Neuroendokrininiai navikai – liga su daugybe veidų | KaunoDiena.lt

NEUROENDOKRININIAI NAVIKAI – LIGA SU DAUGYBE VEIDŲ

Dažna onkologinė liga turi savo ženklą bei spalvą, kuriuos pamačius kyla tam tikros asociacijos. Ar žinote kokia liga slepiasi po zebro ženklu? Norintieji daugiau sužinoti, ką bendro turi zebras ir neuroendokrininiai navikai (NET), šį ketvirtadienį kviečiami apsilankyti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.

Apie dar mažai žinomą onkologinę ligą kalbamės su Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovu Alvydu Česu:

– Paaiškinkite, kas yra neuroendokrininiai navikai.

– Tai onkologinė liga, kuriai būdinga užslėpta eiga. Jos navikai gali būti ir gerybiniai, ir piktybiniai – nuo to priklauso ir ligos pavadinimas: gerybinis vadinamas tumoru arba gerybiniu naviku, o piktybinis, agresyvios formos – neuroendokrininiu vėžiu.

Palyginti su kitais vėžio susirgimais, neuroendokrininiai navikai pasižymi geresne ligos eiga ir prognoze. Bet norint prailginti tokių pacientų gyvenimo trukmę ir pagerinti gyvenimo kokybę, turime labai gerai išmanyti neuroendokrininių navikų fiziologiją, patologiją, požymius, ligos eigą. Šiuos navikus būtina tiksliai diagnozuoti, nes tada pacientas gaus patį geriausią ir moderniausią gydymą.

Neuroendokrininiai navikai išskiria daug įvairių biologiškai aktyvių medžiagų, kurios sukelia tam tikras organizmo transformacijas: vieni slopina organizmo išskiriamų hormonų (insulino, proteino, adrenalino, glutamino) gamybą, kiti visai neįtakoja hormonų vystymosi ar jų susiformavimo.

Šie navikai apie save duoda žinoti jau ankstyvoje fazėje, tačiau pacientai dažnai būna gydomi dėl kitų ligų: skydliaukės, cukrinio diabeto ar sumažėjusio cukraus kiekio, antinksčių nepakankamumo ir panašiai. Retai pagalvojama, kad tai gali būti neuroendokrininis navikas.

– Kaip suprantu, šiuos navikus nėra lengva diagnozuoti?

– Tikrai, juos labai sudėtinga diagnozuoti. Jie turi daug įvairių profilių, daug galimų ligos scenarijų, tad gali imituoti daugybę kitų susirgimų.

Neuroendokrininiai navikai priklauso retų, nevienalyčių navikų grupei. Jų paplitimas gana nedidelis – diagnozuojami 2 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Jie sudaro vos 0,5 proc. naujų kasmet nustatomų navikų.

Tai gana retas susirgimas, tad gydytojas onkologas ne visada pagalvoja, kad susidūrė būtent su neuroendokrininiu naviku. Tad būtina turėti daug žinių ir nepamiršti apie tokią diagnozės galimybę, jei naviko nepavyksta priskirti kitiems žinomiems ligų atvejams.

Neuroendokrininę sistemą sudaro neuroendokrininių ląstelių tinklas, kuris pasklidęs visame kūne. Ši sistema susijusi su dviem ląstelių ypatybėmis: jos panašios į nervines ląsteles (neuronus) ir endokrinines ląsteles, kurios taip pat gamina hormonus. Pavyzdžiui, kasa gamina insuliną, skydliaukė – augimo hormoną.

Tad neuroendokrininės ląstelės nebūtinai turi būti kokioje nors liaukoje: skydliaukėje, krūtyje, kasoje ar antinksčiuose. Toks navikas gali susiformuoti bet kur: plautyje, smegenyse, kepenyse, skrandyje ar žarnyne.

Šie navikai dažniausiai auga lėtai, ir jie gali būti dvejopi – funkcionuojantys (kai sukelia įvairius simptomus) ir nefunkcionuojantys (paprastai žmogus simptomų nejaučia, o auglys aptinkamas pvz. atliekant tyrimus ar operacijų metu). Simptomai priklauso nuo naviko vietos, dažniausi virškinamojo trakto neurendokrininio naviko simptomai yra stiprus viduriavimas, veido odos paraudimo, karščio antplūdžiai, bronchų spazmas, dėl kurio atsiranda dusulys, stiprus širdies plakimas, apetito praradimas ir kūno svorio praradimas.

Nuo susirgimo pradžios ir pirmųjų simptomų atsiradimo iki ligos diagnozės gali praeiti nemažai laiko, nes tokie simptomai yra būdingi ir kitoms ligoms. Kaip minėta aukščiau, pacientai, prieš patekdami pas onkologą konsultacijai, dėl šių simptomų dažnai būna aplankę ne vieną gydytoją.

– Kur dažniausiai aptinkate neuroendokrininius navikus?

– Apie 70 proc. visų neuroendokrininių navikų – gerybinių ir piktybinių – aptinkame virškinamajame trakte, kasoje, o štai plaučiuose jų aptinkama tik apie 25 proc. Tačiau pastarieji labai retai būna gerybinės eigos. Itin retai pasitaiko, kad tokį naviką pakanka tik išoperuoti, ir viskas būna gerai.

Mūsų tikslas – nustatyti kuo tikslesnę neuroendokrininių navikų diagnozę ir skirti tinkamiausią gydymą. Dažniausiai, jei navikas nėra išplitęs, net neprireikia chemoterapijos. Hormoniniai preparatai labai gerai padeda kontroliuoti naviko augimą ir išskiriamus hormonus arba biologiškai aktyvias medžiagas, nepabloginant paciento gyvenimo kokybės ir gerokai prailgininat gyvenimo trukmę.

– Kodėl taip svarbu nustatyti tikslią diagnozę?

– Nenustačius tikslios neuroendokrininių navikų diagnozės, pacientas gali mirti. Anksčiau diagnostikos galimybės buvo labiau ribotos.

Dabar neuroendokrininiams navikams nustatyti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje turime genetinę, molekulinę, biocheminę, patologinę laboratorijas, atliekame branduolinės diagnostikos tyrimus (somatostatininių receptorių scintigrafiją), magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimus, turime endokrinologų komandą, su kuria labai glaudžiai bendradarbiaujame.

Visada, nustačius piktybinį naviką, atliekame imunochistologinius, molekulinius ir genetinius (dėl paveldimo MEN1/2 sindromo. Su šiuo sindromu jau turime pacientų, kurių net po kelis šeimos narius serga neuroendokrininiais navikais) tyrimus tam, kad nustatytume, ar nėra neuroendokrininio naviko. Jeigu ši diagnozė pasitvirtina, visiškai pasikeičia gydymo taktika.

Anksčiau, kai šito nedarydavome, neuroendokrininiai navikai buvo gydomi įprastai. Jie nepasiduodavo chemoterapiniam ar kitokiam tradiciniam naviko gydymui, tad stebėdavomės, kodėl gydymas nėra veiksmingas.

Šiandien Klaipėdos universitetinėje ligoninėje turėdami neuroendokrininių ir retų navikų ekspertizės centrą turime visas galimybes iš kraujo, patologinio mėginio, cirkuliuojančių navikinių ląstelių nustatyti naviko tipą bei parinkti pacientui saugiausią ir tinkamiausią gydymą.

Būtent dėl pagerėjusios diagnostikos neuroendokrininių navikų nustatome kur kas dažniau nei anksčiau.

Nors ir priskiriami prie retų ligų, neuroendokrininiai navikai palyginti su virškinamojo trakto susirgimais, pagal skaičių yra antroje vietoje po gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio. Žinoma, ne visus neuroendokrinius navikus reikia gydyti, didelė dalis jų tik stebimi, o tik įvykus naviko pasikeitimams, taikomas radikalesnis gydymas.

Tokius onkologinius pacientus gydantys centrai pasiruošę priimti visus pacientus ir nori, kad jie gautų tinkamą gydymą. Šiandien neuroendokrininiai navikai yra lėtinė onkologinė liga, kuri nereikalauja labai agresyvaus chemoterapinio gydymo.

Kartais pakanka somatostatinų analogų (hormonų), peptidų terapijos, taikinių terapijos. Chemoterapijos prireikia tik nedideliai daliai tokių pacientų, tačiau net tuomet gydymas būna kitoks nei nustačius standartinį epitelinį vėžį.

KUL pacientai yra siunčiami į kitas Europos klinikas, kur jiems taikomas retas gydymo metodas, kaip antai – radioaktyvių peptidų terapija ar kiti metodai, kurių Lietuvoje dar neturime, tačiau jų įdiegimas Lietuvos Respublikai gali kainuoti brangiau nei paciento gydymas užsienyje.

Labai geri santykiai nusistovėję su Bazelio, Uppsalos bei Esseno universitetinėmis ligoninėmis. Šiose ligoninėse pavieniai pacientai, kurie gauna SAM ir Valstybinės ligonių kasos leidimą, gydomi inovatyviomis technologijomis. Bet labai tikiuosi, kad kad greitu laiku šios technologijos bus prieinamos ir mūsų ligoninės pacientams.

Šiuo metu Lietuvoje veikia trys neuroendokrininius navikus gydantys centrai, kur atliekami specifiniai tyrimai: navikų scintografija, specifiniai biocheminiai tyrimai.

– Kokio amžiaus pacientai dažniausia serga šia liga?

– Dažniausiai serga 50 - 60 metų ir vyresni žmonės, tačiau priklausomai nuo neuroendokrininio naviko vietos, pacientas gali būti ir gerokai jaunesnis. Tokių navikų moters krūtyje nustatome ir trisdešimtmetėms. Pasitaiko, kai jaunos moterys serga krūties vėžiu ir neuroendokrininiu naviku kartu.

Neuroendokrininis navikas gali būti nustatytas ir septyniasdešimtmečiui, ir devyniasdešimtmečiui. Amžius nėra specifinis šios ligos požymis.

– Daugeliui žmonių neuroendokrininių navikų terminas dar nėra girdėtas. Kiek seniai jis vartojamas?

– Šis terminas atsirado prieš 15 – 20 metų. Anksčiau jie būdavo vadinami ACP, bet situacija greitai keitėsi. Dabar neuroendokrininiai navikai jau skirstomi į grupes: gerybinės, agresyvios ir labai agresyvios eigos navikus.

Norinčius sužinoti daugiau apie neuroendokrininius navikus ir kas yra tas užslėptas arkliukas – zebras – lapkričio 8 dieną, ketvirtadienį 13 val. kviečiame į paskaitą visuomenei, kuri vyks Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, 3 korpuse.

SOM-LT-000058 2018/11

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Valdas Zeltinis

Gerb. Dakt. Kreipiuosi į Jus dėl padidėjusio chromogranino A-132, norma 0-94 ir neaiškių virsk. Simptomų. Pradėjus valgyt, gert svaigsta galva, išberia rankas. Ar tai susieta su padidėjusių chromagraninu? Busiu dėkingas sulaukęs komentarų.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS