Didžioji Vilniaus sinagoga sostinėje suburs iškiliausius istorikus | KaunoDiena.lt

DIDŽIOJI VILNIAUS SINAGOGA SOSTINĖJE SUBURS IŠKILIAUSIUS ISTORIKUS

  • 1

Vilniaus Didžioji sinagoga, pastatyta XVI amžiaus pabaigoje sostinės senamiestyje, ilgainiui tapo visoje Europoje Vilniaus miestą garsinančiu švietimo centru.

Būtent dėl šioje vietoje plėtojamų žydų dvasinio gyvenimo tradicijų Vilnius įgavo Šiaurės Jeruzalės vardą ir iki šiol viso pasaulio istorikai, tyrinėjantys žydų paveldą Europoje, domisi Vilniumi. Rugsėjo 4-5 dienomis Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks tarptautinė konferencija „Kaip įpaveldinti Vilniaus Didžiosios sinagogos vietą?“

Konferencijos metu bus pristatyti šią vasarą vykusių archeologinių tyrinėjimų rezultatai, jų metu pirmą kartą buvo atkastos mikvos. Kartu su Lietuvos archeologais Vilniaus Didžiosios sinagogos požemius tyrinėjo kolegos iš Izraelio ir JAV. Vasarą atliktą archeologijos tyrinėjimą pristatys Izraelio senienų tarnybos Kasinėjimų ir tyrimų departamento vadovas Dr. J. Seligman, jau keletą metų vykdantis Vilniaus Didžiosios sinagogos archeologinius tyrimus.

Konferencijos dalyviams bus pristatyta ir specialiai šiam renginiui sukurta 1955 metais Sovietų valdžios sprendimu su žeme sulygintos Vilniaus Didžiosios sinagogos 3D rekonstrukcija virtualioje realybėje.

Konferencijos iniciatorė, organizacijos „Šiaurės Jeruzalės“ vadovė Anna Avidan sako, kad šiam renginiui buvo ruoštasi net kelis metus.

„Iki šiol buvusios garsios sinagogos interjero dalys lieka paslėptos giliai po žeme, ir Lietuva net nežino, kokį lobį gali atverti pasauliui Vilniaus senamiesčio širdyje. Į konferenciją Vilniuje atvyksta iškiliausi litvakų istorijos ir žydų paveldo tyrinėtojai pasidalins savo atradimais ir geriausia šiuolaikine praktika, kaip yra saugojamas atminimas - ne tik itin svarbių istorinių paminklų, bet ir buvusių žydų bendruomenių tradicijų bei sukurtų dvasinių vertybių“, - pasakoja A. Avidan.

Konferencijoje sveikinimo žodį tars prezidentas Valdas Adamkus, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, profesorius Vytautas Landsbergis, o Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius skaitys pranešimą apie miesto požiūrį, nuveiktus darbus ir planus šio nematomo kultūros paminklo atžvilgiu.

GALERIJA

  • Didžioji Vilniaus sinagoga sostinėje suburs iškiliausius istorikus
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

NA NA

žydai vėl surado pretekstą užvaldyti Lietuvos žemes ,______viena sinagoga merdėja Kaune ,nes žydai tikisi ,kad jų paveldą turi atstatyti Lietuvos žmonės ,kuriuos žydai ,siuntė į Sibirą ir kalėjimus ir "buožino" juos šaudydami ir grobdami svetimas žemes ir turtą ,,,sėkmės ,duok žydui pirštą ,tai ranką nukas,,,,,

SUSIJUSIOS NAUJIENOS