus vedėja Raimonda Gružienė tikino, kad skundus dėl šios gatvės užtvėrimo ir ji pamena.

"Tikrai buvo, siuntėme NŽT, jie valdo valstybės žemę, kurią autoservisas užsitvėrė. Tačiau tiesa – gatvė yra įregistruota kaip miesto gatvė. Turtą, kuris yra mūsų, tai yra gatvę, kažkas užtvėrė, tačiau žemė, ant kurios mūsų turtas yra, priklauso NŽT", – tikino R.Gružienė.

Jau kitą dieną vykusiame savivaldybės skyrių ir departamentų vadovų pasitarime R.Gružienė pristatė gyventojų skundų esmę dėl Svajonės gatvės užtvėrimo.

Pasirodo, Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius jau yra vykęs į Svajonės gatvę dėl gyventojų skundų.

"Remiantis kadastro žemėlapyje pateikta informacija, nurodytoje vietoje turi būti kelias, tačiau patikrinimo metu nustatyta, kad faktiškai kelio šioje vietoje nėra, o valstybinė žemė yra aptverta tvoromis", – NŽT skyrių raštu informavo Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Kristina Vintiliatė.

Verslininkų pasipiktinimo pliūpsnių išklausė ir Urbanistinės plėtros departamento vadovas Kastytis Macijauskas.

"Kiek metų ten užtverta? Oho! Tai reikia nuvažiuoti ir nupjauti tuos vartus, jei ten tokia situacija. Kiek čia galima?" – tiesiai šviesiai kalbėjo K.Macijauskas.

Jis raštu kreipėsi į Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorių Saulių Budiną prašydamas pavesti Miesto ūkio departamentui organizuoti gatvės užtvaro pašalinimą.

GALERIJA

  • Valdžia: A.Laurinaitis <span style=color:red;>(kairėje)</span> ir A.Agromovas tikino, kad tuo metu, kai Svajonės  gatvę reikėjo remontuoti, asfaltui tiesti pinigus dėjo dešimtys verslininkų.
  • Kiemas: kol kas Svajonės gatve per autoserviso teritoriją galima pereiti tik pėsčiomis ir tai tik iki kitos tvoros. Nakčiai uždaru virtęs kiemas rakinamas spyna.
  • Miesto gatvę atkirto vartai
Rašyti komentarą
Komentarai (11)

Nezabitauskas

Reikalas rimtas. Žiūrėkit, kiek svarbių įstaigų sprendžia tvoros klausimą: Nacionalinė žemės tarnyba, Klaipėdos miesto apylinkės teismas, Klaipėdos savivaldybės Žemėtvarkos skyrius, Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius, Urbanistinės plėtros departamentas, Klaipėdos savivaldybės administracija, Miesto ūkio departamentas... Ne, nieko nebus. Siūlau skubiai steigti Neteisėtų statinių šalinimo departamentą su Tvorų griovimo ir kitais skyriais.

Butent

Cia savivaldybes reikalas..bet ten tik zemgrobiu gynejai sedi..tauralaukio gyneja montulova...sienpjoviu gatves gynejas kazkokio skyriaus vedejas...o svajones gatves turbut zemetvarkos vedeja...o meras tik duda pucia ir juosteles karpo...

ech

tvora niekeno + nelegali, patys žmonės išverst gali, bet geriau straipsnį parašyt....
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS