Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais | KaunoDiena.lt

MIESTO PARKAI VIRSTA GYVENTOJŲ TRAUKOS CENTRAIS

Naujam gyvenimui prikelti Klaipėdos parkai tampa miestiečių susibūrimo vietomis. Į sutvarkytas erdves gyventojai atvyksta ir iš kito miesto galo. Pramogautojus vilioja nauji vaikų žaidimų atrakcionai, sporto įrenginiai ir aikštelės, galimybė treniruoti augintinius. Po kelerių metų kiekvienoje miesto dalyje bus po naujai atgimusią erdvę, kur žmonės galės prisėdę ant suolelio atsipalaiduoti, aktyviai leisti laiką.

Lankytojų tvoros nesulaikė

Saulėtomis rudeniškomis dienomis vasarą baigtame atnaujinti Poilsio parke nuolat knibžda lankytojų. Mamos, stumdamos vežimėlius, vaikštinėja takeliais, vaikai klega žaidimo aikštelėje.

Kai kurie lankytojai rudenišku peizažu grožisi prisėdę ant suolų. Takais zuja dviratininkai ar riedutininkai. Tuščia nebūna ir šunų vedžiojimo, dresavimo aikštelė.

Aktyvesnių pramogų mėgėjai renkasi futbolo, krepšinio, lauko ar stalo teniso aikšteles, išbandomi lauko treniruokliai. Jais naudojasi ir jaunimas, ir vyresnio amžiaus žmonės.

Klaipėdiečiai džiaugėsi, kad visomis atrakcijomis gali naudotis nemokamai. Dar prieš Poilsio parko atnaujinimo antrojo etapo užbaigimą naujovės sulaukė didelio miestiečių susidomėjimo.

"Parką atidarėme anksčiau nei šis pripažintas tinkamu naudoti. Klaipėdiečiai nekantravo išbandyti pramogas. Tvoros nesulaikė. Nebebuvo prasmės laikyti aikštelių uždarytų", – prisiminė Klaipėdos savivaldybės Statybos ir infrastruktūros plėtros skyriaus vedėjas Valdas Švedas.

Dalis lankytojų prisipažįsta, kad į atnaujintą Poilsio parką atvyksta ir iš kitų miesto rajonų.

"Įpratome su šeima bent kartą per mėnesį atvažiuoti. Patys gyvename Žardės rajone. Vykstame į Poilsio parką, nes čia netrūksta pramogų. Ir vaikų žaidimų aikštelės įrengtos, ir patys galime kažką išbandyti", – pasakojo du vaikus auginanti Ingrida.

Darbus pristabdė lietūs

Kitų metų vasarą nauja traukos vieta atsiras pietinėje miesto dalyje. Šiuo metu atnaujina Sąjūdžio parko dalis, esanti prie Juozapo Darbininko bažnyčios ir "Pajūrio" progimnazijos stadiono.

V.Švedo teigimu, darbai vyksta sklandžiai, bet juos pristabdė gausūs rudeniški lietūs.

Sąjūdžio parke baigiamas formuoti tvenkinys, per kurį drieksis tilteliai, kalnelis, kur žiemą galės čiuožinėti vaikai, klojami pėsčiųjų ir dviračių takai, rengiamas riedlentininkų, riedutininkų bei BMX dviratininkų parkas, kuris bus vienas geriausių Lietuvoje.

"Rangovas didžiąją dalį darbų žada atlikti šiemet. Kitąmet tereikės sudėlioti paskutines detales. Norime, kad kitą šiltąjį sezoną žmonės jau galėtų išbandyti atnaujintą parko dalį", – pabrėžė V.Švedas.

Sąjūdžio parko infrastruktūrą papildys ir nauja vaikų žaidimų, šunų vedžiojimo, gimnastikos aikštelės. Numatyta įrengti ir amfiteatrą, kur vyktų įvairių renginių.

Atnaujintas bus ir apšvietimas, o didesnį saugumą užtikrins vaizdo stebėjimo kameros. Darbai atsieis beveik milijoną eurų.

Didelis dėmesys želdiniams

Uostamiesčio valdžia neapsiribos šių parkų rekonstrukcija. Artimiausiais metais numatoma pradėti atnaujinti dar keturias erdves: Malūno, Ąžuolų giraitės parkus, Danės skverą, Jono kalnelį.

"Siekiame, kad kiekvienoje miesto dalyje būtų vieta, kur galėtų rinktis įvairaus amžiaus ir skirtingų pomėgių turintys miestiečiai", – tikino Klaipėdos savivaldybės Projektų skyriaus vedėja Elona Jurkevičienė.

Visuose parkuose bus sutvarkyti ar įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, atnaujintas apšvietimas, tinklai, pastatytos naujos šiukšlių dėžės, suolai. Erdvės bus pritaikytos neįgaliesiems.

Didelis dėmesys bus skiriamas ir želdiniams. Tačiau pabrėžiama, kad parkuose jų išsaugoti bus siekiama kuo daugiau. Planuojama pašalinti tik tuos, kurių būklė prasta, išaugo savaime, stelbiančiu labiau vertingus, sergančius augalus.

"Žmonės skaudžiai reaguoja į medžių šalinimą. Tad labai atsakingai žiūrėjome į šį klausimą. Į pagalbą buvo pasitelkti ekspertai", – pabrėžė skyrių vedėjai.

Derins gamtą ir poilsį

Malūno parke darbai turėtų būti atlikti per kitus dvejus metus. Projektas bus įgyvendinamas etapais. Šioje erdvėje bus bandoma suderinti ir aktyvaus, ir ramaus poilsio zonas, natūralią gamtą.

Pietinėje parko dalyje siūloma įrengti įvairių formų medines terasas, suteiksiančias galimybes prieiti prie vandens, įmerkti kojas, mėgautis saulės voniomis ar žvejoti. Netoliese būtų kuriamos žaidimų erdvės vaikams bei paaugliams, šachmatų stalų zona, petankės aikštelė, suplanuoti lauko treniruokliai.

Siūloma, kad abu tvenkinio krantus sujungtų medinis tiltelis, nuo kurio atsivertų nuostabus vaizdas į centrinę, natūralią tvenkinio dalį. Manoma, kad statinys būtų populiarus tarp miestiečių.

Centrinę parko dalį žadama skirti ramiam poilsiui, kur klestėtų natūrali gamta. Tvenkinio krantus siūloma papildomai apželdinti, o vandenyje įrengti plaukiojančias saleles paukščiams perėti.

"Šioje parko dalyje lankytojas būtų tik svečias, turintis galimybę patogiai praeiti, pailsėti, stebėti natūralią gamtą, mokytis ją pažinti", – kalbėjo E.Jurkevičienė.

Ramybė karaliautų ir vakarinėje parko dalyje – čia norima sutvarkyti želdinius, atnaujinti žolę ir palikti atviras pieveles ramiam poilsiui. Šiaurinėje parko dalyje išliktų vandenlenčių sportas.

Prie pagrindinio tako numatoma įrengti stendus, pristatančius Malūno parko istoriją, čia buvusius dvarus, malūną.

Fontanas skvere išliks

Planuojama, kad kitąmet prasidės ir Dangės skvero bei krantinių nuo Biržos iki būsimojo Bastionų tilto atnaujinimas. Skvero centrinėje dalyje turėtų atsirasti ramaus poilsio oazė ir pažinimo erdvė, o gale – aktyvaus poilsio zona.

Planuota, kad Dangės skvere bus įrengtas riedutininkų, riedlentininkų ir BMX dviratininkų parkas. Tačiau vėliau pradėta diskutuoti, kad gal jį reikėtų pakeisti dviračių parku. Atkreiptas dėmesys, kad pirmasis rengiamas Sąjūdžio parke. Dviračių parkas būtų pritaikytas įvairaus amžiaus žmonėms.

"Mieste reikia turėti kuo daugiau ir įvairesnių erdvių. Dviračių parkas būtų naujovė", – tvirtino Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Elida Mantulova.

Dangės skverą ir ateityje puoš fontanas, kuris vasarą ypač džiugina vaikus. Pastarasis bus grindinis. Šaltuoju metų laiku jį išjungus liktų aikštė. Išskirtinai numatyta atnaujinti skvero apšvietimą. Architektai anksčiau pabrėžė, kad jį būtų galima panaudoti, sukuriant įspūdingą reginį – šviesų šou.

Rekonstruojant krantines, siūlomas europietiškas kelias. Norima, kad prie vandens būtų lengva prieiti, tad tvorų statyti nežadama. Kai kuriose vietose krantinės galėtų būti nuleistos iki vandens, čia būtų patogu prisėsti, terasose galėtų kurtis jaukios lauko kavinukės.

Taip pat planuojama sukurti geresnes sąlygas vandens pramogoms. Ties dabartine irkluotojų baze norima įrengti įlankėlę baidarėms ir valtims nuleisti. Netoliese, viduryje upės, galėtų atsirasti plaukiojanti terasa kameriniams renginiams. Juos būtų galima stebėti iš abiejų Dangės upės krantų.

Nepamiršta ir istorija. Projektuotojai siūlo netoli Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro įrengti miesto knygą – ant trijų metrų aukščio stovo sumontuoti iš medžio masyvo pagamintus puslapius, kuriuos būtų galima versti ir atrasti informacijos apie svarbiausius Klaipėdos įvykius bei žmones.

Šios 3,5 hektaro užimančios erdvės atnaujinimas dedikuojamas Lietuvos Respublikos šimtmečiui.

Sutvarkys tvenkinio pakrantes

Miesto geografiniame centre esantis Ąžuolų giraitės parkas po atnaujinimo vilios ir šeimas, ir vyresnio amžiaus gyventojus. Planuojama, kad darbai čia irgi startuos kitąmet.

Ąžuolų giraitėje taip pat formuojamos pasyvaus ir aktyvaus poilsio zonos. Ketinama įrengti žaidimų aikšteles, skirtas įvairaus amžiaus vaikams, bus ir treniruoklių.

Nepamiršti naminių gyvūnų mylėtojai. Parke bus įrengta šunų vedžiojimo aikštelė. Numatyta sutvarkyti ir parke esančio tvenkinio pakrantes. Šalia jo atsiras tinklinio aikštelė, tualetas.

Dabar miesto geografiniame centre įkurtos Ąžuolyno giraitės būklė yra prasta. Aplinka nesutvarkyta, infrastruktūra nusidėvėjusi, žaliosios erdvės apleistos.

Pievoje šurmuliuos renginiai

Naujam gyvenimui bus prikeltas ir Jono kalnelis bei bastionų kompleksas. Darbai taip pat vyks etapais. Didesnę jų dalį planuojama atlikti pirmojo etapo, kuris startuos kitąmet, metu.

"Pirmiausia įgyvendinsime svarbiausius ir reikalingiausius darbus. Viskas priklausys ir nuo to, už kokią sumą pavyks juos nusipirkti. Jei ši bus mažesnė, galėsime padaryti daugiau iš karto", – teigė vedėja.

Techniniame projekte numatyta atstatyti šlaitą, esantį Kultūros fabriko pusėje. Taip pat čia esančią pievą paversti savotiška aikšte, kur vyktų pasirodymai, atsirastų vaikų žaidimų įrenginiai, fontanas.

Ne tik ant šlaito, bet ir saloje planuojama įkurdinti amfiteatrines sėdėjimo vietas. Pirmo etapo metu taip pat ketinama suremontuoti esamus tiltus, įkurdinti neįgaliesiems skirtą keltuvą prie evangelikų liuteronų bažnyčios, įrengti pėsčiųjų ir dviračių takus.

Antrojo etapo metu žadama pastatyti naują tiltą į salą, sutvarkyti poternas.

Atsiras memorialas

Planuojamame atnaujinti Skulptūrų parke bus bandoma suderinti kapinių rimtį ir miestiečių poilsį, atiduoti duoklę ir paveldui, ir rekreacijai, ir menui.

Anot Klaipėdos savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjo Vitalijaus Juškos, parke, kurio didžioji dalis sutampa su senosiomis miesto kapinėmis, numatyta atkurti senąją takų sistemą.

"Tokia galimybė yra šalia Trilapio gatvės. Dabar į šią parko pusę užsuka tik tie žmonės, kurie prisimena, kad čia palaidoti jų giminaičiai", – tvirtino vedėjas.

Šioje parko dalyje planuojama pastatyti memorialą žmonėms, kurie palaidoti senosiose miesto kapinėse. Jis bus kuriamas iš daugiau kaip šimto paminklų dalių, kurios buvo rastos, vykdant statybas mieste, ardant sovietmečiu statytus pastatus.

"Dalis šių paminklų stovėjo senosiose miesto kapinėse. Norime juos sugrąžinti į savo vietą", – teigė vedėjas.

Žmonėms bus suteikta galimybė įamžinti artimųjų, kurie palaidoti senosiose miesto kapinėse, atminimą, užrašant vardą ir pavardę ant akmens plokščių. Tokiu būdu bus bandoma išspręsti chaotišką kapaviečių žymėjimo antkapiais problemą.

Užburs kvapų sodelis

Sutvarkyti ketinama ir visą Skulptūrų parko informacinę sistemą. Atnaujintos bus ir lentelės, pakabintos ant skulptūrų.

Dviejose Skulptūrų parko dalyse – Trilapio ir S.Daukanto gatvių pusėje numatyta įrengti tvoras. Taip norima šią viešąją erdvę atskirti nuo gatvių ir parodyti, kad jis svarbi miestui.

Atnaujinta bus vaikų žaidimų aikštelę, esanti priekinėje Skulptūrų parko dalyje. Čia nebeturėtų likti šunų vedžiojimo aikštelės. Manoma, kad pastarajai ne vietą prie įėjimo į reprezentacinę miesto vietą.

Skulptūrų parko prieigose ketinama įrengti nedidelę apie 20–30 vietų automobilių stovėjimo aikštelę. Transporto priemones čia galės palikti lankytojai.

M.Mažvydo alėjos ir Liepų gatvės pusėje planuojama pastatyti simbolinius vartus. Jie tarnaus ir kaip informacinis stendas. Projekte numatyta užbaigti ir Hermano Gerlacho antkapio restauravimą.

Pakeis savo vietas ir skulptūros, kurios dabar stovi ant komunikacijos tinklų.

Skulptūrų parke po atnaujinimo turėtų atsirasti daugiau gėlynų, norima įkurti kvapų sodelį.

"Jame numatoma pasodinti augalus, kurie buvo būdingi Mažosios Lietuvos kapinėms. Žmonės juos galės pažinti, pauostyti, paliesti", – pasakojo vedėjas.

Skulptūrų parką numatoma atnaujinti etapais, kurių numatyti trys.

GALERIJA

  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
  • Miesto parkai virsta gyventojų traukos centrais
Rašyti komentarą
Komentarai (17)

Anonimas

parke reikelingi medziai dideli grazus kad valytu ora kad galetume atsisest pavesyje.pasedet grynam ore paziuret i osiancius medzius.mums nereikia jusu nusususiu liepaiciu kurios neaisku ar uzaugs.daug kur apdziuve.kas jas priziuri.man atrodo jos paliktos likimo valiai niekas ju nepriziuri.daug kur apvytusios.prie molo vaziavau maciau

Anonimas

kodel parkuose kertate medzius.cia ne gatve.mes norim savo dideliu graziu medziu kurie grynina ora

sekliui

Po stogu nėra senų medžių, reiškia ten užterštas oras.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS