Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai | KaunoDiena.lt

SOČYJE SUSITIKO RUSIJOS IR SIRIJOS PREZIDENTAI

  • 1

Po susitikimo su Sirijos lyderiu Basharu al Assadu (Bašaru Asadu) Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad jo šalies armija „Siriją išgelbėjo kaip valstybę“, Sirijos režimo pajėgoms laimint prieš sukilėlius ir „Islamo Valstybės“ (IS) grupuotę.

Pirmadienio susitikimas surengtas per B. Assado „darbinį vizitą“ į Juodosios jūros kurortą Sočyje, prieš V. Putino susitikimą su Turkijos ir Irano lyderiais svarstyti taikos proceso Sirijoje atnaujinimo.

„Kalbant apie mūsų bendrą misiją kovoti su terorizmu Sirijoje, ši karinė operacija baigta“, – sakė V. Putinas, anot Kremliaus tinklalapyje paviešintos jo kalbos transkripcijos.

Rusijos vadovas gyrė B. Assadą ir tikino, kad terorizmas šalyje neišvengiamai bus nugalėtas.

„Rusijos armijos dėka Sirija išgelbėta kaip valstybė. Daug nuveikta situacijai stabilizuoti Sirijoje“, – rašoma transkripcijoje.

„Mūsų tikslas yra pastūmėti politinį procesą..., nenorime dairytis atgal ir esame pasiruošę kalbėtis su visais, kurie nori politinio sprendimo“, – sakė B. Assadas.

V. Putinas sakė, kad apie savo pokalbį su B. Assadu pasitars su pasaulio lyderiais, tarp jų JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), su kuriuo turėtų kalbėtis telefonu antradienį.

Rusijos armijos Generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas šalies naujienų agentūroms sakė, kad „nepaisant gausybės neišspręstų problemų“ karinis etapas „artėja prie logiškos pabaigos“.

V. Putinas trečiadienį susitiks su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) ir Irano vadovu Hassanu Rouhani (Hasanu Rouhaniu) per pirmą iš kelių posėdžių per taikos proceso derybas prieš panašias JT vedamas derybas Ženevoje lapkričio 28 dieną.

Pirmą kartą toks trišalis susitikimas rengiamas Ankarai, Maskvai ir Teheranui vis artimiau bendradarbiaujant, kad būtų baigtas daugiau nei šešerius metus nesiliaujantis pilietinis karas, pareikalavęs Sirijoje 330 tūkst. gyvybių ir palikęs milijonus žmonių be pastogės.

Bendrų veiksmų imtasi nepaisant to, kad Turkija oficialiai yra kitoje Sirijos konflikto barikadų pusėje nei Rusija ir Iranas – pagrindinės B. Assado remėjos.

„B. Assado apsilankymas rodo, kad Sirijos vadovybė siekia paaiškinti Kremliui savo poziciją dėl ateities planų ir yra suinteresuota artėjančiu susitikimu su Iranu ir Turkija“, – AFP sakė Rusijos politikos analitikas Ažadaras Kurtovas.

„Mažai tikimybės, kad tai tik dar viena Kremliaus ištikimybės B. Assadui išraiška, – AFP sakė analitikas. – Atviro karo fazė Sirijos konflikte greitai baigsis ir politinio sprendimo klausimas taps dar opesnis nei anksčiau.“

Rusija, Iranas ir Turkija rėmė septynis kartus šiais metais Kazachstano sostinėje Astanoje vykusias derybas, kur kartu susirinko opozicijos ir režimo atstovai.

Tiesioginių derybų atnaujinimas

Per anksčiau minėtas derybas sukurtos keturios vadinamosios deeskalavimo zonos, dėl kurių sumažėjo smurtinių veiksmų, bet pavieniai mūšiai ir bombardavimai tebesitęsia.

Maskva dabar siekia taikos procesą pasukti politine linkme.

Susirinkimas Sočyje padės „atnaujinti tiesiogines derybas tarp Sirijos vyriausybės ir opozicijos spektro“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Manoma, kad Sirijoje viskas pasikeitė 2015 metais, kai į šalies konfliktą įsiterpė Maskva.

Nuo tada Sirijos armijai iš „Islamo valstybės“ pavyko atsikovoti senąjį Palmyros miestą ir išvyti sukilėlius iš jų tvirtovės Alepo.

Šią savaitę režimo pajėgos IS išvijo iš grupuotės paskutinės tvirtovės šalyje – Abu Kamalio.

B. Assado likimas

Ankstesni mėginimai užbaigti karą žlugo dėl B. Assado likimo klausimo.

Tačiau Turkija rodo didesnį lankstumą šiuo atžvilgiu, net jeigu tebėra mažai tikėtina, kad ji kada nors oficialiai pripažins Sirijos prezidento išlikimą valdžioje, Rusijos tarptautinių reikalų taryboje sakė Turkijos ekspertas.

„Kol kas Turkijai, už B. Assado pasitraukimą, svarbiau išlaikyti savo balsą ateities politinėse derybose“, – AFP sakė ekspertas.

Skirtingos Sirijos opozicijos frakcijos susitiks trečiadienį Rijade, Saudo Arabijos rengiamose derybose.

Saudo Arabijos remiamo Aukštojo derybų komiteto tikslas pasiekti susitarimą dėl strategijos deryboms Ženevoje, kad būtų sukurta nauja Sirijos konstitucija ir parengti rinkimai.

GALERIJA

  • Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai
  • Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai
  • Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai
  • Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai
  • Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai
  • Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

šiaip

keistai atrodo straipsnis,net nėi vienu žodžiu neužsimenama,kad Turkija,Sirija,Rusija vis dėl to kovoja su islamistais-teroristais,kuriems nieko nėra švento,neišdegė įkūrti Islamo valstybę,dabar bėgs "inžinieriai,gydytojai" į Europą....

SUSIJUSIOS NAUJIENOS