Algalapius pamatę medikai nustėro: ministrui tokia situacija – normali | KaunoDiena.lt

ALGALAPIUS PAMATĘ MEDIKAI NUSTĖRO: MINISTRUI TOKIA SITUACIJA – NORMALI

Gavę praėjusio mėnesio algalapius kai kurie medikai neaptiko Sveikatos apsaugos ministerijos žadėto atlyginimų padidėjimo. Pasak medikų atstovų, buvo ir tokių, kurie uždirbo mažiau. Ministras sako, kad tai normalu, o medikai ruošiasi streikuoti.

Dėl atlyginimų didinimo dar pernai su medikais suderėjęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šiemet žadėjo, kad nuo gegužės atlyginimai bus didinami 20 proc. Vėliau patikslino, kad vidutiniškai 20 proc. ir ne visiems medikams, o tik mažiausiai uždirbantiems: pirminės sveikatos priežiūros gydytojams ir slaugytojams. Dar pridūrė, kad algos ne šiaip sau didės, didesnį atlyginimą medikams teks užsidirbti, tai yra nuo gegužės padidinti teikiamų paslaugų įkainiai, apmokami iš ligonių kasos.

Gegužę su medikų profesinėmis sąjungomis ministras pasirašė dar vieną susitarimą dėl kolektyvinės sutarties, kurioje numatytos „algų grindys“. Pastovioji gydytojo atlyginimo dalis turi būti ne mažesnė nei 1 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių, slaugytojų – ne mažesnė nei 700 eurų, o universitetinio aukštojo išsilavinimo neturinčių slaugytojų – ne mažesnė nei 600 eurų.

Medikai jau tada abejojo, ar toks algų didėjimas įgyvendinamas. Balandį medikai prie Seimo surengė mitingą.

Medikų sąjūdžio tarybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė sako, kad nuogąstavimai pasitvirtino atlikus medikų apklausą, kaip pasikeitė jų atlyginimai. Iš 1 tūkst. respondentų tik 30 proc. atsakė, kad atlyginimai pasikeitė. Tačiau tik daliai jų atlyginimas didėjo apie 20 proc., kitiems – nuo 5 iki 15 proc.    

„Įstaigos, ypač mažosios, labai stengėsi tuos atlyginimus padidinti, tačiau, kaip ir ankščiau, kaip mes ir rodėm rizikas, tiesiog tai joms yra neįmanoma. Priklausomai nuo to, kiek pacientų yra prisirašiusių apylinkėse, per tą balo, sakykim, didinimą, vis tiek niekaip neišėjo padidinti 20 proc.“, – pasakojo Ž. Gudlevičienė.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad tokia padėtis normali.

„20 proc. visiem ir neturėjo didėti. 20 proc. yra padidintas darbo užmokesčio fondas, ir yra labai aiškiai sutarta su profesinėm sąjungom, kad prioritetas turi būti teikiamas tiem, kurie uždirba mažiausiai. Fondas yra padidintas, o kaip įstaigos, kuriai grupei ir kiek padidino, tai yra labai individualu. Pirmiausia įstaigos turėjo susižiūrėti, ar yra pasiektos grindys. Ir ten, kur jos pasiektos, jos didino jau virš tų grindų. Didėjo virš tos sumos ir 20, ir 10, ir 5 proc., priklausomai nuo to, kiek kas uždirba. Bet tai nereiškia, kad virš tų grindų jau visiem turi būti 20 proc. daugiau“, – kalbėjo A. Veryga.

Medikų sąjūdžio vadovė teigia, kad kai kuriems medikams vietoj algų padidinimo buvo panaikintos kvalifikacinės kategorijos ir sumažinti atlyginimų koeficientai.

„Žmonės dirba ilgą laiką, jie įgyja patirtį, kvalifikaciją, galbūt jie daugiau uždirbdavo, bet ėmė ir sumažino jiems ir koeficientus ir tas kategorijas“, – sakė Ž. Gudlevičienė.

„Manau, kad teko kai kuriose įstaigose vadovams priedus mažinti tam, kad tie žmonės, kurie ten dirba nuolat, pasiektų „grindis“. Kaip sakiau, yra įvairiausių situacijų, tikrai nereikia dėl jų stebėtis. Bet, mūsų supratimu, tokios didelės diskriminacijos ir neturėtų būti“, – atkirto A. Veryga.

Sostinės Naujosios Vilnios poliklinikoje, pasak jos vadovo, medikų atlyginimai padidinti nuo 10 iki 17 proc.  86 proc. įstaigos biudžeto atitenka atlyginimams bei mokesčiams Sodrai ir tik 14 – medikamentams, komunalinėms paslaugoms, kitoms reikmėms. Esą, gydymo įstaiga jau ant kritinės ribos.  

„Mes turim viską kitką beveik sustabdyti ir maksimaliai tiktai būtiniausiom reikmėm leisti, priedo – išlaikyt tą atlyginimų reikalavimą. Įkainiai yra tikrai nepakankami, ir tikrai darbų gydytojams vis daugėja. Pageidautina, kad tie įkainiai ir toliau kiltų, tada būtų galima 20 proc. didinti ir kitais metais“, – kalbėjo Naujosios Vilnios poliklinikos direktorius Ernestas Petrulis.

A. Veryga sako pats nežinantis, kokia padėtis bus kitų metų biudžete, todėl pažadų nedalija. Jis teigia, kad ministerija įsipareigojimus įvykdė: paslaugų įkainius padidino ir lėšas skyrė. Dabar, esą, profsąjungų reikalas stebėti, ar medikų algos siekia nustatytas „grindis“, ir kaip įstaigų vadovai algas didina toliau.

Medikų atstovai teigia, kad ministerija pažadų nevykdo ir žada rengti streikus.

Rašyti komentarą
Komentarai (22)

Emigrantas

Labai keistas gydytojų požiūris i jų atlyginimą ir pacientą.Gerb.,ne tik dabar mazi jums atlyginimai,net tik jums vieniems jie per maži.Visi dirba ir turi atlikti savo darbą ne prikaistingai.Yra pasakyta ne vienam,nepatinka išeik, nedirbk,jeigu dirbi, dirbk gerai.Gydytojams tas pats, nedirbkite ,bus gerų gydytojų iš kitų šalių.Bet zudyti savo salies piliečius ,uz tai kad jūsų atlyginimais mažas ,jau yra nusikaltimas ir tuos nusikaltimus daro nusikaltėliai, baltais chalatais.Tokie žmonės neverti gydytojo vardo , diplomo ir žmogaus vardo.Tokius reikia bausti griežčiausia bausme.Ne ministras kaltas o žmonisko nebuvimas žmoguje yra.Kodel ne emigruojate,atsikratys Lietuva žudikais baltais ,"nekaltais "chalatais.Bus gydytojų ir labai gerų.

Hbyu

Uztenka smekti ministrą Veryga.Jovalas visose institucijose Lietuvoje,ne dabartiniai valdantieji kalti.28 metus vogė,naikino,kas buvo Lietuvoje sukurta ,isvystyta,pastatyta per visą sovietmetį sąmoningai kad galėtų žeminti Tarybų sąjunga jis buvusią tvarką.Nusikalteliai užvaldė Lietuvą ir jie turi būti teisiami uz padarytą žalą valstybei ,jos piliečiams.Ne visi dar durni,ne visus paveikė sąmoningas diržų veržinas,ne visi tapo psichiniais lygoniais.Tie žmonės kurie pasiskelbe patys save Lietuvos patrijotais turi atsakyti,jue ne patrijotai,jie nusikaltėliai.Ar suskaičiavo kiek šeimų tapo bomzais,benamiais, bedarbiais,kiek vaikų kenčia kartu su tėvais del patyciu,kiek ne savo valia negali gyventi padorų piliečio gyvenimo savo tėvynėje.Ir dar labai daug visko KODĖL??? Atsipeikėkite ,bus negerai,nejaugi nejaučiama kad viskas ,bus katastrofa, nepadės nei amerikonai nei kitos šalys .

Gitana

Jiems mazint algas reiketu jie atseit gyvena blogai paziurekit kokie namai kokios masinos tikrai tai is algos ne is varganu zmoniu sunestu neduosi neziures reketuotojai logiskai mastant jeigu alga 1000 eu. Kaip tokius rumus pasistatyt ir prabangiai isirengt tegu gyvena bendrabuti jeigu dar jiems algos per mazos
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS