Biologijos profesorius: parazitų daugėja, o su jais – ir ligų | KaunoDiena.lt

BIOLOGIJOS PROFESORIUS: PARAZITŲ DAUGĖJA, O SU JAIS – IR LIGŲ

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Gamtos mokslų fakulteto (GMF) profesorius Algimantas Paulauskas daugiau kaip penkiolika metų aktyviai tyrinėja parazitus ir jų pernešamas ligas tiek gyvūnams, tiek ir žmonėms. Šiais metais A.Paulausko atlikti tyrimai buvo įvertinti Lietuvos mokslų akademijos Pranciškaus Šivickio premija.

Erkių pavojus

Lietuvos mokslų akademijos P.Šivickio premija yra skiriama kas ketveri metai Lietuvos mokslininkams už reikšmingus eksperimentinius darbus biologijos srityje. Profesoriui A.Paulauskui premija skirta už darbų ciklą "Parazitų ir jų šeimininkų genetinės įvairovės tyrimai".

"Tai itin aktuali tema, kadangi sergamumas erkiniu encefalitu, Laimo borelioze ir kitomis parazitų sukeliamomis ligomis pasaulyje per pastaruosius tris dešimtmečius padidėjo beveik keturis kartus", – konstatuoja mokslininkas.

Tam didžiausią įtaką, pasak VDU Biologijos katedros mokslininko, turi keli veiksniai: padidėjo pačių erkių populiacija ir atsirado naujai infekuotų erkių. A.Paulauskas pasakoja, kad taip atsitiko, nes daugėja nešienaujamų pievų ir nedirbamų laukų, įsigaliojo draudimas deginti seną žolę, tačiau didžiausią įtaką suaktyvėjusioms erkėms padarė klimato kaitos pokyčiai.

"Tiriant Baltijos regioną pastebima tendencija, kad erkių paplitimas pasislinko į šiaurę ir erkės šiuo metu aptinkamos pietinėje Latvijos dalyje. Nenuostabu, erkių paplitimas ir gausumas priklauso nuo joms tinkamų sąlygų, todėl jos užima vis naujas, joms palankias buveines, ten, kur palankiausia aplinka", – pavyzdį, kaip erkės persikrausto į vietoves, kur anksčiau nebuvo aptinkamos, pateikia mokslininkas.

Skausminga problema

A.Paulausko teigimu – sergamumas erkiniu encefalitu ir Laimo borelioze yra skausminga asmens ir visuomenės sveikatos problema įvairiose Šiaurės pusrutulio regionuose, įskaitant daugumą Europos šalių, todėl vis daugiau pasaulio mokslininkų tam skiria savo dėmesį ir tyrimų šioje srityje daugėja.

Tiesa, Lietuvoje kol kas nepakankamai tiriami erkių pernešami patogenai, o jų identifikavimui būtina taikyti naujausius molekulinius metodus.

VDU Biologijos katedros vedėjas juokauja, kad ilgai tokia situacija nesitęs, nes vien šiuo metu vadovauja penkiems biologijos doktorantams, kurie įsitraukia į tyrimus. O tirti yra ką – erkių platinamos ligos plinta, nes pačios erkės užsikrečia nuo skirtingų gyvūnų.

"Pavyzdžiui, erkė, įsisiurbusi į paukštį, kuris grįžo po žiemos iš Afrikos ten pasigavęs kokį užkratą, užsikrečia pati, o vėliau gali užkrėsti ir žmogų", – apie naujai infekuotas erkes, kurios Lietuvoje nebuvo iki šiol žinomos ir atsikraustė iš Pietų ar Centrinės Europos, pasakoja A.Paulauskas.

Kuria ir skiepus

Pats A.Paulauskas moksliniams tyrimams, už kuriuos buvo įvertintas P.Šivickio premija, organizavo ekspedicijas ir rinko lauko medžiagą Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Ispanijoje, Rusijoje.

 

Darbų cikle atlikti tyrimai, pasitelkiant naujausius molekulinius metodus, pirmą kartą leido nustatyti Skandinavijos ir Baltijos šalyse erkių ir kitų ektoparazitų platinamus naujus patogenus, įvertinti jų naujas paplitimo teritorijas, skirtingų rūšių tarpinių ir galutinių šeimininkų genetinės įvairovės vaidmenį platinant įvairius ektoparazitų pernešamus žmogui ir gyvūnams pavojingus parazitinių ligų sukėlėjus.

VDU biologijos profesorius skaitė mokslinius pranešimus daugiau kaip 100 konferencijų nuo Estijos iki Australijos ar Argentinos. Dabar, pasak mokslininko, vyksta tyrimai ieškant skiepų nuo Laimo boreliozės ir ieškoma būdo, kaip greitai ir tiksliai nustatyti, ar įsisiurbus erkei ji buvo pavojinga ir sukels kokią nors ligą, ar ne.

"Žmogus, išsitraukęs erkę ir pralaukęs 24 valandas, kai užkrėtimas išryškėja arba ne, neturi greitos galimybės tai sužinoti. Jam patariama laukti ir stebėti ir tik pasirodžius simptomams pradedama gydyti", – patikslina mokslininkas.

A.Paulauskas pasakoja, kad viena iš mokslinių problemų, su kuria susiduriama, – būtent greitos diagnostikos trūkumas.

"VDU su Lietuvos ir Vokietijos biotechnologijos institutais šiuo metu tiria ir ieško paviršinių baltymų, kuriais būtų galima operatyviai ir tiksliai nustatyti – žmogus užsikrėtė ar ne ir kokio tipo liga iškart erkei įsisiurbus", – apie šiandieninius tyrimus pasakoja A.Paulauskas.

Mokslininkas taip pat kuria ir vakciną Laimo boreliozei, nuo kurios šiandien skiepų Lietuvoje kol kas nėra. "JAV skiepai nuo Laimo ligos yra, tačiau ištirta, kad ten gyvena tik vienos rūšies Laimo ligos sukėlėjas, kai Lietuvoje šiuo metu yra 18 tipų, todėl toks skiepas Lietuvoje bevertis", – akcentuoja A.Paulauskas.

Mokslininkas mano, kad skiepai nuo Laimo boreliozės Lietuvoje turėtų būti, nes užkrėstų erkių kiekis tik didėja. Šiuo metu Laimo ligos užkratą turinčių erkių yra apie 2 proc., tačiau, tyrimų duomenimis, beržynuose, lapuočių miškuose jų yra apie 18 proc. ir šie procentai kasmet tik didėja.

GALERIJA

  • Algimantas Paulauskas
Rašyti komentarą
Komentarai (2)

manau

erkių paplitimui miestuose įtaką padarė tai, kad buvo nustota šienauti pievas miestų teritorijose, neva dėl lėšų stygiaus.

kodėl

kodėl tų erkių nenaikina, nepuškia chemikalais kaip anščiau??? Gal tie nuodai turi mažesnį šalutinį poveikį negu nepagydomos ir tik didėjančios erkių padaromos žalos. Bent miestus purkštų.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS