Kariuomenės išlaidavimas: šakutė – už 184 eurus, peilis – 250 eurų | KaunoDiena.lt

KARIUOMENĖS IŠLAIDAVIMAS: ŠAKUTĖ – UŽ 184 EURUS, PEILIS – 250 EURŲ

  • 60

Įvairius virtuvės įrankius kariuomenė pirko aštuoniskart brangiau nei rinkoje, konstatavo Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

Kaip pranešė VPT, Lietuvos kariuomenė, 2014-aisiais vykdydama 173,8 tūkst. eurų pirkimus, pjaustymo lentelę įsigijo už 180 eurų, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainavo 28 eurus, duonriekį peilį - už 142 eurus, kurio kaina parduotuvėje – 13 eurų. Kepsniams naudojama šakutė pirkta už 184 eurus, kiaurasamtis - už 70 eurų, galąstuvas - už 103 eurus, peilis mėsai kapoti - už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai - už 243 eurus ir 258 eurus.

Minėtų virtuvės įrankių įsigijimo kainos yra maždaug aštuoniais kartais didesnės, nei tuo metu buvo rinkoje.

Virtuvės įrankius kariuomenė įsigijo iš bendrovės „Nota bene“ – vienintelės bendrovės, pateikusios pasiūlymą šiam pirkimui. „Nota bene“ nuo 2006-ųjų yra laimėjusi per penkiasdešimt skirtingos apimties Lietuvos kariuomenės skelbtų viešųjų pirkimų už bendrą beveik 30 mln. eurų vertę bei yra ir viena iš dešimties didžiausių kariuomenės tiekėjų.

„Vieno dalyvio konkursai ir ilgamečiai ryšiai su vienu tiekėju eliminuoja perkančiųjų organizacijų racionalų požiūrį į valstybės lėšų naudojimą – tai pasakytina tiek apie šį, tiek apie kitus Lietuvos kariuomenės ir „Nota bene“ sandorius, - sako VPT direktorė Diana Vilytė. - Stipri kariuomenė turi naudotis kokybiška lauko virtuvių įranga, tačiau šiuo atveju lojalumas senam tiekėjui nugalėjo racionalumą, kurį būtų pademonstravusi bet kuri samtį rankoje nors kartą laikiusi šeimininkė“.

Minėtas pirkimas vykdytas pagal 2014 metais su šia bendrove pasirašytą 1,622 mln. eurų vertės preliminarią lauko virtuvių atsarginių detalių ir agregatų pirkimo sutartį. Pagal tokią sutartį perkančioji organizacija gali pirkti iš tiekėjo pagal iš anksto numatytas sąlygas, neskelbiant atskiro konkurso. Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) teisėsaugos institucijų prašymu atliko minėtų sutarčių vertinimą ir rado jose pažeidimų.

Pavyzdžiui, sutartyje nurodžius, kad visų prekių gamintojas yra „Karcher-Futuretech GmbH“ (išskyrus kelias prekes, kurių gamintojas „Dometic“), buvo pristatytos ir kitų gamintojų prekės, ant kurių bendrovė buvo užklijavusi lipdukus su „Karcher-Futuretech GmbH“ pavadinimu.

Kaip nurodyta Krašto apsaugos ministerijos Centralizuoto vidaus audito departamento atliktame įvertinime, Lietuvos kariuomenė priėmė ir atsiskaitė už sutarties reikalavimų neatitinkančias prekes, ir, vertinant rinkos kainas, už jas permokėjo.   

Lauko virtuvių atsarginėms detalėms ir agregatams įsigyti Lietuvos kariuomenė planavo skirti iš viso 724 tūkst. eurų, tačiau „Nota bene“ pasiūlyta dvigubai didesnė 1,622 mln. eurų suma pasirodė priimtina. VPT išvadose akcentuojama, jog perkančioji organizacija turėtų ne didinti pirkimui suplanuotas lėšas, o gauti jas neviršijantį pasiūlymą.

VPT rado pažeidimų ir kituose Lietuvos kariuomenės pirkimuose. Konstatuota, kad 240 tūkst. eurų vertės Lietuvos kariuomenės sutartis su „Nota bene“ dėl 4 komplektų karių apgyvendinimui skirtų palapinių vykdoma neskaidriai - dokumentuose sistemiškai nesutampa datos, sertifikatai apie kariuomenės atstovų apmokymą eksploatuoti palapines išduoti anksčiau, nei kariuomenė priėmė prekes. Pagal palapinių techninę specifikaciją privalomi įrankių ir instrumentų bei atsarginių detalių komplektai tikrinimo metu nebuvo pateikti, tad VPT išvadose nurodoma, jog kariuomenė priėmė iš tiekėjo įrangą, kuri neatitinka pirkimo dokumentuose ir sutartyje nustatytų reikalavimų.

Neigiamai įvertintas ir Lietuvos kariuomenės 1,342 mln. eurų karinių kastuvėlių pirkimas, kuriame, atmetusi kitų tiekėjų pasiūlymus, Lietuvos kariuomenė laimėtoja paskelbė didžiausią – 1,522 mln. eurų – kainą pasiūliusią „Nota bene“.

VPT šiuo metu nagrinėja gautą tiekėjo pretenziją dar vienam Lietuvos kariuomenės pirkimui. Jame laimėtoja pripažinta vėl „Nota bene“, su kuria pasirašyta 126,8 tūkst. eurų vertės preliminarioji sutartis dėl antklodžių tiekimo. Dvigubai mažesnę – 66,4 tūkst. eurų – kainą pasiūliusio tiekėjo pasiūlymas atmestas kaip neatitikęs techninės specifikacijos reikalavimų.

Rašyti komentarą
Komentarai (60)

as

nera ka ir pasakyt , cia taip buvo ir bus ir nieko jus mirtingieji nepadarysit , galit tik pasiburnot , bet ne veiksmais ka nors padaryt , preis mafija nepapusit :))))

Tam Oho

Vienos klaidos, berneli: klausYmas (klausimas), lietuvos (Lietuvos), slikstu (šlykštu). Kur antikvarinį kompiuterį įsigijai? Senienų turguje, atvežtą iš Bielorusijos? Žana.

Žana

Čia rašinėja vaikėzėliai, kurie ieško tiesos, teisingumo, keikia mūsų valstybę, jog nėra tvarkos, o patys keikiasi kaip šiaučiai. Taigi pradėkite nuo savęs gerbti valstybę - nesikeikite, nesipravardžiuokite, parodykite, kad esate išsiauklėję, kad verti savo krašto. O dabar kaip kokie veidmainiai - kritikuoja ir tepa savo smarvyte kitus.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS