Seimo narės D. Šakalienės komandiruotė į tvartą | KaunoDiena.lt

SEIMO NARĖS D. ŠAKALIENĖS KOMANDIRUOTĖ Į TVARTĄ

Beprecedentis atvejis – parlamentarė su Vyriausybės nariais buvo komandiruoti į tvartą. Seimūnė Dovilė Šakalienė, lydima aplinkos viceministro Mindaugo Gudo ir gausios svitos ministerijos specialistų, atvyko į Dauparus Klaipėdos rajone, kad asmeniškai išsiaiškintų, ar gyvenvietėje keliolika karvių auginantys ūkininkai nekelia diskomforto kaimynams.

Pajūryje – trys ekipažai

Tuo metu, kai visos šalies žurnalistai Vilniuje karštligiškai ieškojo Seimo narės D.Šakalienės, kad ši logiškai pagrįstų savo inicijuoto žiniasklaidos cenzūravimo įstatymo projekto peripetijas, parlamentarė Klaipėdos rajone "degustavo" galvijų mėšlo kvapus.

"Mes lankėmės šiame ūkyje todėl, jog pati sulaukiau ūkininkų kaimynės Linos (vardas pakeistas – A.D.) skundo, kad jie patiria sudėtingas gyvenimo sąlygas dėl ūkininkų laikomų gyvulių skleidžiamo tvaiko. Ar dažnai Seimo nariai važiuoja uostyti mėšlo smarvės į tvartą? Manyčiau, ši situacija yra viena iš daugelio mūsų šalyje, kai matyti, kad nėra tinkamai sutvarkyta įstatymų bazė tiek teisinio reguliavimo, tiek praktine prasme", – dienraščiui dėstė parlamentarė.

Ar dažnai Seimo nariai važiuoja uostyti mėšlo smarvės į tvartą?

Štai todėl Seimo narė D.Šakalienė su gausia valstybininkų kompanija, tarp jų ir aplinkos viceministru M.Gudu, penktadienį trimis ekipažais "išsikomandiravo" į pajūrį, kur betarpiškai dirbo su rinkėjais.

Tvaiko nepavyko suuosti

Konfliktas tarp kaimynų dėl gyvenvietėje laikomos karvių, kurių mėšlo ir srutų kvapų problemos pasiekė net teismus, bandos trunka jau ne vienus metus.

Ieškodama išeities, Dauparų gyventoja Lina kreipėsi į Seimo narę D.Šakalienę, kad ši inicijuotų susitikimą su jos partijos bičiuliu žemės ūkio ministru Broniumi Markausku.

Moteris tikėjosi pateikti ministrui savo surinktus dokumentus ir bandyti rasti kokį nors sprendimą, kad šaltuoju metu gyvulius gyvenvietėje laikantys ūkininkai susitvarkytų.

Susitikimas su ministru neįvyko, Seimo narė D.Šakalienė pati ėmėsi spręsti šį komplikuotą reikalą.

Kad kaimynystėje laukiama kažkokių labai įtakingų svečių, Lina teigė pastebėjusi dar prieš kelias dienas, nes kaimynai ūkininkai įnirtingai tvarkė savo aplinką, kuopė tvartus, sodino net gėles klombose.

Esą akivaizdu, kad ūkininkai buvo įspėti apie svarbų vizitą.

"Buvo pas mus svečių iš Vilniaus penktadienį, mes nežinojome, kad jie atvyks", – tik tiek pasakė dienraščio kalbinta Linos kaimynė ūkininkė Zita (vardas pakeistas – A.D.).

Ji man pasakė, kad taip jau išėjo, bet ji šiuo metu vaikšto po mano kiemą.

"Mes su vyru buvome darbe, kai penktadienį vidury dienos sulaukiau Seimo narės D.Šakalienės skambučio. Ji man pasakė, kad taip jau išėjo, bet ji šiuo metu vaikšto po mano kiemą ir jokio mėšlo tvaiko, sklindančio iš kaimynų, neužuodžia. Buvau šokiruota: aš apie tą vizitą neinformuota, skirtingai nei mano kaimynai, kurių tikrinti atvažiavo Seimo ir Vyriausybės nariai", – baisėjosi Lina.

Klerkai nesusikalbėjo?

Dienraščiui Seimo narė tvirtino, kad su Lina derino datą, kada pas ją atvyks, bet moteriai apie tai nepranešė.

"Kai susitarėme kartu vykti su aplinkos viceministru ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vadovybe, mes nesusikalbėjome tarpusavyje. Aplinkos ministerijos atstovai man sakė, kad Linai pranešė, o paskui paaiškėjo, kad jiems nepavyko su ja susisiekti. Ir todėl, vos tik aš atvažiavau, su ja susiskambinau telefonu. O su ūkininkais nei kalbėjau, kad atvažiuosiu, nei įspėjau", – tikino D.Šakalienė.

Tačiau ūkininkai, kurie tarsi ir neturėjo žinoti apie tikrintojų vizitą, kažkokiu būdu apie tai išgirdo, deramai tam pasiruošė, o moteris, kuri prašė Seimo narės pagalbos, apie atvykėlius sužinojo tik tada, kai šie išsilaipino jos kieme.

Iš D.Šakalienės monologo peršasi išvada, jog pati Lina kalta, kad jos nesugebėjo rasti ir įspėti Aplinkos ministerijos klerkai apie "didelių žmonių" vizitą.

Popieriai skiriasi nuo realybės

Seimo Narė D.Šakalienė patvirtino, kad viešnagės metu nei ūkininkų, nei greta esančiame Linos kieme karvių mėšlo tvaiko tikrai neužuodė.

Tačiau parlamentarė neslėpė žinanti, kad tikrintas ūkis oficialiai yra įregistruotas už 10 km nuo tos vietos, kur realiai (tai yra gyvenvietėje) septynis mėnesius yra laikoma keliolikos galvijų banda.

Dėl jos mėšlo ir srutų skleidžiamo tvaiko ir konfliktuojama.

"Išgirdau iš ūkininkų daug visko – ir visas teorijas apie ponios Linos pavydą, ir kitus dalykus. Pokalbis buvo labai nemalonus. Tačiau aš jiems tiesiai pasakiau, kad jų atveju yra teisės reguliavimo spragų, kurios bus taisomos ir, kad tai palies ir juos, ir daugelį kitų, kurie vykdo ūkinę ir komercinę veiklą kaimynams po nosimi. Yra skirtingas dalykas, kai karvė laikoma savo poreikiams, ir kai vykdoma ūkinė ir komercinė veikla. Ir jei ūkis yra registruotas kažkur laukuose, o 6–7 mėnesius visi šitie gyvuliai laikomi gyvenvietėje, tai yra netinkama ir neteisinga", – dienraščiui pabrėžė D.Šakalienė.

Parlamentarė antrino ir kartu su ja atvykusiam Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotojui Robertui Petraičiui, kuris esą teigė, kad ūkininkų kaimynai, šiuo atveju Lina su šeima, turi teisę į sveiką ir saugią aplinką.

"Bet kurį besiskundžiantį žmogų galima paversti kvailiu. Man labai gaila Linos, todėl aš ir atvažiavau. Aplinkosauga net ne mano sritis, bet čia aš matau didžiulį biurokratizmo liūną, kažkokį dangstymą, korupcinius ryšius ir net nesugebėjimą suvokti, kas vyksta. Man tai yra svarbu, ir Linai pasakiau, kad eisiu iki galo", – tikino Seimo narė.

Ūkininkė Zita turi kitokį požiūrį, jos manymu, ūkis gali būti įregistruotas bet kur, ir ji gyvulius galinti laikyti, kur nori: "Mūsų žemė yra kitoje vietoje, o ūkis – ten, kur gyvename. Gyvulius galima laikyti, kur nori. Man priklauso namas, o mano vyras iš manęs išsinuomojo tvartus. Registre viskas sutvarkyta. Daugiau informacijos jums nebeteiksiu."

Pažadėjo lankytis dažniau

D.Šakalienė teigė, kad ją, kaip ir kartu atvykusį aplinkos viceministrą M.Gudą, stebino vietos aplinkosaugininkų požiūris į konfliktinę situaciją.

"Viceministras iškart pamatė problemą ir pabrėžė, kad reikia aiškiai reglamentuoti tam tikrus reikalavimus bei atstumus nuo kaimyninių sodybų ir tų ūkių, kur vykdoma ūkinė ir komercinė veikla. Paradoksas, bet Aplinkos ministerijai pavaldūs darbuotojai iš Klaipėdos kategoriškai tam prieštarauja ir nemato čia bėdų. Jiems atrodo, kad viskas yra puiku", – stebėjosi parlamentarė.

Viceministras M.Gudas pripažino, kad ši komandiruotė nėra įprasta praktika. Esą išvažiavimą į Dauparus inicijavo Seimo narė D.Šakalienė.

Tuo norėta įsitikinti, ar vienbučių-dvibučių sklypų valdoje išties laikomi gyvuliai ir kaip tai veikia aplinkinius žmones.

"Kiek žinau, savivaldybė pati gali nusistatyti, kiek tokiose gyvenvietėse galima ar negalima laikyti gyvulių. Tai, ką mačiau penktadienį tame ūkininkų kieme, dramatiškai neatrodė. Norėčiau tikėti, kad taip bus visada", – dėstė M.Gudas.

Penktadienį Dauparuose apsilankiusi solidžių asmenų kompanija, pabrėžė, kad tądien ūkininkų tvartai nedvokė.

Ūkininkai tikino, kad taip yra visada, o R.Petraitis pažadėjo, jog bus organizuojami šio ūkio patikrinimai be perspėjimo ir žiūrima, kaip iš tikrųjų yra tvarkomasi.

Tačiau D.Šakalienė pabrėžė, kad tų gyvulių, kurie registruoti visai kitoje vietoje, gyvenvietėje neturėtų būti.

GALERIJA

  • Nors ūkininkai tvirtina, kad nežinojo apie garbių svečių iš Vilniaus vizitą, pasak kai kurių kaimynų, savo kiemą ir tvartus jie kuopė kelias dienas prieš Seimo ir Vyriausybės narių apsilankymą.
Rašyti komentarą
Komentarai (116)

o PONUI ADVOKATUI

pridursiu kad prastas advokatas esate ,kad patarėte ūkinikams kišti galvas po Temides kardu.Po nuosprendžio kuris baigėsi nekaip tikėjotės, jūsų reputacija dar labiau smuko. Teisingumas vis dėl to vykdomas kaip minėjau remiantis įstatymais!!!

GERB, ANONIMUI

NA TAI KOKIA SAVIJAUTA PRAKIŠUS BYLĄ MIELIEJI ŪKININKAI? GAL DABAR SUPRATOT ,KAD TEISMAS NE SAVIVALDYBĖ....IR SU JUO NEPAJUOKAUSI.ČIA VIS DĖLTO REMIAMASI ĮSTATYMAIS O NE ......... PRAVARTU BŪTŲ PADARYTI IŠVADAS ,KURIOS PRAVERSTŲ ATEIČIAI!

Audrone

Tai taip iseitu, kad ES galioja skirtingi standartai ir reikalavimai. Viena tvarkingiausiu ir svariausiu ES saliu yra Austrija. Taigi galiu papasakoti apie pasivaiksciojima po jos viena gan nemaza miesteli. . Einant miestelio gatve, salia gatves meslo kruva, salia praeina saligatvis. Toliau galviju tvartas,taipogi prie gatves. Ir tai gyvenamuju namu kvartalas,kaimynai visai salia. Toliau aptvaras su ozkomis. Miesto pavadinimas berods Bregens.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS