Į laisvę paleistas Ukrainos ir Kazachstano prašomas išduoti bankininkas | KaunoDiena.lt

Į LAISVĘ PALEISTAS UKRAINOS IR KAZACHSTANO PRAŠOMAS IŠDUOTI BANKININKAS

  • 4

Vilniaus apygardos teismas penktadienį į laisvę teismo salėje paleido kazachą Syrymą Shalabayevą (Syrymą Šalabajevą), kurį prokuratūra prašė išduoti Ukrainai ir Kazachstanui.

Teisėja Vitalija Norkūnaitė sakė, kad klausimas dėl ekstradicijos bus sprendžiamas tada, kai Lietuva priims sprendimą dėl prieglobsčio suteikimo šiam užsieniečiui.

„Panaikinti kardomąją priemonę ir paleisti nedelsiant“, – sakė teisėja.

S.Shalabayevui skirtas 50 tūkst. eurų piniginis užstatas, kuris jau sumokėtas į teismo depozitinę sąskaitą. Užsieniečiui taip pat trims mėnesiams skirtas namų areštas, be teisės naktį išeiti iš namų, iš jo paimti dokumentai, jis turi kasdien registruotis policijoje.

Teisėja V.Norkūnaitė pranešė, kad jeigu užsienietis nesilaikys naujai skirtų kardomųjų priemonių, piniginis užstatas pereis Lietuvos valstybei, o jeigu neatvyks šaukiamas pas prokurorą ar į teismą, gali būti vėl suimtas. Vyras suimtas buvo apie 5 mėnesius.

„Teismo nuomone, ir švelnesnėmis kardomosiomis priemonėmis, ne vien suėmimu, galima užtikrinti įtariamojo dalyvavimą procese. Pažymėtina, kad įtariamasis įkalinimo įstaigoje laikomas suimtas jau beveik pusę metų, o tai yra jau pakankamai ilgai. Prašant pratęsti suėmimą, teismui nebuvo pateikta konkrečių duomenų, jog įtariamasis gali pabėgti į užsienį. Vien formalaus konstatavimo ir prielaidų, kad taip gali būti, neužtenka“, - sakoma teisėjos komentare.

Teismas atsižvelgė, kad S.Shalabayevas pats atvyko į Lietuvą ir pateikė prašymą suteikti jam prieglobstį. Į Lietuvą yra atvykusi beveik visa įtariamojo šeima, jie laikinai gali gyventi Lietuvoje. Vilniuje jis turi nuolatinę gyvenamąją vietą.

Teismas taip pat atsižvelgė, kad jam suteiktas laikinasis teritorinis prieglobstis – išduotas užsieniečio pažymėjimas, su kuriuo jis negali niekur išvykti už Lietuvos ribų.

„Jeigu jis išvyktų, tuomet kitos valstybės galėtų jų suimti, taikyti areštą“, – teigia V.Norkūnaitė.

Pasak teisėjos, klausimas dėl ekstradicijos bus sprendžiamas tada, kai Lietuva priims sprendimą dėl prieglobsčio suteikimo šiam užsieniečiui.

„Kalbant apie įtariamojo išdavimą Kazachstanui, negalėjome išnagrinėti ekstradicijos klausimo, nes Migracijos tarnyba dar nėra pateikusi sprendimo dėl prieglobsčio suteikimo įtariamajam. Sprendimą ši tarnyba planuoja skelbti kitų metų vasario 26 d. Remiantis teismų praktika, teisminis procesas gali užtrukti dar apie metus, o žmogus, kaip jau minėjau, laikomas suimtas beveik pusę metų“, – aiškino teisėja.

Nutartis dėl kardomųjų priemonių paskyrimo per tris dienas gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui, kitoje dalyje – tai yra dėl ekstradicijos svarstymo sustabdymo – neskundžiama. Prokuratūra teigia, kad išanalizuos teismo nutartį ir apsispręs dėl skundo.

Byla nagrinėta uždaruose posėdžiuose, nes keliami klausimai, susiję ir su prieglobsčio bylos nagrinėjimu. Pagal Užsieniečių teisinės padėties įstatymą, tokių bylų duomenys yra nevieši.

„Aš tikėjausi teisingo teismo ir teismas pateisino mano viltis. Aš važiavau į Lietuvą, buvau tikras, kad sulauksiu teisingumo, ir šis teismas parodė, kad Lietuvoje egzistuoja teisingumas. Norėčiau padėkoti Lietuvos valstybei ir jos teisingumui“, – žurnalistams po posėdžio sakė S.Shalabayevas.

Jis teigė, kad žmogaus teisių gynėjai mano, jog teisingas teismas neegzistuoja nei Ukrainoje, ne Kazachstane, o atsiųsti dokumentai yra suklastoti. Ieškomas bankininkas tvirtino Ukrainoje niekada nebuvęs, o kaltinamas padaręs nusikaltimus, kurių fiziškai negalėjo įvykdyti – Kazachstane nebuvo nuo 2012 metų.

„Kaltinimus, kurie man pateikti, aš įdėmiai perskaičiau. Ten tiesiog dalelės transakcijų, o jas aprašė kaip nusikaltimus. Tai neatrodo kaip nusikaltimas ir neturėtų būti nusikaltimas“, – teigė S.Shalabayevas.

Jis mano esąs persekiojamas vien todėl, kad yra Kazachstano opozicijos atstovo Mukhtaro Ablyazovo (Muchtaro Ablyjazovo) giminaitis.

Kazacho advokatas Laimonas Judickas tvirtino, kad sprendimą dėl kliento politinio prieglobsčio suteikimo Migracijos departamentas turėtų priimti kitų metų pirmoje pusėje.

„Mes tokio teismo sprendimo ir tikėjomės, nes pagrindo jį sulaikyti nėra. Teismas byloje padarė pertrauką iki kompetetingos institucijos sprendimo priėmimo – prieglobsčio klausimo išsprendimo. Tuomet ir paaiškės, ar jam suteiktas prieglobstis ar ne. Tada ir bus atnaujinta byla arba ne. Būtų kurioziška situacija, jeigu migracijos institucija būtų suteikusi jam prieglobstį, o teismas jį būtų išsiuntęs. Teismo sprendimas yra logiškas ir pagrįstas“, – sakė gynėjas.

Užsienietį liepą Vilniuje sulaikė Lietuvos pareigūnai, vyras Interpolo ieškotas daugiau nei dvejus metus.

Prieš maždaug dvejus metus Jungtinės Karalystės teismas S.Shalabayevą nuteisė 18 mėnesių kalėjimo, tačiau jis pasislėpė ir buvo ieškomas.

S.Shalabayevas įtariamas su savo svainiu, buvusiu „BTA Bank“ valdybos pirmininku M.Ablyazovu ir kitais asmenimis iššvaistęs arba pasisavinęs kelių milijardų dolerių vertės turto Kazachstane, Ukrainoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Ukraina paskelbė tarptautinę S.Shalabayevo paiešką Interpolo kanalais. Įtariama, kad Ukrainoje šis kazachas pasisavino arba iššvaistė turto už 300 mln. dolerių.

Kazachas Vilniuje sulaikytas Ukrainos ir Interpolo prašymu.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

vejas

Cia reikia ne tik uzstata imti,bet irjeigu jis pabega sodinti i vieta pacia teiseja tada paziureciau kaip jie isleidinetu,o dabar kas jiems, vienodai,jokios atsakomybes

pilietis

Italija bankininko seseriai (opozicijos lyderio žmonai) politinį prieglobstį jau suteikė. Suteiktas kai kuriems giminės nariams prieglobstis ir Austrijoje. Mūsų teismas šiuo atveju pasirodė aukštumoje.

na

taip labai geras teismas nusikaltėliams
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS