Vyrų patiriamas stresas ir jo priežastys | KaunoDiena.lt

VYRŲ PATIRIAMAS STRESAS IR JO PRIEŽASTYS

Kauno apskrities vyrų krizių centro Vyrų linijos telefonu besikreipiantys vyrai neretai prabyla apie kasdienį ir pastovų nuovargio jausmą, apie motyvacijos praradimą, beprasmybę, norą nuo visų atsiriboti. Ir to pasekoje iškylančius sunkumus įgyvendinti anksčiau prisiimtas atsakomybes tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime. Atsiranda irzlumas, negatyvumas, o kartais net cinizmas. O tai savu ruožtu neigiamai veikia tarpasmeninius santykius ir dar labiau pablogina vyro savijautą.

Visi patiriame stresą. Stresas – tai normali organizmo reakcija į aplinkos pokyčius, reikalaujančius mūsų prisitaikymo. Jei neturėtume gebėjimo patirti streso, tai paprasčiausiai neišgyventume. Pavyzdžiui, mus vejasi piktas šuo, o mes ramiai sau einame ir nesistengiame pabėgti.

Sunkumai prasideda, jei mes nespėjame atsistatyti po patirto streso, nepasaugome save ir vėl patiriame stresą. Tai veda į išsekimą, o vėliau ir į perdegimą. Nuo išsekimo dar, tikėtina, atsigausime nuvažiavę kelioms savaitėms pailsėti prie jūros, o perdegimo būsenoje tai jau nebepadeda.

Neretai su tuo išsekimo jausmu mėginama tvarkytis vartojant alkoholį, kas dar labiau pablogina situaciją.

Daugelis vyru ignoruoja savo nuovargio jausmą ir dirba , nekreipdami dėmesio į savo savijautą. Nes tai, anot besikreipiančių vyrų yra „vyriška“. O juk nuovargis yra apsauginė organizmo reakcija, skatinanti mus per poilsį atstatyti energijos atsargas, kurios yra būtinos sveikam kūno ir psichikos funkcionavimui.

Kai kurie vyrai dirba net per savo kasmetines atostogas. Jie mano, jog reikia susiimti ir padirbėti papildomai, kad spėtų finansuoti būsto remontą ar ką kitą. Susidaro įspūdis, kad toks vyras pats sau yra paskutinėje vietoje. Mašiną, butą ar kokį kitą turtą myli labiau nei save.

Dažnai tai būna iš noro kažkam kažką įrodyti, užsitarnauti meilę ar patenkinti artimųjų lūkesčius.

Menka savivertė ir nemeilė sau neretai skatina kurti santykius su toksiškais ir į išnaudojimą linkusiais žmonėmis. Tokiuose santykiuose vyrai patiria ypač daug nemalonių jausmų, tai dar labiau išsekina emociškai.

Bet turbūt labiausiai į emocinį išsekimą veda komplikuotos ir ilgai trunkančios skyrybos. Ir ypač, jei yra bendrų vaikų, kuriais antroji pusė pradeda manipuliuoti tam, kad įskaudintų vyrą ar priverstų jį padaryti kažką, ko jis nenori.

Kaip bebūtų liūdna pripažinti, bet šiuo metu psichologinio smurto praktiškai neįmanoma įrodyti ir susidaro klaidingas įspūdis, kad moterys artimoje aplinkoje smurtauja mažiau nei vyrai.

Nueitas ilgas kelias ir psichoedukacija Lietuvoje pradeda duoti savo vaisius. Vis daugiau vyrų geba atpažinti, kad prieš juos yra taikomas psichologinis smurtas. Ir kreipiasi pagalbos, kad galėtų nuo to apsisaugoti ir išvengti emocinio išsekimo.

Deja, bet kai kurios psichologinio smurto artimoje aplinkoje formos, tokios kaip tėvu atstūmimas, dar per mažai sulaukia visuomenės dėmesio. Ir dėl to lieka nepastebimos arba nuvertinamos.

Kad būtų aiškiau, tėvų atstūmimas – tai procesas, kurio metu galutinai nutraukiami santykiai tarp vaiko ir skyrium gyvenančio tėvo/motinos. Tam gali būti pasitelktas piktavališkas vaiko nuteikinėjimas prieš skyriumi gyvenantį tėvą ar mamą. Kraštutinė to forma, kai pats vaikas pradeda nekęsti skyriumi gyvenančio tėčio ar mamos ir atsisako bendrauti ar susitikti.

Dažniausiai atstumtais tėvais tampa vyrai, nes skyrybų metu vaikai Lietuvoje įprastai lieka gyventi su mamomis. Vyrai, neretai tai ypač sunkiai išgyvena, nors aplinkiniai gali to net nepastebėti. Susidariusi situacija gali tęstis metų metais, o tai tiesiog emociškai sudegina žmogų. Toks stresas tampa lėtiniu, vyras netenka gyvenimo džiaugsmo ir prasmės.

Vyrų linijos telefonu paskambinusius vyrus tenka konsultuoti dėl mano aukščiau paminėtų ir dėl įvairių kitų priežasčių, kurios kelia stresą, emocinį pervargimą, sąlygoja perdegimo procesą. Dažnai tenka teikti  rekomendacijas , kaip įveikti stresą, kokie metodai, būdai labiausiai tinka. Tai ir meditacijos, kvėpavimo praktikos, relaksacija, masažas, sportas, gamta. O, svarbiausia, perteikti žinią, kad vyrai rūpintųsi ne tik savo šeima, materialine gerove, bet ir pačiais savimi.

VYRŲ LINIJA, tel. +370 670 00027, I-V 10-14 val., nemokamai konsultuojami vyrai iš visos Lietuvos.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Antanas.

darboholizmo siekimas ir dėmesio į nuovargį nekreipimas mane atvedė iki insulto. Paprasčiausiai nenorėdamas sau leisti išlepti persistengiau. Ligoninė ir invalido vežimėlis (laimei tik laikinai) privertė susimastyti: ar darau tai, ką tikrai reikia? Kai apribojau ambicijas ir surikiavau prioritetus - išryškėjo ir pasiekimai, o ne tik jų siekiai.

Zurabas Smardalidze

Raskeviciui galvos neskauda ir jokio streso, nes jis ne vyras!!!

vyrų stresas tai moterys

aš nebarškinu kaimynės, tai ji kiekvieną naktį baladoja į sieną.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS