D. Grybauskaitė: ES daugiau investuoja į savo saugumą | KaunoDiena.lt

D. GRYBAUSKAITĖ: ES DAUGIAU INVESTUOJA Į SAVO SAUGUMĄ

  • 4

Europos mąstyme įvyko lūžis - vis geriau suprantama, kad Europos Sąjungos (ES) šalys turi prisiimti daugiau atsakomybės ir investuoti į savo saugumą, teigė prezidentė Dalia Grybauskaitė, dalyvaujanti Europos Vadovų Tarybos posėdyje.

Prie posėdžio dalyvių prisijungė ir NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Artėjant NATO viršūnių susitikimui lyderiai tariasi, kaip stiprinti ES ir NATO bendradarbiavimą, Europos saugumą ir atsparumą hibridinėms grėsmėms.

Naujoje daugiametėje ES finansinėje perspektyvoje Europos saugumo ir gynybos reikmėms numatoma skirti daugiau nei 24 mlrd. eurų. Tai - naudinga ir Lietuvai.

Bus galima užsitikrinti finansavimą Lietuvos iniciatyva kuriamoms ES kibernetinėms greitojo reagavimo pajėgoms. Prie šio projekto jau prisijungė 5 šalys - Nyderlandai, Estija, Rumunija, Kroatija, Ispanija. Dar 3 valstybės - Prancūzija, Lenkija ir Suomija ketina prisijungti iki metų pabaigos. Tai realus postūmis stiprinant ES atsaką į kibernetinius išpuolius. Lietuva - vienintelė iš Baltijos valstybių, inicijavusi tokį sustiprinto ES gynybos bendradarbiavimo projektą (PESCO).

Europoje taip pat pradedamas kurti „karinis Šengenas“, kad sąjungininkų pastiprinimas Lietuvą ir kitas ES šalis galėtų pasiekti greičiau. Siekiant palengvinti sąjungininkų karinės technikos judėjimą tarp ES šalių būtina kuo greičiau panaikinti biurokratines kliūtis, gerinti infrastruktūrą. Tam kitoje ES daugiametėje perspektyvoje numatoma skirti 6,5 mlrd. eurų. Papildomo finansavimo kelių modernizavimui pagal NATO karinius standartus gali tikėtis ir Lietuva. Planuojama, kad tam reikėtų 430 mln. eurų.

Siekdami dar labiau stiprinti ES atsparumą hibridinėms grėsmėms ES vadovai įpareigojo Europos Komisiją parengti naują sankcijų paketą, kuris padėtų pažaboti cheminių ginklų gamybą ir naudojimą. Lyderiai taip pat nurodė Europos Komisijai iki šių metų pabaigos sudaryti konkrečių veiksmų planą dėl griežtesnio visos ES atsako į dezinformacijos skleidimą. Taip pat sutarta geriau koordinuoti ES ir NATO veiksmus kovojant su priešiška žvalgyba.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

As

Man atrodo gad teks gintis nuo savu tautos

...

Nieko, dar metai-kiti, ir ES tyliai išsiskirstys; reiki pasistengt būt tarp pirmųjų.

to rita

dabar istojus is es lt butu galas,nes visai nustekenta...nelygink turtingos valstybes su nuskurdinta respublika!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS