Vaistai – tarsi picos: bus galima užsisakyti telefonu? | KaunoDiena.lt

VAISTAI – TARSI PICOS: BUS GALIMA UŽSISAKYTI TELEFONU?

  • 4

Sąmyšis dėl vaistų receptų sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą privertė keisti savo poziciją. Belieka tikėtis, kad ministras atšauks idėją priversti gydytojus savo pacientus gydyti telefonu.

Ne vienas šalies gyventojas įprastai pirktų vaistų pastaruoju metu įsigyti nebegali. Vaistininkai reikalauja receptų.

Nuo lapkričio 1-osios įsigaliojo naujovė, pagal kurią vaistinėse gali lankytis vadinamieji slapti pirkėjai, tikrinantys, ar receptiniai vaistai parduodami laikantis nustatytų reikalavimų. Kilus ažiotažui, kai žmonės be receptų nebegali įsigyti paprasčiausių lašiukų, sveikatos apsaugos ministras A.Veryga slaptiems Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pirkėjams nurodė už pažeidimus vaistinių piniginėmis baudomis nebausti. Laikinai, pusę metų.

Kas pasikeis per tą laiką? Ligoniai dėl kiekvieno vaisto įpras  eiti pas šeimos gydytoją. Nejaugi visi vaistai staiga tapo receptiniai? O gal vaistininkai piktnaudžiauja, taip protestuoja prieš jų kontrolę?

"Dar net neatėjus slaptiems pirkėjams į vaistines, jau atsiskleidė vaistinių veiklos ydos, kurios nebuvo sprendžiamos daug metų. Išryškėjo tai, kad dauguma jų pažeidinėjo vaistų išdavimo taisykles ir neprašydavo iš pacientų receptų tam tikriems vaistams, nors privalėjo tai daryti", – taip sveikatos apsaugos ministras A.Veryga pasiaiškino dėl naujų problemų.

Ministras sako, kad jam labiausiai gaila žmonių, kurie šiuo atveju tampa situacijos įkaitais. Jie jaučiasi sutrikę ir jiems atrodo, kad per vieną naktį pasikeitė tvarka.

"Tačiau tiesa yra ta, kad farmacijos specialistai, bijodami slaptų pirkėjų vizitų, pradėjo atsakingiau žiūrėti į savo darbą ir nustojo laužyti taisykles, kurios galiojo jau daugelį metų. To nebūtų, jei vaistininkai visuomet būtų sąžiningai atlikę savo darbą", – kaltina A.Veryga.

Ministru būtų galima patikėti, jei ne jo sukurtas receptas susidariusiai problemai spręsti. Užuot įpareigojęs vaistininkus nepiktnaudžiauti, A.Veryga gąsdina dar daugiau sunkumų žadančiu sprendimu.

Artimiausiu metu, kaip ir kitose šalyse, Lietuvoje planuojama įdiegti naujovę – šeimos gydytojų konsultacijas telefonu, kurių metu galima būtų pratęsti receptą kompensuojamiems arba nekompensuojamiems vaistams.

"Siekiant palengvinti situaciją pacientams, artimiausiu metu, kaip ir kitose šalyse, Lietuvoje planuojama įdiegti naujovę – šeimos gydytojų konsultacijas telefonu, kurių metu galima būtų pratęsti receptą kompensuojamiems arba nekompensuojamiems vaistams. Planuojame ir daugiau naujovių, pavyzdžiui, kad receptinius vaistus būtų galima įsigyti internetu, turint e.receptą", – pranešė A.Veryga.

Didžiojoje Britanijoje vaistinės turi gydytojus konsultantus. Su jais, dirbančiais šioje srityje nustatytu laiku, tariasi, kai iškyla klausimų pirkėjui norint įsigyti vaistų. Pas mus šį darbą ministras pirmiausia nori užkrauti kiekvienam šeimos gydytojui. Be jų – ligoninių skubios pagalbos skyriams, jei vaistų prireiktų naktį.

Į tokią naujovę neigiamai sureagavo ir medikai, ir jų pacientai. Pateikiame komentarų.

Idilija Lija

Užsigausi, apsiplikysi, suries spazmai poliklinikos darbo laikui pabaigus, skausmų neiškentėsi – kviesi greitąją arba, jei dar pajėgsi, ryte lėksi ne į vaistinę, o pas šeimos gydytoją. Ne į darbą. Pusę dienos prasėdėsi prie durų (juk neužsirašęs papulsi pas jį tik po savaitės!). Mokesčių mokėtojų pinigėlių tratinimas. Sveikatos apsaugos sistema tampa drambliu molio kojomis.

Elina Leitiene

Ir dar padidės eilės pas šeimos gydytojus, e.receptas vienu paspaudimu neparašomas. Viskam reikalingas papildomas laikas, o kur papildomas užmokestis medikams?

Gintaras Nenartavičius

Sabotažą buvo galima numatyti, bet rezultatas toks, kad Lenkijos vaistinės dabar tiesiog šluojamos.

Mindaugas Petrauskas

Čia išpuolis prieš gydytojus ir vaistininkus bei jų darbo apsunkinimas ir žmonių genocidas. Prireiks vaistų pirkti juodojoje rinkoje, važiuoti į Lenkiją ir t.t. Gal jūsų vyriausybė tuoj receptus ir vitaminams, ir maistui įves? Bus talonai kaip prie rusų? O dėl ministro pareiškimo, kad druska ir vanduo atitinka natrio chloridą, tai galite pats susilašinti pasūdyto vandens. Tokį pasiūlymą gali duoti tik paskutinis beprotis. Užimant tokį postą reikėtų atidžiau rinkti žodžius ir nenusikalbėti.

Asta Janciutė Verikienė

Ministre Aurelijau, jūs tikrai nesuvokiate absurdiškumo, kad vandens ir druskos tirpalui arba vitaminams reikia recepto.

Gabija

Angliukui reikės recepto? Apgailėtina. Norite, kad visi galutinai emigruotų? Kenkiate žmonėms, kaip tik išmanote.

Dalia Tarailiene

Įsivaizduoju šeimos gydytojo darbą: ligonis pusiau išrengtas guli ant kušetės, o gydytojas nespėja atsakinėti į telefono skambučius ir vis pribėga prie kompiuterio, kad išrašytų vaistus kitam telefono gale esančiam pacientui.

Moudrick Dadashov

E.receptas – grandiozine afera už 40 mln. eurų, kuriai trūksta dar 18 mln. Klausimas ponui ministrui: kas konkrečiai atsakingas už projekto e.sveikata dokumentų klastojimą?

Renata Perminiene

Gal ponas ministras norėtų bent dieną padirbėti vietoj šeimos gydytojo?

Daiva Skrikienė

Kiek moka slaptam pirkejui? Norėčiau tokio darbo.

Gediminas Dūdonis

Aurelijau, o "Fastum Gel" jau seniai receptinis vaistas? Kažkaip atrodo, kad šį mėnesį labai padidėjo receptinių vaistų sąrašas ir ne visi logiškai į jį įtraukti.

Gražvydas Mickevičius

Žmogau, tu pabūk eilinio sergančio, sunkiai paeinančio senolio vietoje, kuriam teks eiti kryžiaus žygius, kad gauti paprastų vaistų. Pirmiausia reikia sutvarkyti e.receptų išdavimo sistemą, o ne numesti atsakomybę prieš tai buvusiems.

Danguolė Starkuvienė

Gal ministras pasakys, ką dabar daryti žmogeliui, kuris negali nusipirkti vaistų nuo migrenos. O pas neurologą patekti vietų nėra nei nemokamų, nei mokamų iki pat sausio. Kviesti greitąją? Jūs gal nieko nebedarykite, nes viskas, ką darote, tik blogina situaciją.

Modestas Visockis

Vaistinių savininkai vadovauja vaistinėms, o ne farmacijos specialistai. Gal pats laikas būtų grįžti prie tvarkos, kai vaistinės savininkas turi būti farmacijos specialistas?

Ugnė Paulauskaitė

Gal galite paaiškinti, kuriuo metu gydytojas konsultuos pacientus telefonu? Čia per tą laiką, kai konsultuos kitą pacientą, kuris apsilankė greičiau nei per savaitę?

Elena Martinonienė

Jeigu kažkokios taisyklės buvo laužomos ilgą laiką ir tai nesukėlė padarinių, kurias galima susieti tiesiogiai, vadinasi, reikia atsisakyti tų niekam nereikalingų taisyklių.

Gintarė Plungienė

Patarčiau pasidomėti, kodel neveikia ta "puikioji" e.receptų sistema. Pas vaistininkus jau krūvos lapelių prirašyta pūpso su pacientų telefono numeriais – paskambins, kai atsigaus sistema.

Toma Kundrotė

Telefonu pakalbėjęs vaistų popieriuje neišrašysi. Teks rašyti e.receptą – tai ir registruoti pacientą, ir supildyti statusą, ir išrašyti vaistą, ir užbaigti epizodą. Su dabartinėmis e.sveikatos sistemomis dėl ibuprofeno bus sugaišta 10 min., jei sistema veikia. Gal dar netikrinkite jūs tų vaistinių, kol visi galutinai neišprotėjo: gydytojai, vaistininkai ir pacientai?

Birutė Triaušienė

Šiandien turėjau rašyti jodo receptą, nes mama negalėjo vaikui nubrozdinimo dezinfekuoti.

Kitas etapas – inkstų akmenų šalinimas per "Bluetooth"!

Augustas Beiša

Nekalbu apie antibiotikus ir panašius vaistus, bet manau, kad pirmiausia reikia sutrumpinti receptinių vaistų sąrašą, o tada kontroliuoti jų pardavimą. Vaistininkas juk nėra paprastas kasininkas, jis irgi yra medikas ir taip pat gali prisiimti atsakomybę.

Kristina Putrienė

Šiandien bandžiau užsiregistruot pas šeimos gydytoją. Misija neįmanoma, tik mėnesio gale bus talonų gruodžiui. Vadinasi, man su skaudama gerkle, plyštančia galva ir varvančia nosimi teks užsiimti savigyda ir nešti bacilas kolegoms.

Audrone

Eilinį sykį perlenkė lazdą. Ką darys tėvai, kai reiks vaikui sumažinti temperatūrą, o paracetamolio duoti nebegali. Kvies greitąją? Veš į priėmimą viduryje nakties?

Eglė Abariūnienė

Į poliklinikos registratūrą ir iki šito durnizmo nebuvo įmanoma prisiskambinti – nuolat užimta linija, tekdavo pusvalandžius dainelių klausyti. Tai dabar bus kaip? Skambinti ir klausyti: "Šiuo metu visi užimti, prašome palaukti... Gal jums, ministre, greičiau prisiskambinsime?

Gedas Vasil

Tiems, kurie mano, kad reakcija neadekvati, žinotina, kad kalba eina ne apie įstatymo nesilaikymą, o apie receptinių vaistų sąrašo papildymą. Dabar jame – ne tik vaistai, bet ir papildai! Yra tokių vaistų, kurie turi būti prieinami ekstra atveju, o ne pagal receptą!

Algirdas Reklaitis

Jei kažkas yra daroma, pirma išanalizuojama, kokie bus padariniai, o ne pirma padaroma, o paskui prašoma: būkite kantrūs, mes dar diegsime naujoves. Gal reikėtų pirmiausia paskaičiuoti, kiek dienų reikia laukti talono pas šeimos gydytoją.

Guoda Paužaitė

Peržengėte ribą. Nesu tikra, ar žinote, kas yra migrena (sakoma, kad kvailos galvos neskauda, no offense). Linkiu, kad niekada netektų paragauti, kaip sakoma, savo paties vaistų.

Jekaterina Lavrinec

Tai, kad stipresni vaistai buvo parduodami be receptų, yra prastai veikiančios sveikatos sistemos išdava.

Ausma Ramanauskienė

Ar ne paprasčiau buvo patikrinti vaistines, kiek yra receptų ir kiek vaistų parduota? Kam žmones kankinti, norint sugaudyti vaistinių nusižengimus?

Dovilija Palionienė

Konsultacijos telefonu? Juokas pro ašaras. Gal dar ir pradės telefonu operuot?

Julija Januškevičiūtė

Kitas etapas – inkstų akmenų šalinimas per "Bluetooth"!

Dominykas Nevedomskis

Gal paaiškintumėte, kodėl ant uždraustų pirkti preparatų parašyta: nereceptinis preparatas? Nelaikykite mus kvailiais.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

x

,, noriu paklausti pono sveikatos ministro, ar reikia recepto ronio maudinėms palangoj, ,bangojančio tipo , ir gal išrašysite recepta po maudiniu kad išsitrinčiau savo kūna spirito porcija ,, juk ten tiek nešvarumo mūsų baltijos pakrantėi, ir jeigu vydurius paleis ,nespesiu nubėgti iki miško medžiu paklotes ,., kad nemaišytu nusišikti, kas ,taip juk čia tikra tiesa yra ,maudytis ar galima be jūsų leidimo,., norėčiau į kompanija ir jus pasikviesti ,į rateli kas daugiau ,,, gal sutiksite be šipsenos preparato pone ,,,

Anonimas

Patys sau žurnalistai prieštarauja. Iš vienos pusės puola, kad negalima bet kokių vaistų nusipirkti iš kitos pusės lygina vaistus su pica jei jie bus paskirti gydytojo, po pokalbio su pacientu.

Anonimas

Kodel gi 10 tableciu galima isigyti be recetno , o 30 vnt ir daugiau tik su receptu? O todel kad perkant didesni kieki klientas gali sutaupit... tai politika aiski,
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS