Koalicijos partneriai sutarė dėl R. Valentukevičiaus atleidimo | KaunoDiena.lt

KOALICIJOS PARTNERIAI SUTARĖ DĖL R. VALENTUKEVIČIAUS ATLEIDIMO

  • 0

Valdančiosios koalicijos partneriai Valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei socialdemokratai vieningai pritaria Romo Valentukevičiaus atleidimui iš Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko pareigų, teigia Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Pritarimas yra tam mano skelbtam sprendimui, kad jis neturėtų tęsti darbo“, – po koalicijos koordinacinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė V.Pranckietis.

VTEK vadovo atleidimą Seimas turėtų svarstyti kitą savaitę.

V.Pranckietis taip pat sakė besidžiaugiantis trečiadienį VTEK narių, nusišalinus R.Valentukevičiui, priimtu sprendimu, kad buvusi Seimo narė „valstietė“ Greta Kildišienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą nedeklaruodama, jog naudojasi automobiliu „Range Rover“, nuomojamu iš „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“.

„Mano tokia buvo tokia nuomonė, VTEK ją patvirtino“, – sakė V.Pranckietis.

Anot jo, šiuo metu taip pat svarstoma galimybė pertvarkyti VTEK, pakeičiant įstatymą ir siekiant komisiją labiau depolitizuoti. Tačiau konkrečių detalių, kaip šis siekis būtų įgyvendintas, parlamento vadovas teigė kol kas negalįs pasakyti.

„Mes kalbame ir apie įstatymo peržiūrėjimą, kad būtų kuo mažiau susiję su politizavimu. Jei nepakeistume įstatymo, tada dauguma siūlys kažkokią kandidatūrą (į VTEK vadovus – BNS), kol kas konkretaus asmens neturime“, – kalbėjo Seimo vadovas.

Jei R.Valentukevičius būtų atleistas, laikinai vadovavimą VTEK turėtų perimti vyriausias pagal amžių komisijos narys, tai yra prezidentės paskirtas teisininkas Saulius Katuoka. Tačiau, anot V.Pranckiečio, S.Katuoka atsisako vadovauti komisijai dėl užimtumo, todėl laikinojo komisijos vadovo pareigos gali būti siūlomos kuriam nors kitam iš likusių komisijos narių.

Seimo pirmininkas V.Pranckietis sausį paragino R.Valentukevičių trauktis iš pareigų šiam priėmus vienasmenį ir su kitais komisijos nariais nederintą sprendimą, kad parlamentarei G.Kildišienei nereikėjo deklaruoti, jog važinėja mamos iš „Agrokoncerno“ nuomojamu automobiliu. Šį R.Valentukevičiaus sprendimą kritikavo ir kiti VTEK nariai.

R.Valentukevičius VTEK vadovu paskirtas 2014 metais, tuometinės parlamento vadovės Loretos Graužinienės siūlymu, pagal parlamentinių frakcijų rekomendacijas. Anksčiau R.Valentukevičius yra dirbęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Priimamojo skyriaus vedėju, 1999–2013 metais ėjo Seimo kontrolieriaus pareigas, dvi kadencijas vadovavo šiai įstaigai.

Pagal įstatymą, VTEK pirmininką iš šios komisijos narių Seimo pirmininko teikimu skiria Seimas. VTEK sudaro penki nariai, skiriami penkerių metų kadencijai.

VTEK prižiūri, kaip įgyvendinami Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas, Lobistinės veiklos įstatymas, tiria pranešimus, skundus ir prašymus dėl valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų galimo interesų konflikto, seka visuomenės informavimo priemonių skelbiamą informaciją apie valstybės politikų elgesį ir, jei yra pagrįstų duomenų, kad valstybės politikas padarė pažeidimą, perduoda šią informaciją ištirti atitinkamiems valstybės politikų elgesio kontrolės subjektams ir panašiai.

R.Valentukevičius jau anksčiau buvo sulaukęs priekaištų dėl institucijos politizavimo. Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė praėjusį birželį Seime skaitydama metinį pranešimą sakė, kad apsivalymas nuo korupcijos būtų greitesnis, jei, pavyzdžiui, „Vyriausioji tarnybinės etikos komisija taptų politinės sistemos moralės sergėtoja, o ne susitepusių balintoja“.

VTEK vadovas kritikuotas, kai neįžvelgus pažeidimų nebuvo pradėtas tyrimas dėl vadinamojo Vijūnėlės skandalo Druskininkuose, kai iš komisijos nuskambėjo siūlymas įteisinti gyventojų pinigines dovanas medikams.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS