Šlapimo nelaikymas: be įklotų neišsiverčia ir vyrai | KaunoDiena.lt

ŠLAPIMO NELAIKYMAS: BE ĮKLOTŲ NEIŠSIVERČIA IR VYRAI

Garsiai kalbame apie moterų šlapimo nelaikymą, tačiau su tokia būkle susiduria ir stipriosios lyties atstovai. Šis socialinių pasekmių turintis sveikatos sutrikimas vyrams dažniausiai atsiranda po prostatos operacijos.

Pirminis nelaikymas – retai

Manoma, kad apie 5 proc. vyrų iki 60 metų patiria šlapimo nelaikymą, 16 proc. – vyresnių nei 60 metų, o 42 proc. iš jų susiduria su šia problema kiekvieną dieną.

Pasak Kauno klinikų Urologijos klinikos gydytojo urologo dr. Dariaus Trumbecko, paprastai vyrus vargina įtampos arba krūvio tipo šlapimo nelaikymas. „Dažniausiai su šia problema susiduria prostatos vėžio operaciją patyrę vyrai. Pirminis vyrų šlapimo nelaikymas daug retesnis“, – sakė specialistas.

Šlapimo nelaikymas dažniausiai gydomas vaistais, specifiniais pratimais arba chirurginiu būdu. Auksinio standarto operacijos – dirbtinio sfinkterio implantavimas, pošlaplinių raiščių įsiuvimas.

Po radikalios prostetaktomijos (prostatos pašalinimo chirurginiu būdu) vidutinio laipsnio ir sunkus šlapimo nelaikymas ilgalaikėje perspektyvoje vargina apie 15 proc. vyrų, tačiau nedidelio laipsnio šlapimo nelaikymą gali patirti net iki 50 proc. pacientų. „2–4 procentams vyrų ilgalaikių problemų keliantis šlapimo nelaikymas gali atsirasti po gerybinės prostatos hiperplazijos operacijų“, – pridūrė urologas.

Lemia ir chirurgo patyrimas

Kitokios kilmės šlapimo nelaikymas atsiranda po išorinės spindulinės terapijos, taikomos dėl prostatos vėžio. Tačiau gydytojas pastebi, kad tokie atvejai kur kas retesni – patiriami tik iki 5 proc. tokių pacientų.

Žymiai dažnesnis šlapimo nelaikymas (varginantis iki 64 proc. pacientų) po „gelbstimosios“ prostatektomijos, kuri atliekama po spindulinio gydymo esant vėžio recidyvui. „Spindulinis gydymas yra didelis rizikos veiksnys. Todėl tokios operacijos atliekamos išimtinai retais atvejais. Jas ir techniškai atlikti sudėtinga, ir funkciniai rezultatai nėra geri“, – aiškino gydytojas.

D. Trumbeckas pabrėžė, kad didžiąja dalimi šlapimo nelaikymo riziką nulemia operacijos sėkmė, o ši labai priklauso nuo technikos ir gydytojų patirties. „Operuojant didelę patirtį turinčiuose centruose šlapimo nelaikymo dažnis yra kur kas mažesnis. Aišku, įtakos gali turėti tokie dalykai, kurių nulemti negalime, tai – prostatos dydis, vėžio stadija. Kartais neįmanoma pažengusios ligos išoperuoti nesukeliant šlapimo nelaikymo. Be to, kuo vyresnis vyras operuojamas, tuo didesnė tikimybė, kad jis blogiau laikys šlapimą“, – kalbėjo specialistas.

Po pusmečio situacija gerėja

Pagal nevalingai ištekėjusio šlapimo kiekį sutrikimas gali būti kelių laipsnių. „Lengvu ir vidutiniu jis vadinamas, kai per dieną išteka ne daugiau nei keturi šimtai gramų šlapimo. Esant lengvo laipsnio šlapimo nelaikymui per parą prireikia vieno dviejų įklotų, vidutiniam – 3–4, sunkiam – daugiau nei keturių įklotų arba kelnaičių“, – aiškino D. Trumbeckas.

Tačiau jis pastebėjo, kad nors dauguma vyrų pirmą pusmetį po operacijos sunkiai sulaiko šlapimą, dažniausiai po pusės metų sulaikymas žymiai pagerėja arba pagerėja tiek, kad nebekelia jokių medicininių ar socialinių problemų.

„Taigi ilgalaikėje perspektyvoje 80 procentų vyrų po radikalios prostatektomijos įklotų nereikia. Vieno ar dviejų įklotų per dieną prireikia 12 proc. pacientų, trim procentams – daugiau nei trijų įklotų“, – pabrėžė specialistas. Be to, greičiau šlapimo nelaikymą įveikti padeda specialūs tarpvietės raumenų pratimai.

Implantų nekompensuoja

D. Trumbecko pastebėjimu, šiandien pasaulyje yra daug šlapimo nelaikymo gydymo galimybių. „Jis parenkamas priklausomai nuo šlapimo nelaikymo laipsnio, įtakos gyvenimo kokybei, paciento noro ir galimybių. Pas mus be įprasto įklotų ar sauskelnių naudojimo irgi yra atsiradę kitų efektyvių būdų šiai problemai spręsti“, – kalbėjo gydytojas.

Šlapimo nelaikymas dažniausiai gydomas vaistais, specifiniais pratimais arba chirurginiu būdu. Auksinio standarto operacijos – dirbtinio sfinkterio implantavimas, pošlaplinių raiščių įsiuvimas. Tačiau invazinis intervencinis gydymas dėl šlapimo nelaikymo vyrams neatliekamas anksčiau nei praėjus metams po radikalios prostetaktomijos ar kitos tokio tipo prostatos operacijos. Jei nelaikančiam šlapimo vyrui per parą pakanka vieno įkloto, operuoti paprastai nereikia.

„Be to, intervencinis operacinis gydymas Lietuvoje nėra dažnai atliekamas vien dėl to, kad šių implantų valstybė nekompensuoja. Apmokėjimas už šio tipo operacijas yra tokio lygio, kad gydymo įstaigai yra nuostolinga įsigyti implantą“, – pastebėjo gydytojas.


Verta žinoti

Šlapimo nelaikymas gresia ne tik radikalią prostatektomiją dėl prostatos karcenomos ar gerybinės prostatos hiperplazijos operaciją patyrusiems vyrams. Pasitaiko šlapimo nelaikymo atvejų po aktino terapijų, retesnės yra neurogeninės priežastys, traumos ir kt.

Reikia nemaišyti šlapimo nelaikymo ir nesulaikymo. Šlapimo nesulaikymu paprastai skundžiamasi užklupus nesuvaldomam norui šlapintis, kai atrodo, kad nenuėjus į tualetą bus pasišlapinta į kelnes. Tačiau šlapimo nelaikymas diagnozuojamas, kai šlapimas išteka nevalingai.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS