Nauja tvarka: vaiką iš šeimos bus galima paimti keturiais atvejais | KaunoDiena.lt

NAUJA TVARKA: VAIKĄ IŠ ŠEIMOS BUS GALIMA PAIMTI KETURIAIS ATVEJAIS

Nuo liepos vaikas iš jam nesaugios aplinkos bus paimtas 4 atvejais, skelbia nuo liepos atsakomybę už vaikų teisių apsaugą prisiimant Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

Pirmas atvejis, kai vaikas bus paimamas iš jam nesaugios aplinkos, jei grėsmės vaikui lygio vertinimo metu kilo realus pavojus vaiko ir tarnybos specialisto sveikatai ir (ar) gyvybei.

Antras atvejis - jei vaikas paliktas be priežiūros arba paliktas prižiūrėti asmenims, kurie netinkamai juo rūpinasi, ir dėl to kyla grėsmė vaiko sveikatai ar net gyvybei.

Nesaugia aplinka vaikui bus laikoma, jei vaiko atstovai (arba turimas vienintelis iš atstovų) yra dingę ir jų ieškoma, kol teismas tėvus pripažins nežinia kur esančiais arba paskelbs mirusiais.

Ketvirta priežastis paimti vaiką iš nesaugios jam aplinkos, jeigu jo atstovas (arba turimas vienintelis iš atstovų) laikinai negali rūpintis vaiku dėl abiejų atstovų ar vieno iš jų ligos, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių.

„Paėmus vaiką iš jam nesaugios aplinkos - nenustačius antrojo grėsmės vaikui lygio - vaikas nebus paimamas iš jo tėvų, globėjų ar rūpintojų. Tokiais atvejais nebus inicijuojama atvejo vadyba, mobiliosios komandos pagalba ar kreipiamasi į teismą“, - pabrėžiama tarnybos pranešime, tačiau akcentuojama, kad Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai, prieš perduodami vaiką teisėtiems jo atstovams per dvi darbo dienas nuo vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos, vertins grėsmės vaikui lygį.

Vertindami grėsmės vaikui lygį specialistai atsižvelgs į rizikos veiksnius, susijusius su vaiko funkcionavimu, jo tėvais, globėjais ar rūpintojais, jų tėvystės įgūdžiais, bendravimu su vaiku, socialine aplinka.

Specialistai, reaguodami į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimo pranešimą, atsižvelgs į realią situaciją. Ar vertinimo metu bent vienas iš vaiko atstovų gali fiziškai pasirūpinti vaiku ir jo saugumu, pavyzdžiui, kai vienas iš arba abu vaiko tėvai apsvaigę nuo alkoholio ar narkotikų.

Atkreipiamas dėmesys į tai, kad jei suaugę vartoja alkoholio ir šalia yra nepilnamečių, turi būti nevartojančiųjų, kurie fiziškai galėtų jais pasirūpinti.

Reaguodami ir nagrinėdami pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus, specialistai, vadovausis Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir grėsmės vaikui lygio nustatymo tvarkos aprašu bei nustatytais vertinimo kriterijais, apsilankys gyvenamojoje vietoje, bendraus su vaiku, jo tėvais (globėjais ar rūpintojais) bei vertins kitą, su vaiku ir jo socialine aplinką susijusią informaciją (pavyzdžiui, informaciją iš mokyklos ir pan.)

Žinoma, grėsmės vaikui lygis gali būti ir nenustatytas. Jei galimo vaiko teisių pažeidimo pranešimas nepasitvirtino, pranešimo nagrinėjimas bus baigtas.

Grėsmės vaikui lygiai bus nustatomi pagal grėsmės vaiko saugumui sveikatai ir gyvybei požymius.

Pirmasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai pažeistos vaiko teisės, tačiau nėra grėsmės vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei.

Antrasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai yra grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei. Nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį vaikas paimamas iš jo atstovų - tėvų, globėjų, rūpintojų, specialistai kreipiasi į teismą dėl vaiko paėmimo leidimo išdavimo.

Nustačius pirmąjį grėsmės vaikui lygį, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai inicijuos atvejo vadybininko paskyrimą.

Atvejo vadybininkas pagal nustatytą tvarką atlieka šeimos poreikių pagalbai vertinimą bei organizuoja atvejo nagrinėjimo posėdį, kuriame yra sudaromas pagalbos planas šeimai.

Nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai inicijuos ne tik atvejo vadybininko paskyrimą, bet ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobiliosios komandos sudarymą.

Antruoju atveju Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobilioji komanda 14 dienų (išskyrus savaitgalius ir švenčių dienas) nuo vaiko paėmimo dienos, teiks intensyvią pagalbą, atliks saugumo ir rizikos veiksnių šeimoje bei šeimos stiprybių ir poreikių intensyviai pagalbai įvertinimą, siekiant padėti šeimos nariams koreguoti elgesį, kurti ir palaikyti saugią aplinką vaikui augti bei vystytis, parengs rekomendacijas atvejo vadybininkui, kaip organizuoti darbą su šeima toliau.

Nustačius antrą grėsmės lygį taip pat bus kreipiamasi į teismą dėl leidimo paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą.

Laukiant teismo sprendimo, vaikas bus laikinai apgyvendinamas saugioje aplinkoje.

Vaiką paėmus iš nesaugios aplinkos, jis gali būti laikinai apgyvendintas ne tik globėjų (rūpintojų) šeimoje, globos centre, šeimynoje, krizių centre ar vaikų globos institucijoje, įtrauktoje į savivaldybės vykdomosios institucijos patvirtintą sąrašą, galinčiųjų priimti likusį be tėvų globos vaiką bet kuriuo paros metu, bet ir pas giminaičius, asmenis, su vaiku susijusius emociniais ryšiais, vaiko brolį ar seserį globojančioje, įvaikinusioje šeimoje).

Gavus teismo leidimą paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą bus pradedami veiksmai dėl vaiko laikinosios globos nustatymo.

Vaikas galės būti grąžinamas jo tėvams, kai mobiliajai komandai atlikus intensyvų darbą su šeima paaiškės, jog tėvai pakeitė savo netinkamą elgesį su vaiku ir dėl to negresia pavojus jo saugumui, sveikatai ar gyvybei, taip pat jei neliks socialinės rizikos veiksnių.

Atgauti vaiką galės ir tie tėvai, kurie stengiasi keisti arba pakeitė savo netinkamą elgesį su juo ir dėl to negresia pavojus vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei, tačiau išlieka socialinės rizikos veiksniai.

Tokiais atvejais numatyta taikyti atvejo vadyba dėl pirmojo grėsmės vaikui lygio ir sprendžiamas klausimas dėl vaiko grąžinimo tėvams.

ELTA primena, kad nauja, centralizuota ir bendra Vaiko teisių apsaugos sistema Lietuvoje įsigalios nuo liepos 1 dienos.

Pranešti apie galimus vaiko teisių apsaugos pažeidimus bus galima telefonu 116 111.

Darbo dienomis nuo 11 iki 19 valandos numeriu 116 111 vaikų skambučius priims ir „Vaikų linija“. Jiems sutikus taip pat bus inicijuojamas arčiausia vaiko esančios pagalbos teikimas, tad šį numerį vaikai turėtų įsiminti ir drąsiai skambinti prireikus.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba primena, kad vaiko atstovai pagal įstatymą turi pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

sis kom

teisingas bet valdantieji akli nes yra 2 medalio puse tai pagal berneverner pvz. iteisintas vaiku grobimas......

Anonimas

o ka su pijoku(girtuokliu)vaikais darot ar darysit???duokit uzsieniecems turtingiems tegul augina..guli prasigerusios su nuogom siknom motinos su jobarais(atsiprasau uz termina) uz vaiku pasalpas o ka valdze daro?? as pati asmeniskai zinau tokes seimas o kiek ju Lietuvoje is viso yra?//kaip jus manote?? kiek kaimu ir miesteliu nedideliu kur girtuokles gimdo vaikus ir augina amoraliose salygose?/ valdzios degradas ne zmoniu ,nes nekreipet demesio...

...

... ir dar vaikai bus paimti iš šeimų, kurios Dėdulės negarbina.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS