Elektros perjungiklio paieškos mirties akivaizdoje Pereiti į pagrindinį turinį

Elektros perjungiklio paieškos mirties akivaizdoje

2008-05-15 16:42

Greitosios pagalbos medikai ne iš karto įjungė širdies veiklą atkuriantį aparatą, nes ilgintuvas buvo likęs automobilyje

Greitosios pagalbos medikai ne iš karto įjungė širdies veiklą atkuriantį aparatą, nes ilgintuvas buvo likęs automobilyje

Kaunietė Grita Vosylienė neseniai palaidojo savo keturiasdešimt septynerių metų vyrą Audrių Vosylių. Staigi artimo žmogaus mirtis sukrėtė šeimą, tačiau Grita Vosylienė tvirtina, kad pirmiausia sukrėtimą patyrė susidūrusi su greitosios medicinos pagalbos (GMP) medikais, iškviestais gelbėti vyro gyvybės.

Netiko kištukinis lizdas

“Grįžusi namo radau savo vyrą sukniubusį, be gyvybės ženklų, - pasakojo G.Vosylienė. - Iškviečiau greitąją ir su dukra pradėjom jį gaivinti”.

Kai atvažiavo greitoji, keturios moterys: dvi medikės ir Grita Vosylienė su dukra nepajėgė pakelti daug svėrusio vyro ir paguldyti ant nugaros. Pasak G.Vosylienės, dukra išlėkusi į lauką tiesiog atsitempė nenorėjusį eiti greitosios vairuotoją, kad padėtų. Tačiau moterį labiausiai šokiravo tai, kad medikės negalėjo įjungti defibriliatoriaus (aparato širdies veiklai atkurti): jo šakutė nelindo į kištukinį lizdą.

“Man liepė ieškoti ilgintuvo, - sakė G.Vosylienė. - Ištikta šoko perlėkiau per namus, išjungiau viską, ką tik turėjau, bet nesugebėjau rasti ilgintuvo. Kai sugrįžau atgal, jos jau turėjo kažkokį bintu surištą ilgintuvą ir šiaip ne taip defibriliatorių įjungė į elektros tinklą. Tai truko turbūt kokias keturias penkias minutes. Mes šaukėm kviesti reanimaciją, daryti kažką, prašiau leisti adrenalino injekciją. Galų gale man buvo pasakyta: “Ko jūs norite? Prisižiūrėjote filmų ir dabar reikalaujate iš mūsų kažkokių veiksmų, kurie neatitinka tikrovės”. Kai paskutinį kartą vyrui padarė elektrošoką, iš medikių išgirdome: “Ko čia klykiate? Matote, kad jau viskas”. Ir visi ramiais veidais patraukė durų link, net nepasiūlę mums amoniako ar kažko panašaus. Gal aš pati būčiau suklupusi šalia mirusio vyro?”

Morgo ekspertai buvo jautresni už medikus

Grita Vosylienė sakė suprantanti, kad vyro gyvybės galbūt ir nebebuvo galima išgelbėti, tačiau jei dar būtų buvusi galimybė, ji nebūtų buvusi išnaudota vien todėl, kad medikės negalėjo nedelsdamos įjungti aparatūros.

“Aš vyro neprikelsiu, tačiau tylėti negaliu dėl kitų žmonių, kad jiems netektų atsidurti tokioje situacijoje. Kai atvažiuoja greitoji, jos aparatūra turi būti parengta, - įsitikinusi G.Vosylienė. - Niekada negalvojau, kad greitoji pagalba gali būti tokia bejėgė. Už ką mes visą gyvenimą mokame mokesčius, jei greitosios pagalbos automobiliai neaprūpinami reikalingiausia įranga. Kaip gaivintų, pavyzdžiui, gatvėje klinikinės mirties ištiktą žmogų?”

G.Vosylienė sakė nesulaukusi jokios atjautos iš greitosios medicinos pagalbos medikių ir net maloniai nustebo, kai Teismo medicinos instituto Kauno skyriaus morgo ekspertai su ja bendravo šiltai, užjautė.

“Kadangi vyras mirė staiga, skrodimą darė šio morgo ekspertai. Jie man išsamiai paaiškino, kas vyrui atsitiko, kokia buvo mirties priežastis. Išklausė mane, ramino, kad nesinervinčiau, nes tikrai būtume neišgelbėję vyro gyvybės, nes jam plyšo aorta”, - pasakojo G.Vosylienė.

Gydytoja kalta nesijaučia

Greitosios medicinos pagalbos stoties gydytoja Aldona Tomkevičienė “Kauno dienai” tvirtino, kad į Vosylių namus brigada atvyko labai greitai, nes GMP Aleksoto pastotė yra greta Vosylių namų.

“Kai mums perdavė kvietimą, žinojom tik adresą ir kad 47 metų vyras pargriuvęs bei pamėlynavęs. Skubiai atvažiavę gal kiek užtrukome, kol jį ištraukėm iš tualeto patalpos ir paguldėme hole. Mes jį radome ištiktą klinikinės mirties. Pradėjome gaivinti. Prijungus elektrokardiografą, stebėjome izoliniją. Gaivinimą tęsėme, felčerė rengė defibriliatorių, kurį iš mašinos atnešė vairuotojas. Defibriliatorius į elektros tinklą buvo įjungtas ilgintuvu, kurį felčerė atnešė iš automobilio, nes netiko tiesioginis defibriliatoriaus įjungimas į elektros tinklą”, - aiškino gydytoja A.Tomkevičienė.

Ji tvirtino, kad brigada visada turi ilgintuvą (perjungiklį su universalia šakute, tinkančia įjungti į bet kokį kištukinį lizdą) ir namiškių neprašiusi jo ieškoti, kad galėtų įjungti defibriliatorių.

“Jos gal ne taip suprato - gal ieškojo kito kištukinio lizdo, kuris tiktų”, - tvirtino A.Tomkevičienė.

Gydytoja tvirtina, kad tai buvo ne pirmas atvejis, kai prireikia ilgintuvo, nes kištukiniai lizdai daug kur netinka. “Mūsų prailgintojas tvarkingas, tik laidas apvyniotas aplink korpusą, nes yra ilgas ir kitaip jo nesudėsi”, - sakė A.Tomkevičienė.

Ji tvirtino, kad ant vyro artimųjų jos su felčere nešaukusios: “Mes nesakėme joms nė žodžio”.

“Viskas buvo padaryta, - išgirdusi našlės kaltinimus sakė A.Tomkevičienė. - Nesijaučiu kalta, kad būčiau ką nors blogo padariusi”.

Vadovai aiškinsis darbuotojų veiksmus

Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Nerijus Mikelionis sakė, kad kalbėjosi su darbuotojais ir aiškinosi šį atvejį.

“Brigada į Vosylių namus atvyko per kelias minutes ir pradėjo teikti pagalbą. Nors iš pat pradžių tai daryti buvo sunku, nes vyras buvo nukritęs tualeto patalpoje. Atvykusi brigada pacientą rado be gyvybės požymių. Elektrokardiografu užregistravus kardiogramą, širdies veiklos požymių nebebuvo, - sakė N.Mikelionis. - Vyras dar buvo reanimuojamas, bet kiek tie veiksmai buvo tikslingi, kokią aparatūrą medikės atsinešė, dar aiškinsimės išsamiau”.

Greitosios medicinos pagalbos stoties automobilis, vykęs į Vosylių namus, pasak N.Mikelionio, yra vienas naujesnių, turintis visą reanimacinę įrangą.

“Bet ar brigada panaudojo turimą įrangą tinkamai, pakomentuoti dar negaliu, nes turiu gauti raštiškus darbuotojų pasiaiškinimus ir įdėmiai išanalizuoti situaciją”, - sakė direktorius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų