Šeimos gydytojai – lyg dinozaurai | KaunoDiena.lt

ŠEIMOS GYDYTOJAI – LYG DINOZAURAI

„Neišsigąskite, kineziterapeutė bus vyresnio amžiaus, bet labai gera specialistė“, - toks įspėjimas privertė suklusti į gydymo įstaigą mažametį vaiką atvedusią mamą. Į aštuntą dešimtį įkopusi bei energija trykštanti masažuotoja padarė daugiau nei priklauso, taip pat negailėjo patarimų dėl vaiko sveikatos. Gydymo įstaigų vadovai pritaria, kad poliklinikose dirba vis daugiau vyresnio amžiaus medikų, tačiau jaunų specialistų jie neprisišaukia.

Išgąsdino gydytojos amžius

Kitai pacientei, neseniai iš kito miesto atvykusiai gyventi į uostamiestį, prireikė skubios gydytojo konsultacijos dėl gausaus kraujavimo. Ji kreipsėsi į arčiausiai namų buvusią polikliniką. Tuo metu ją priimti galėjo tik viena ginekologė.

„Truputį išsigandau, kai įėjusi į kabinetą pamačiau gerokai vyresnio amžiaus gydytoją. Tokia su kuoduku, lyg iš prieškario laikų. Net sudvejojau, ar neapsisukus ir neišėjus laukan. Gydytoja įdėmiai apžiūrėjo ir nustatė, kad kraujavimą sukėlė polipas, kurį būtina šalinti. Nuvažiavusi į ligoninę net keliems daktarams aiškinau, kad man - ne persileidimas. Nors jie primygtinai bandė man šitai įrodyti. Tačiau kai po kurio laiko atėjo atsakymas iš laboratorijos, paaiškėjo, kad garbaus amžiaus ginekologė poliklinikoje be specialios apratūros nustatė tikslią diagnozę. O persileidimą bandę pripiešti gydytojai patys nustebo, kodėl taip apsigavo“, - ši trisdešimtmetės pacientės istorija liudija, kad apie gydytojo profesionalumą nereikėtų spręsti pagal jo amžių.

Klaipėdietės pasakojo, kad pas kai kuriuos gydytojus lankėsi jų tėvai, dabar pas tuos pačius specialistus gydosi jos pačios ir veda savo vaikus.

Skundų nesulaukia

Pastebima, kad sveikatos priežiūros centruose dirba vis daugiau vyresnio amžiaus medikų, nemažą jų dalį sudaro šeimos gydytojai. Kai kurie jų jau įpusėję aštuntąją dešimtį. Bene vyriausias uostamiestyje dirbęs šeimos gydytojas buvo 84 metų, neseniai savo noru pasitraukęs į užtarnautą poilsį.

Poliklinikų vadovai neskuba atsisveikinti su vyresnio amžiaus gydytojais ir net džiaugiasi, kad šie vis dar dirba.

Tiesa, neslepiama, kad kai kuriems vyresniems medikams gal jau būtų laikas pailsėti ir išeiti užtarnauto poilsio. Tačiau pagrindo juos atleisti nėra, o skundų iš pacientų nesulaukiama.

Gydymo įstaigų vadovų nuomone, jei amžius taptų kliūtimi deramai atlikti savo pareigas, pastebėtų ir kartu dirbančios slaugytojos. Nors diskriminacija dėl amžiaus negalima, tačiau pacientai turi teisę rinktis norimą specialistą. Bet prašymų pakeisti gydytoją vien dėl garbaus amžiaus nesulaukiama.

Kai kurie gydytojai, nepaisant vyresnio amžiaus, dalyvauja mokymuose, seminaruose, kvalifikacijos kėlimo kursuose, tad savo kompetencija niekuo nenusileidžia jaunesniems kolegoms.

Gydymo įstaigų vadovai svarsto, kad norą ilgiau dirbti kartais galbūt lemia vienatvė, baimė būti nereikalingu ar finansinės priežastys.

Patys vyresnio amžiaus gydytojai gana jautriai reaguoja į užuominas apie amžių, tad nė vienas nepanoro būti šnekinamas ar fotografuojamas.

Atsisveikinti neskuba

Klaipėdos sveikatos priežiūros centre dirba gana daug gydytojų, vyresnių nei 65 metai. Tarp jų nemažai ginekologų, dar dirba chirurgas, menantis karo laikus. Prieš kelis mėnesius į pensiją buvo išlydėta 70 metų ilgametė vidaus ligų gydytoja Irena Čepaitienė, apie kurią atsiliepiama kaip apie kompetetingą, švelnią ir nuostabią gydytoją.

„Jie – geri specialistai. Rankos tvirtos, protas aiškus. Tad neskubame su jais atsisveikinti ir net skatiname, kad jie neišeitų“,  - sakė Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Loreta Venckienė.

Taip saugoti specialistus verčia didžiulis jų stygius. Poliklinikoje trūksta šeimos, vidaus, vaikų gydytojų, ypač pasigendama dermatologų, kardiologų, reabilitologų. Šių sričių specialistai sensta, o norinčių juos pakeisti jaunų gydytojų neatsiranda.

Netenkina alga

Jūrininkų sveikatos priežiūros centras jau trečias mėnuo visais įmanomais būdais ieško šeimos gydytojo. Pasak šios gydymo įstaigos Šeimos gydytojų skyriaus vedėjos Dalios Šalkauskienės, kandidatų nesudomina net siūlomas nemažas atlyginimas.

„Siūlome 1000 eurų atlyginimą į rankas be priedų. Už papildomas paslaugas, prirašytus pacientus dar būtų galima gauti iki 1200 eurų. Bet niekas pas mus neateina. Domisi, bet gana atsainiai. Net į darbo pokalbį neateina“, - guodėsi vedėja.

Jai antrinusi L.Venckienė pastebėjo, kad jauni specialistai žino esantys paklausūs, tad naudojasi susidariusia situacija. Dažnas pageidauja uždirbti apie 3000 eurų.

„Mano pačios atlyginimas nesiekia 2000 eurų, nors kai kurie mūsų gydytojai uždirba daugiau nei aš. Bet jauni specialistai nenori daug dirbti, nenori skatinti, kad pacientai pasirinktų būtent juos. Tad neturime už ką mokėti didelių atlyginimų. Mūsų alga yra nustatyta Prezidentės“, - paaiškino vyriausioji gydytoja.

Pasak L.Venckienės, pasiūlyti didesnį atlyginimą gali tik privačios gydymo įstaigos, turinčios papildomų pajamų šaltinių, ne tik Privalomąjį sveikatos fondą. 

Atbaido dideli krūviai

Jūrininkų sveikatos priežiūros centre per 70 proc. medikų yra vyresni nei 60 metų. Vyriausiai šeimos gydytojai – 73 metai.

„Jei atvirai, į darbą daug mieliau priimčiau vyresnį kolegą, nuo 45 iki 60 metų. Jie stabilesni, žino, ko nori iš gyvenimo. Su jaunimu sunkiau: kiek turėjome jaunų, jie vis išeina – išvažiuoja į užsienį arba konkurentai nuvilioja. Mūsų kaimynystėje, vos už 200 metrų atsidarė poliklinika, perviliojusi mūsų žmogų. Privačios įstaigos pasiūlo didesnes algas, ten mažiau pacientų ir mažesni darbo krūviai, gal gražesnė darbo aplinka“, - pasakojo Jūrininkų sveikatos priežiūros centro atstovė.

D.Šalkauskienė apgailestavo, kad valstybė nemyli jaunų gydytojų ir nemoka normalių atlyginimų, tad šie išvažiuoja dirbti į užsienį. Tiesa, jaunus specialistus nuo darbo Lietuvoje atbaido ir dideli darbo krūviai

„Mūsų šeimos gydytojų apylinkės – sunkios, prisirašę daug pagyvenusių pacientų. Mano darbo laikas baigėsi 16 val., o aš dar priiminėju pacientus (kalbėjomės po 18 val. – S.L.). Nevaldomi pacientų srautai. Mūsų gydytojams užkrauta daug papildomų socialinių problemų, kurių neturėtume spręsti: pacientams išrašome pažymas į globos namus, neįgalumo pašalpai, socialinei paramai ar globai gauti“, - aiškino pašnekovė.

Pacientų eilės pastaruoju metu gerokai nusidriekė ir dėl pasikeitusios receptinių vaistų tvarkos, kai vaistinėje be recepto neparduodama ir tokių nekaltų medikamentų kaip kasos fermentai ar priešuždegiminiai vaistai.

Komentaras

Janina Asadauskienė, Klaipėdos miesto savivaldybės sveikatos apsaugos skyriaus vedėja:

-Taip, gydymo įstaigose dirba daug vyresnio amžiaus medikų, nes nėra kam dirbti. Džiaugiamės, kad jie dirba. Sudėtinga su šeimos gydytojais ir psichiatrais. Jauni išvažiuoja, nes darbo apimtys, algos ir požiūris visai kitoks. Vaizdžiai tariant, jeigu ką ir nugriebia, tai Vilnius ir Kaunas. Klaipėdoje džiaugiamės kiekvienu nauju jaunu daktaru.

Uostamiestyje trūksta neurologų, kardiologų, okulistų – visų sričių, būtų sunku pasakyti, kurios srities specialistų netrūksta. Guodžiu visus, kad bus dar blogiau. Nėra kuo pakeisti vyresnių gydytojų. Problema kasmet vis aštrėja. Vadovai visais įmanomais būdais ieško gydytojų, bet jų nėra. Tad turi ir poteriauja, kad dar tie vyresni galėtų dirbti.

Šeimos medicina - sunkus darbas, nes turi žinoti daugiau nei siauros specialybės gydytojas, o darbo apimtys didžiulės, popierizmo begalė, elektroninė sistema stringa, o pacientų srautai nemažėja. Visuomenė sensta, o su amžiumi sveikatos problemų tik daugėja. Gydytojams darbo nė kiek nesumažėjo, o reikalavimų padaugėjo gal trigubai.

Jaunimas žiūri pragmatiškai. Nebėra idealistų. Pagal amžių gydytojų persiskirstymas yra ne viešųjų įstaigų naudai. Privačios persivilioja jaunesnius, nes jiems lengviau dirbti su naujomis technologijomis.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (6)

Anonimas

Pas seimos gydytoja patekti yra problema nes tenka laukti iki 3 savaiciu o nuvykus uz duru lauki iki 2 val nes vienam pacientui skiriama TIK 15 MIN ka galima per tiek nuveikti didelis klausimas gal tegul atlieka norminius stebejimus o po nustato kiek skirti laiko pacientui jo apziurai

na

privačiuose poliklinikose priima tą pačią dieną, vėliausiai kitą. Nereikia laukt pas šeimos gydytoją savaitę ar brautis kaip nusikaltėliui tą pačią dieną maldaujant priimt, nes yra rimta sveikatos problema. O dabar, kai reik dar ir dėl recepto eiliniams vaistams registruotis, tai patekt pas gydytoją misija neimanoma. O dėl senukų gydytojų tai sutinku, kad geresnės, bet 80-meties masažuotoja neisivaizduoju, ypač kūdikų. Rankų jautrumas ne tas

Anonimas

dabar tikra betvarkė išsiprašei siuntimą pas specialistą ir eik kur nori niekas nepaaiškina kur tokių spec yra vienur reikia mokėti kitur nereikia vienur tyrimus daro su nuskausminimu kitur ne būk protingas vargšas žmogeli kad nori ir suprask tas jų peripetijas o paskui sako kad nesirūpiname sveikata daktarai nejautrūs atžagarūs ne visi
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS