Kurs onkologiniams ligoniams palankių odontologijos klinikų tinklą | KaunoDiena.lt

KURS ONKOLOGINIAMS LIGONIAMS PALANKIŲ ODONTOLOGIJOS KLINIKŲ TINKLĄ

  • 1

Nacionalinis vėžio institutas (NVI), Odontologų rūmai ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) susivienijo dėl burnos sveikatos priežiūros: kurs onkologiniams ligoniams palankių odontologijos klinikų tinklą.

Diagonzuoja ligai pažengus

Onkologinės ligos yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Lietuvoje kasmet diagnozuojama 18 tūkst. naujų vėžio atvejų, iš jų – daugiau kaip 300 burnos vėžio atvejų. Dauguma šių atvejų diagnozuojami jau ligai pažengus. Nepaisant to, Nacionalinės burnos ligų profilaktikos ir burnos vėžio profilaktikos programos paslėptos politikos formuotojų stalčių gelmėse, o vėžiu sergantiems pacientams laiku patekti pas gydytoją odontologą – greičiau išimtis nei taisyklė. Dėl to NVI, Odontologų rūmai ir POLA nusprendė suvienyti jėgas ir bendradarbiauti onkologinių pacientų burnos sveikatos priežiūros klausimais.

Vienas pagrindinių bendradarbiavimo tikslų – sukurti onkologiniams pacientams palankių odontologinės priežiūros įstaigų tinklą.

„Sveika burna yra svarbu kiekvienam žmogui, bet tai dar svarbiau onkologiniams pacientams. Burnos ligos gali stipriai pabloginti onkologinės ligos eigą, o chemoterapijos ar spindulinės terapijos metu dažnu atveju negalimos jokios invazinės odontologinės procedūros. Vadinasi, paciento dantys turi būti sugydyti dar prieš pradedant vėžio gydymą. Deja, bet žinių apie tai trūksta ne tik pacientams, bet ir gydytojams, – sako Odontologų rūmų tarybos pirmininkė prof. dr. Vilma Brukienė. – Todėl kartu su partneriais turime konkretų tikslą – suvienyti specialistus ir odontologijos įstaigas ir sukurti onkologiniams pacientams palankių odontologijos įstaigų tinklą. Šiose įstaigose pacientai laiku gautų kokybišką odontologinį gydymą, jį atliktų atitinkamai apmokyti gydytojai. Tai būtų didelis proveržis onkologinių ligonių burnos sveikatos priežiūroje.“

Burnos ligos gali stipriai pabloginti onkologinės ligos eigą, o chemoterapijos ar spindulinės terapijos metu dažnu atveju negalimos jokios invazinės odontologinės procedūros.

Steigs kompetencijų centrą

Didelį dėmesį organizacijos skirs specialistų paruošimui. Tam bus steigiamas kompetencijų centras, kuriame bus vykdomas gydytojų odontologų profesinis tobulinimas. Taip pat NVI teiks metodinę pagalbą ir, prireikus, ekspertines konsultacijas, organizuos pacientams vadinamąjį žaliąjį koridorių dėl burnos vėžio diagnostikos ir gydymo.

„Vėžio gydymo metodikos nuolat keičiasi, su burnos sveikata susijusių komplikacijų, specifinių problemų ir jų sprendimo būdų sąrašas nuolat kinta. Šiuo metu, deja, trūksta koordinavimo tarp gydytojų specialistų, gydančių onkologinį susirgimą, ir odontologų, veido-žandikaulių chirurgų. Nėra aiškiai apibrėžto kelio spręsti burnos problemas, specialistams trūksta būdų dalytis žiniomis, stažuočių galimybių, – sako NVI vadovas doc. dr. Valdas Pečeliūnas. – Mūsų tikslas – bendradarbiaujant NVI, Odontologų rūmams ir onkologijos pacientus vienijančiai organizacijai POLA užtikrinti šių iššūkių sprendimus. NVI įsipareigoja užtikrinti metodinės informacijos rengimą, taip pat konstruktyviai dalyvauti optimizuojant paciento kelią. Tikimės sklandaus bendradarbiavimo ir reikšmingų teigiamų pokyčių teikiant odontologinę pagalbą onkologiniams pacientams.“

Stinga sisteminio požiūrio

Itin svarbus aspektas – ankstyvoji burnos vėžio diagnostika. NVI Galvos, kaklo ir odos navikų skyriaus gydytoja odontologė Auristida Gerliakienė akcentuoja, kad didele problema tampa vėlyvas onkologinės ligos diagnozavimas, kai dauguma atvejų liga nustatoma jau pažengusioje stadijoje.

„Onkologinių ligonių burnos sveikatos priežiūrai dažnai pristinga sisteminio požiūrio. Ankstyvoji burnos vėžio diagnostika kol kas vykdoma padrikai ir labiau asmenine gydytojų odontologų ar šeimos gydytojų iniciatyva. Todėl turime tiek daug vėlyvos stadijos burnos vėžio atvejų ar su onkologiniu gydymu susijusių komplikacijų. Sveikatos valdininkų įtikinėjimas, kad svarbu ir būtina šiems klausimams skirti dėmesio ir resursų, vyksta jau aštuonerius metus ir vis dar nesėkmingai. Tačiau nutinka, kad ima ir susiklosto palankios aplinkybės, susitinka bendraminčiai, kuriuos sujungia bendras tikslas – gerinti onkologinių ligonių burnos sveikatą, plėsti burnos vėžio ankstyvąją diagnostiką, viešinti informaciją apie burnos profilaktikos priemones ir būdus. Bendram tikslui vienijasi NVI, POLA ir Odontologų rūmai“, – A. Gerliakienės teigimu, tai įkvepia ir suteikia vilties, kad nuo šiol onkologiniai pacientai turės kur kreiptis ir jiems bus laiku suteikiama kvalifikuota pagalba.

Ilgalaikio bendradarbiavimo metu bus siekiama sumažinti onkologinių ligonių atskirtį dėl mažesnio mobilumo Lietuvos regionuose, nepakankamo švietimo ir pajamų, taip pat bus siekiama eliminuoti šių ligonių stigmatizavimą, pagerinti ligonių gyvenimo kokybę po onkologinio gydymo.

Programos nevykdomos

Organizacijos atkreipia dėmesį ir į tai, kad per pastaruosius keletą metų nacionalinės burnos sveikatos ir burnos vėžio profilaktikos programos buvo nugramzdintos politikų stalčiuose ir nėra vykdomos, todėl NVI, Odontologų rūmai ir POLA planuoja aktyviai dirbti šviečiant pacientus apie burnos sveikatą, burnos vėžį ir profilaktiką, kuri galėtų užkirsti kelią ligai dar pirminėje stadijoje.

„Pastaruoju metu vis didesnis dėmesys skiriamas sklandžiam paciento keliui per onkologinę ligą. Visgi, akcentuojant kuo greitesnę ligos diagnostiką ir kuo operatyvesnę gydymo pradžią, tokiam svarbiam aspektui kaip burnos sveikata pastaruoju metu nebuvo skiriamas deramas dėmesys, tapo pamiršta anksčiau plačiai žinoma tiesa, kad uždegimas burnoje – padidinta rizika ir privalomas pašalinti rizikos veiksnys prieš operaciją ar kitą sudėtingą procedūrą“, – sako POLA vadovė Neringa Čiakienė. – Kitas aspektas, kad odontologinės paslaugos ne kiekvienam pacientui yra prieinamos: nors paslaugos reikia greitai, nes siekiama kuo greičiau pradėti onkologinės ligos gydymą, tenka susidurti su laukimo eilėmis, ne kiekvienas už odontologo paslaugas išgali susimokėti, dalis specialistų dėl specifinių žinių, įgūdžių, patirties stokos, vengdami galimų rizikų, nepriima pagalbos ieškančių onkologinių pacientų.“

N. Čiakienė viliasi, kad suvienytos trijų organizacijų, kurioms rūpi, pastangos atlieps minėtus iššūkius ir paciento kelias per onkologinę ligą taps sklandesnis.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

vėžininkas

privati plomba - 50. Valdiškaa gal pigiau bet pusės darbo dienos nėra.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS