JAV ir Turkijos prezidentai spaudžia Rijadą dėl žurnalisto dingimo | KaunoDiena.lt

JAV IR TURKIJOS PREZIDENTAI SPAUDŽIA RIJADĄ DĖL ŽURNALISTO DINGIMO

  • 0

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį pareikalavo Saudo Arabijos pateikti atsakymus dėl pastaruoju metu Amerikoje gyvenusio jos žurnalisto Jamalo Khashoggi (Džamalo Chašogio) dingimo.

Turkijos pareigūnai įtaria, kad žurnalistas, nevengęs kritikuoti Rijado vyriausybės, buvo nužudytas, kai užėjo į Saudo Arabijos konsulatą Stambule.

D. Trumpo administracija smarkiai padidino spaudimą Rijadui, nors iš pradžių gana santūriai reagavo į pastaruoju metu straipsnius JAV dienraščiui „The Washington Post“ rašiusio J. Khashoggi dingimą Stambule spalio 2 dieną.

D. Trumpas sakė „daugiau nei vieną kartą“ kalbėjęs „aukščiausiu lygiu“ su partneriais Saudo Arabijoje, kuri yra viena artimiausių JAV sąjungininkių ir labai svarbi rinka Amerikos ginklų pramonei. 

„Reikalaujame visko, – sakė prezidentas žurnalistams. – Negalime leisti, kad tai nutiktų – nei žurnalistams, nei kam nors kitiems.“ 

„Esame labai nusivylę matydami tai, kas vyksta. Mums tai nepatinka ir ketiname viską iki galo išsiaiškinti“, – pridūrė jis.

22 Amerikos senatoriai parašė D. Trumpui, reikalaudami pasitelkti Pasaulinį Magnitskio žmogaus teisių atskaitomybės aktą, įpareigojantį prezidentą pradėti tyrimą ir nustatyti, ar turi būti skelbiamos sankcijos.   

Šis aktas pasitelkiamas tais atvejais, kai esama įtarimų dėl „neteisminės egzekucijos, kankinimo ar kitokio pobūdžio rimto tarptautiniu mastu pripažįstamų žmogaus teisių pažeidimo asmens, besinaudojančio saviraiškos laisve, atžvilgiu“, rašo senatoriai. 

D. Trumpo atstovė spaudai Sarah Sanders (Sara Sanders) žurnalistams sakė, kad per dvi pastarąsias dienas prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas (Džonas Boltonas), valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) bei valstybės vadovo patarėjas ir jo žentas Jaredas Kushneris (Džaredas Kušneris) kalbėjosi su Saudo Arabijos sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu (Mohamedu bin Salmanu).

Jungtinės Valstijos nepatvirtino Turkijos pareiškimo, kad J. Khashoggi, vienas iš karaliaus Salmano ir jo sūnaus princo Mohammedo režimo kritikų, buvo įviliotas į konsulatą Stambule ir nužudytas. Anot Ankaros, žurnalistą nužudė 15 vyriausybės smogikų grupė, kurią į Stambulą pasiuntė Rijadas.

„The Washington Post“ trečiadienį pranešė, kad sosto įpėdinis princas Mohammedas asmeniškai nurodė surengti operaciją prieš J. Khashoggi.

Dienraštis, remdamasis neįvardytais JAV pareigūnais, susipažinusiais su slapta žvalgybine informacija, rašo, kad viename iš pasiklausytų pokalbių girdėti, kaip Saudo Arabijos pareigūnai aptaria planą, kaip išvilioti J. Khashoggi iš JAV Virdžinijos valstijos, kurioje jis gyveno, ir jį sulaikyti. 

Ši byla sukėlė didžiulį žmogaus teisių ir žurnalistų organizacijų pasipiktinimą.

Pasak S. Sanders, per pokalbius telefonu su princu Mohammedu J. Boltonas, J. Kushneris ir M. Pompeo „paprašė pateikti daugiau detalių  ir paragino Saudo Arabijos vyriausybę užtikrinti tyrimo proceso skaidrumą“.

D. Trumpas taip pat pranešė ketinantis Baltuosiuose rūmuose susitikti su J. Khashoggi sužadėtine Hatice Cengiz (Chatidže Džengiz).

Turkijos prezidento spaudimas

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) ketvirtadienį griežtai paragino Saudo Arabiją paskelbti filmuotą medžiagą, kuri patvirtintų Rijado žodžius, kad žurnalistas Jamalas Khashoggi (Džamalas Chašogis) išėjo iš Saudo Arabijos konsulato Stambule.  

Prezidentas pabrėžė, kad Turkija „nebus nebyli stebėtoja“ aiškinantis paslaptingą jo dingimą.

Saudo Arabijos konsulatas nurodė, kad žurnalisto dingimo dieną vaizdo stebėjimo kameros neveikė. Kalbas apie jo nužudymą konsulato atstovai pavadino „neturinčiomis jokio pagrindo“. 

Tačiau Turkijos prezidentas leido suprasti, kad jo netenkina Saudo Arabijos pateikti paaiškinimai.

„Ar gali būti, kad konsulate ar ambasadoje nebūtų stebėjimo kamerų sistemos? Ar gali būti, kad ten, kur įvyko šis incidentas, nebuvo Saudo Arabijos vaizdo stebėjimo kamerų sistemos?“ – klausė R. T. Erdoganas, kurį cituoja dienraštis „Hurriyet“.  

„Jei praskristų paukštis, musė ar uodas – sistemos tai užfiksuotų; jie (Saudo Arabija) turi pačias pažangiausias sistemas“, – sakė prezidentas. 

Neįvardytais pareigūnais besiremiančiai Turkijos žiniasklaidai pateikiant vis daugiau neretai makabriškų tariamo nužudymo detalių, R. T. Erdoganas kol kas linkęs laikytis atsargesnės pozicijos.

Prezidentas sakė, kad Saudo Arabija turi įrodyti savo įvykių versiją, tačiau tiesiogiai neapkaltino karalystės ar jos įtakingo sosto įpėdinio princo Mohammedo bin Salmano (Mohamedo bin Salmano).

„Tai incidentas, įvykęs mūsų šalyje. Negalime tylėti, kai nutinka tokie incidentai“, – sakė R. T. Erdoganas. 

„Būtų negerai man dabar kažką komentuoti. Tačiau turime klausimų, kurie mums kelia susirūpinimą“, – pridūrė jis.

Turkijos policija renka informaciją apie 15 asmenų grupę iš Saudo Arabijos. Šie žmonės buvo konsulate tuo pat metu, kaip ir J. Khashoggi. Jie atskrido į  Stambulą spalio 2 dieną dviem privačiais lėktuvais. 

Turkijos žiniasklaida šiuos asmenis įvardijo kaip „smogikų būrį“.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS