OPCW pradėjo skubias derybas dėl cheminės atakos Dumoje | KaunoDiena.lt

OPCW PRADĖJO SKUBIAS DERYBAS DĖL CHEMINĖS ATAKOS DUMOJE

  • 0

Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) pirmadienį pradėjo skubias derybas dėl numanomos cheminės atakos netoli Sirijos sostinės esančio netoli Dumos miesto, naujienų agentūrai AFP pranešė diplomatiniai šaltiniai.

Susitikimas „ką tik“ prasidėjo, sakė viena šaltinis.

Derybos vyksta už uždarų durų.

Kiek anksčiau Didžiosios Britanijos, Rusijos ir Prancūzijos ambasadoriai buvo pastebėti atvykstantys į OPCW būstinę Hagoje.

OPCW turi 192 nares. Organizacijos vykdomosios tarybos, kuriai priklauso 41 šalis, pirmadienio susitikimą sušaukė jos pirmininkas, Bangladešo ambasadorius Sheikhas Mohammedas Belalas (Šeichas Mohamedas Belalas).

Jis nurodė, kad derybos šaukiamos „aptarti įtariamą cheminio ginklo panaudojimą“ Sirijoje. 

Sirijoje šiuo metu taip pat dirba OPCW faktų nustatymo misija. Inspektoriams pavesta ištirti balandžio 7-osios įtariamos cheminės atakos vietą Dumoje.

Vakarai sako, kad per ataką, pareikalavusią 40 gyvybių, buvo panaudotas chloras ir zarinas.

Maskva žada nesikišti

Maskva pirmadienį pažadėjo nesikišti į pasaulinės Cheminio ginklo draudimo organziacijos (OPCW) faktų nustatymo misijos Sirijoje darbą tiriant numanomą cheminę ataką Dumoje.

„Rusija patvirtina savo įsipareigojimą užtikrinti misijos... saugumą ir nesikiš į jos darbą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Rusijos ambasada Hagoje.

Ambasada taip pat sukritikavo Jungtines Valstijas ir sakė, kad savaitgalį suduoti JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos smūgiai trims objektams Sirijoje buvo bandymas „pakirsti misijos patikimumą“.

Rusijos komentaras pasirodė OPWC pirmadienį už uždarų durų pradėjus skubų pasitarimą dėl numanomos balandžio 7-osios cheminės atakos Dumoje, kur, kaip teigiama, žuvo 40 žmonių.

Pasmerkė cheminę ataką

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pirmadienį pasmerkė numanomą cheminę ataką Sirijos Dumos mieste, pavadinusi ją Damasko įvykdytu grubiu tarptautinės teisės pažeidimu.

„Ryžtingai smerkiame Sirijos režimo daugkartinį cheminio ginklo panaudojimą, įskaitant per neseniai įvykdytą Dumos ataką, kuri yra grubus tarptautinės teisės pažeidimas ir pasikėsinimas į žmogaus orumą“, - nurodoma per ministrų susitikimą Briuselyje paskelbtame pareiškime.

„Sirijos režimui tenka didžiulė atsakomybė už katastrofišką humanitarinę padėtį ir Sirijos žmonių kančias“, - sakoma jame.

Smogs naujomis sankcijomis

Jungtinės Valstijos pirmadienį ketina paskelbti naujas ekonomines sankcijas Rusijai už pagalbą Sirijos lyderiui Basharui al Assadui (Bašarui Asadui), toliau naudojančiam  cheminius ginklus.

Tai pranešė JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Nikki Haley (Niki Heili).

Diplomatė sakė, kad Rusija blokavo šešis JT Saugumo Tarybos bandymus palengvinti galimybę ištirti cheminių ginklų panaudojimą.

„Dabar visi tai pajus“, – sakė N. Haley, įspėdama apie pasekmes B. al Assado režimo užsienio sąjungininkėms.

„Tarptautinė bendrija neleis cheminiams ginklams grįžti į mūsų kasdienį gyvenimą“, – sakė ambasadorė sekmadienį parodytame interviu. 

„Jis daro tai vis labiau įprastu dalyku, o Rusija tai dangsto. Visam tam turi būti padarytas galas“, – pabrėžė N. Haley.

Tebesitiki dialogo su JAV

Kremlius tebesitiki dialogo su Vašingtonu nepaisant JAV vadovaujamų smūgių, praėjusią savaitę suduotų Maskvos sąjungininkei Sirijai, pirmadienį pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas.

„Tikimės, kad kai mūsų kolegos amerikiečiai išspręs savo vidines problemas, prasidės kažkokia komunikacija, nepaisant visos žalos (mūsų) dvišaliams santykiams, kurią šiuo metu daro Vašingtonas“, – pirmadienį pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Jis pridūrė, kad kol kas nevyksta jokios diskusijos tarp abiejų šalių dėl galimo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) ir V. Putino susitikimo.

Neleidžia patekti į Dumą?

Rusija ir Sirija kol kas neleidžia Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) faktų nustatymo misijos ekspertams patekti į Dumą tirti įtarimų dėl dujų atakos šiame Damasko priemiestyje, pirmadienį pranešė Didžiosios Britanijos ambasada Nyderlanduose.

OPCW generalinis direktorius Ahmetas Uzumcu (Achmetas Iziumdžiu) informavo skubiai sušaukto susitikimo dalyvius apie organizacijos ekspertų dislokavimą, tačiau „Rusija ir Sirija neleidžia patekti į Dumą. Nevaržomas patekimas yra labai svarbus“, paskelbė britų delegacija socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje.

Britų ambasadorius Peteris Wilsonas (Piteris Vilsonas) taip pat paragino „imtis veiksmų, kad galima būtų patraukti kaltininkus atsakomybėn“. Pasak jo, to nepadarius „tik padidėtų naujų barbariško cheminių ginklų panaudojimo“ atvejų rizika Sirijoje ir už jos ribų.

Tuo metu vienas aukšto rango Rusijos diplomatas pareiškė, kad OPCW misija negali patekti į įtariamos cheminės atakos vietą netoli Damasko, neturėdama tinkamo JT leidimo.

Rusijos užsienio reikalų viceministro Sergejaus Riabkovo pirmadienį buvo paprašyta atsakyti į klausimą, ar OPCW ekspertų komandai tikrai neleidžiama patekti į Dumą, kurioje, kaip įtariama, buvo panaudotas cheminis ginklas.

Pasak S. Riabkovo, ekspertų misija negalėjo ten patekti, nes ji neužsitikrino JT Saugos ir saugumo departamento pritarimo.

Kremlius pirmadienį pareiškė, kad tvirtinimai, jog Rusija ir Sirija neleido Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) faktų nustatymo misijos ekspertams patekti į Dumą tirti įtarimų dėl dujų atakos šiame Damasko priemiestyje, yra „nepagrįsti“.

„Laikome tokius kaltinimus Rusijai nepagrįstais“, – sakė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas. Jis tvirtino, kad Maskva palaiko „nešališką tyrimą“.

D. Peskovas taip pat nesutiko su Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emanuelio Makrono) tvirtinimais, kad savaitgalio aviacijos smūgiai prieš Sirijos režimą įkalė pleištą Turkijos ir Rusijos santykiuose.

Nors ir pripažino, kad Turkija ir Rusija nesutaria „keliais klausimais“, D. Peskovas pabrėžė, jog šie nesutarimai netrukdo abiem šalims bendradarbiauti įgyvendinant stambius ekonominius ir kitokius projektus.

Rusija galėjo suklastoti įrodymus?

 Rusija galėjo lankytis numanomos cheminės atakos vietoje Sirijos Dumos mieste ir „suklastoti“ įrodymus, pirmadienį pareiškė JAV ambasadorius prie Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW).

„Mūsų manymu, rusai galėjo lankytis atakos vietoje“, – pirmadienį per skubiai sušauktas derybas Hagoje pareiškė JAV ambasadorius prie OPCW Kenas Wardas (Kenas Vordas).

„Esame susirūpinę, kad jie galėjo juos suklastoti, turėdami tikslą sutrukdyti OPCW faktų nustatymo misijos pastangoms įvykdyti veiksmingą tyrimą“, – pridūrė jis.

Jeigu tai bus įrodyta, kils „rimtų klausimų“ dėl galimybės faktų nustatymo misijai dirbti savo darbą, sakė K. Wardas.

OPCW pirmadienį surengė uždarą posėdį savo Hagos būstinėje dėl numanomos balandžio 7-osios cheminės atakos Dumoje, kur, kaip teigiama, žuvo 40 žmonių.

K. Wardas paragino 41 narį turintį OPCW valdymo organą „pasmerkti Sirijos vyriausybę už jos cheminio teroro valdymą ir reikalauti atsakingųjų už šias baisias atakas tarptautinės atskaitomybės“.

Jis taip pat paragino Siriją „liautis apsimetinėjus“, „nedelsiant nutraukti visas“ tokio pobūdžio atakas bei „nedelsiant paskelbti ir išardyti visus savo cheminių ginklų programos aspektus“.

Th.May: Sirija mėgina paslėpti atakos įrodymus

Beirutas, balandžio 16 d. (AP-BNS). Sirija kartu su savo sąjungininke Rusija mėgina paslėpti mirtinos cheminės atakos įrodymus, pirmadienį pareiškė britų premjerė Theresa May (Tereza Mei).

Bendruomenių Rūmų įstatymų leidėjams ji tvirtino, kad be vyriausybės jokia kita Sirijos grupė negalėjo balandžio 7-ąją surengti cheminę ataką Dumoje, galbūt pareikalavusią dešimčių gyvybių.

Th. May gina Londono sprendimą kartu su Vašingtonu ir Paryžiumi smogti Sirijos taikiniams. Kai kurie parlamentarai mano, kad premjerė prieš tai turėjo surengti balsavimą parlamente.

Vyriausybės vadovės teigimu, Vakarų sąjungininkai neturėjo kitokios išeities, mėgindami pažaboti „pasibaisėtiną“ cheminio ginklo panaudojimą.

Anot jos, kariniai veiksmai buvo „ne tik moraliniu požiūriu, bet ir juridiškai teisingi“.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS