„Jis ramiai priėjo“: 15 panikos ir teroro minučių Paryžiuje | KaunoDiena.lt

„JIS RAMIAI PRIĖJO“: 15 PANIKOS IR TERORO MINUČIŲ PARYŽIUJE

  • 0

Gaivaus pavasarinio lietaus sulaukusiame Paryžiuje šeštadienį, 20.40 val., Romainas (Romenas) su žmona ir šešiamečiu sūnumi užsisakinėjo kavos „Starbucks“ kavinėje „Avenue de l'Opera“ gatvėje Paryžiaus centre.

Tuomet jis pažvelgė pro langą ir pamatė, kaip vyras ant šaligatvio kitoje gatvės pusėje puola praeivį. „Jo veidas buvo kruvinas, o rankoje jis turėjo peilį, – agentūrai AFP pasakojo 34 metų Romainas. – Jo auka išmetė iš rankų kebabą ir sugebėjo pasprukti. Tuomet tas vyras perėjo gatvę ir ėmė artėti prie mūsų. Jis ramiai priėjo, kas visiškai kontrastavo su aplink mus kilusia panika. Žmonės klykė ir bėgo.“

„Jis buvo su barzda, nelabai ilga, ir buvo normaliai apsirengęs. Jis visiškai neatitiko stereotipo, – pasakojo išpuolio liudininkas. – Jis du kartu pasakė „Allahu Akbar“ (Dievas visų didžiausias), labai tyliai. Tiesiog kraujas sustingo. Mes uždarėme ir užrakinome duris, todėl jis apsisuko, – sakė vyras. – Sustojo taksi, ir jis kelis kartus smogė per langą vairuotojui, tačiau šiam pavyko išsisukti, ir nuėjo toliau.“

Užpuolikas nuėjo link „Rue Marsollier“ gatvės ir rajono, kuriame veikia daug teatrų ir restoranų, čia mėgsta lankytis tiek vietiniai, tiek ir turistai.

Romainas iškvietė pagalbą 20.46 val. Tai buvo vienas pirmųjų skambučių policijai dėl šios atakos.

„Šaukit, šaukit!“

Po dviejų minučių bėgantys žmonės atkreipė šalia patruliavusių trijų policijos pareigūnų dėmesį. Kai jie pasivijo užpuoliką „Rue Marsollier“ gatvėje, šis ėmė eiti link jų ir šaukti: „Šaukit, šaukit – aš jus nudursiu!“

20.56 val. vienas iš pareigūnų mėgino du kartus elektrošoku nukenksminti užpuoliką, tačiau jam nepavyko. Vienas iš jo kolegų išsitraukė pistoletą ir du kartus iššovė užpuolikui į krūtinę. Jis išmetė peilį su lūžusia dešimties centimetrų geležte.

21.24 val. užpuolikas buvo oficialiai paskelbtas mirusiu.

Prancūzijos premjeras Edouard'as Philippe'as (Eduaras Filipas) pažymėjo, kad policija po iškvietimo į įvykio vietą atvyko po mažiau nei penkių minučių, o užpuolikas buvo nukautas „po mažiau nei devynių minučių“.

„Tokia greita reakcija padėjo išvengti gerokai didesnio aukų skaičiaus“, – sakė jis.

Prancūzijos pilietis

Paryžiaus centre išpuolį surengęs vyras Prancūzijos pilietybę gavo 2010 metais, sekmadienį pranešė vietos naujienų portalas „France Info“.

Portalas informavo, kad užpuolikui Khamzatui Azimovui (Chamzatui Azimovui) buvo 20 metų. Prancūzijos pilietybę gavo prieš aštuonerius metus. Iki išpuolio jis mokėsi viename Strasbūro universitete ir gyveno Paryžiuje su savo tėvais.

Specialiosios tarnybos Kh. Azimovą stebėjo nuo 2016-ųjų. Jis buvo įtrauktas į sąrašą asmenų, įtariamų turint radikalizuotas pažiūras ir galinčių kelti grėsmę saugumui.

Išpuolis šeštadienio vakarą įvyko Paryžiaus centrinėje Monsigny gatvėje, esančioje netoli operos rūmų. Šioje vietoje gausu restoranų, barų ir turistų lankomų objektų.

Per išpuolį žuvo 29 metų vyras, o dar du vyrai ir dvi moterys buvo sužeisti, tačiau jų gyvybėms pavojus negresia.

Tarp sužeistųjų buvo vienas vyras iš Liuksemburgo. Šios šalies Užsienio reikalų ministerija sekmadienį patvirtino, kad jo gyvybei pavojus negresia. Pranešime nenurodoma, ar Paryžiuje tas vyras gyveno, ar lankėsi kaip turistas.

Strasbūre sulaikytas užpuoliko Paryžiuje draugas

Prancūzijos pietuose esančiame Strasbūre buvo sulaikytas žmogų Paryžiuje mirtinai subadžiusio čečėno draugas, sekmadienį pranešė tyrimui artimas šaltinis.

Užpuolikas, pareigūnų įvardijamas kaip Khamzatas (Chamzatas) A., su šeima užaugo Strasbūre. Šiame mieste gyvena didelė Čečėnijos pabėgėlių bendruomenė.

Khamzato tėvai jau anksčiau buvo apklausti Paryžiuje.

Šimtai čečėnų pastaraisiais metais prisijungė prie islamistinių karinių grupuočių Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje ir kituose regionuose, įskaitant „Islamo valstybę“, veikiančią Sirijoje ir Irake.

2015 metų vasarį viešojoje erdvėje pasirodė „Islamo valstybės“ vaizdo įrašas iš Sirijos, giriantis tą mėnesį Paryžiuje atakas surengusius džihadistus. Tame įraše kalbėjo taip pat iš Čečėnijos į Prancūziją atvykęs Youssoupas Nassoulkhanovas (Jusupas Nasolchanovas).

Prancūzijos pareigūnai Khamzatą kaip įtariamą radikalą stebėjo nuo 2016 metų. Šaltinis teigė, kad jis pernai buvo apklaustas tyrėjų kaip turintis duomenų apie vyrą, kuris palaikė ryšius su į Siriją išvykusiu asmeniu.

Dėl išpuolio kaltina Prancūziją

„Visa atsakomybė“ dėl naujausio išpuolio Paryžiuje gula ant Prancūzijos pečių, sekmadienį pareiškė Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas.

R. Kadyrovas pareiškė, kad dvidešimtmetis užpuolikas yra H. Azimovas. Anot Čečėnijos lyderio, jis gavo Rusijos pilietybę, kai jam buvo 14 metų, o vėliau tapo Prancūzijos piliečiu. 

„Žinant tai, manau, kad labai svarbu pažymėti, kad visa atsakomybė dėl to fakto, kad H. Azimovas pasirinko nusikalstamą kelią, gula ant Prancūzijos valdžios pečių, – susirašinėjimo programėlėje „Telegram“ parašė R. Kadyrovas. – Jis gal ir gimė Čečėnijoje, tačiau užaugo jis ir jo asmenybė, jo nuomonės ir įsitikinimai susiformavo Prancūzijos visuomenėje.“

„Esu įsitikinę, kad jeigu jis būtų praleidęs vaikystę ir paauglystę Čečėnijoje, Hasano likimas būtų kitoks“, – pridūrė Čečėnijos prezidentas.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS