ES pateiks vertinimą dėl Astravo AE streso testų | KaunoDiena.lt

ES PATEIKS VERTINIMĄ DĖL ASTRAVO AE STRESO TESTŲ

Europos Sąjunga (ES) šią savaitę pateiks vertinimą dėl netoli Lietuvos sienos Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) streso testų.

Astravo AE streso testus 2016 metais atliko pagrindinio jėgainės rangovo „Rosatom“ antrinė įmonė „Atomprojekt“. Streso testų rezultatus vertino Europos Komisijos ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) sudaryta tarptautinių ekspertų darbo grupė.

„Pirmadienį ENSERG svarstys Astravo AE streso testų ekspertinės peržiūros ataskaitą. Ją patvirtinus, streso testų peržiūros rezultatai antradienį bus oficialiai pristatyti Briuselyje“, – BNS sakė streso testų ataskaitos peržiūroje Lietuvoje dalyvavusios Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) viršininkas Michailas Demčenka.

Pasak jo, kol kas streso testų vertinimo ataskaitos rezultatai ir rekomendacijos neviešinamos, tačiau jos apims jau anksčiau keltus jėgainės saugumo klausimus, susijusius su jėgainės atsparumu žemės drebėjimams ar sunkių avarijų valdymu.

Lietuva savo pastabas tarptautinei ekspertų grupei išsiuntė sausio viduryje. Tuomet šalies ekspertai teigė pasigedę  pagrindimo dėl Astravo AE atsparumo sunkaus komercinio lėktuvo sudužimo poveikiui, taip pat sunkiųjų avarijų valdymo sistemos nepriklausomumo užtikrinimo. Be to, Lietuvai kelia abejonių jėgainės projekto atsparumo ekstremaliam žemės drebėjimui analizė, nes ji remiasi 1997 metų tyrimais.

Svarbiausias Lietuvos klausimas dėl jėgainės aikštelės parinkimo ataskaitoje nėra nagrinėjamas, todėl jis liks neatsakytas – kaip ir klausimai dėl poveikio aplinkai vertinimo, statybos ir būsimos eksploatavimo kokybės, saugos kultūros užtikrinimo.

Siekiama, kad Baltarusija EK pateiktas rekomendacijas įgyvendintų iki Astravo AE reaktorių veiklos pradžios. Pirmasis reaktorius gamybai turėtų būti paruoštas iki 2019 metų pabaigos.

Lietuva yra pagrindinė už 50 kilometrų nuo Vilniaus statomos jėgainės kritikė ir pernai pripažino Astravo atominę elektrinę nesaugia, keliančia grėsmę nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Lietuva žada blokuoti elektrinės gaminamos elektros importą ir taip apsunkinti projektą. Tačiau kitos Europos šalys nesutiko su Lietuvos pasiūlymo imtis platesnio boikoto.

Minskas tikina, kad Astravo elektrinė statoma saugiai. Baltarusija tikisi, kad pirmasis jėgainės reaktorius pramoninei elektros gamybai bus parengtas iki 2019 metų pabaigos, o antrasis pradės veikti 2020 metų viduryje. Projektą finansuoja Rusijos vyriausybė.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

...

Aišku iš anksto: rusų agentai Briusely tiems testams pritars.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS