Bendrovės Omnitel paslauga siųsti vaizdą ir garsą gali naudotis tik nedaugelis, nors du mėnesius ji yra nemokama
Daugumą gundo galimybė mobiliojo ryšio telefone esančiu fotoaparatu nufotografavus sudominusį vaizdą ir, pridėjus komentarą balsu ar tekstu, tuojau pat išsiųsti nuotrauką į draugo ar mamos mobilųjį telefoną.
Nors mobiliųjų telekomunikacijų bendrovė Omnitel jau nuo šio pirmadienio rinkai pateikusi MMS - iliustruotų žinučių - paslaugą, iki gruodžio 1 dienos jų siuntimo neapmokestino, tik ima vienkartinį 10 Lt paslaugos įjungimo mokestį, tačiau vartotojai neskuba tuo naudotis, nes paprasti mobilieji telefonai tam netinka.
Stebi iš tolo
Ši paslauga teikiama jau nuo pirmadienio, tačiau pasak UAB Omnitel ryšių su žiniasklaida vadybininkės Vandos Nekrašienės, per kelias dienas masiškai pirkti tam pritaikytų mobiliojo ryšio telefonų ir siųsti MMS (multimedia messaging service - daugialypės terpės pranešimų sistema) žinutes neimta, nors kelis mėnesius už siuntimą mokėti nereikės nė cento.
Dabar Lietuvoje parduodama MMS telefonų Sony Ericsson T68i ir Nokia 7650 kainos viršija 2000 litų. Kur kas mažiau kainuojantis Nokia 3510 aparatas tinka tik priimti iliustruotas žinutes. Mobiliųjų telefonų gamintojų atstovai Lietuvoje tvirtina, kad ateityje rinkoje pasirodys ir pigesnių MMS telefonų.
Be to, lietuviai įpratę ne iš karto pulti naudotis naujovėmis, jie iš pradžių apsižiūri, - kalbėjo V.Nekrašienė. Vėliau už vieną žinutę teks mokėti nuo 1 iki 3 litų. Tačiau ji neabejoja, kad ši paslauga išpopuliarės.
Kitos bendrovės teigia taip pat ketinančios tokią paslaugą teikti, tačiau neatskleidžia kaip greitai.
Kol kas tik Lietuvoje
UAB Omnitel viceprezidentas Šarūnas Kliokys teigė, kad klientams stengiamasi pasiūlyti moderniausias technologijas ir naujausias jų atveriamas galimybes.
MMS bus pirmoji paslauga, leidžianti mobiliuoju ryšiu perduoti ir vaizdą. Jis tikisi, kad MMS žinutės, pasaulyje sulaukusios itin didelio populiarumo, neliks nepastebėtos ir Lietuvoje.
MMS technologija gali būti naudojama ne tik pramogoms, bet ir verslui. Į mobilųjį telefoną galima perduoti grafikų, diagramų ar žemėlapių fragmentus, žinutės gali būti naudojamos reklamos ar apsaugos srityje, stebimo objekto vaizdams perduoti.
Omnitel žada, kad artimiausiu metu MMS žinutes bus galima siųsti ir į adresatų elektroninio pašto dėžutes. Parsisiųstas nuotraukas, ekrano užsklandas, polifonines skambučio melodijas, atvirukus bei kitokią vaizdo ir garso medžiagą bus galima saugoti ne tik telefone, bet ir asmeninėse saugyklose internete.
Kol kas MMS žinutės gali būti siunčiamos ir gaunamos tik Lietuvoje nuolatiniams Omnitel abonentams, tačiau ketinama šią paslaugą teikti ir išankstinio mokėjimo paslaugos Extra naudotojams. Vėliau MMS galės siųsti ir gauti Omnitel abonentai, esantys ir užsienyje.
Perduoda vaizdą
UAB Omnitel IP projektų vyresnysis vadybininkas Rytis Overlingas pasakojo, kad MMS žinutėms gauti ir siųsti reikalingi specialūs šiai technologijai pritaikyti telefonai. Kai kuriuose jų yra įmontuotas ir skaitmeninis fotoaparatas MMS žinučių vaizdams fiksuoti. Šie aparatai palaiko duomenų persiuntimą, be to, jų ekranai yra spalvoti, o tai, pavyzdžiui, nuotraukoms ar brėžiniams yra svarbu.
Mobiliojo ryšio telefono aparatu nufotografuoto vaizdo kokybė yra gana gera, apie 480x640 pikselių. Vaizdas saugomas jpeg formatu ir užima 20-40 kilobaitų, - aiškino R.Overlingas. Iš bėdos tokios nuotraukos tinka ir spaudai. Jei telefono atmintis (apie 3-6 megabaitus) visiškai tuščia (jokių telefonų numerių telefonų knygelėje, nepažymėta priminimų, susitikimų, gimtadienių kalendoriuje ir panašiai, neišsaugota SMS pranešimų), joje gali tilpti iki 40-50 nuotraukų. Tačiau dažniausiai telefono atmintis būna beveik išnaudota, tad gali netilpti ir nė viena nuotrauka, - įspėja Omnitel atstovas.
Nuotrauka ar garso įrašas nusiunčiamas per pusę minutės. SMS pranešimas gaunamas kur kas greičiau, nes jis siunčiamas signalizacijos kanalu ir pokalbio kanalas neužimamas.
MMS perduodamas jau kaip duomenų srautas. Iki pranešimų centro jis keliauja 5-10 sekundžių, nuo centro iki gavėjo užtrunka dar tiek pat laiko.
Nustato automatiškai
Telefonai, prieš pradedant naudoti MMS paslaugą, turi būti specialiai sukonfigūruoti. Neužtenka užsisakyti paslaugą, reikia nustatyti tam tikrus parametrus. Pavyzdžiui, naudojant SMS pranešimus, pranešimų centro numeris jau būna įvestas nusipirkus SIM kortelę.
MMS pranešimams siųsti reikia nustatyti kur kas daugiau parametrų, pavyzdžiui, ir serverio IP adresą, namų puslapį, kur bus galima peržiūrėti šią žinutę, ir vartotojo vardą, slaptažodį ir panašiai. Šių parametrų nustatymas išmėtytas po įvairius meniu punktus, todėl kad būtų paprasčiau, siūlome naudotis būdu, kuris leis automatiškai sukonfigūruoti telefoną, - pasakojo R. Overlingas. Tam reikės numeriu 1301 išsiųsti trumpąją žinutę su tekstu MMS G ir po to komanda Save all telefone išsaugoti atsiųstus parametrus.
Tam, kad operatorius galėtų teikti MMS paslaugas, mobiliojo ryšio tinkle reikia įdiegti MMS pranešimų centrą ir WAP vartus. Pranešimas iš telefono GPRS arba GSM tinklu per WAP vartus patenka į MMS centrą, iš kurio perduodamas į kitą telefoną. MMS technologijai įdiegti savo tinkle Omnitel naudoja Nokia įrangą.
Žinutės peržiūra internete
Siųsti nuotraukas, paveikslėlius, garso įrašus, skambučių melodijas ir kitokius daugialypės terpės duomenis, taip pat ir juos gauti gali tik MMS telefonas. Jeigu MMS žinutė išsiunčiama abonentui, kurio telefonas neturi įdiegtos MMS technologijos, tokiam abonentui atsiunčiamas SMS, kuriame nurodoma interneto nuoroda http://www.omni.lt/mms, žinutės identifikacinis numeris ir slaptažodis. Atidarius tokią nuorodą ir įvedus autorizacijos duomenis, MMS žinutė bus parodyta interneto puslapyje - tekstas, nuotrauka ar nuoroda į garso įrašą. MMS žinutėmis galima, siųsti neriboto dydžio tekstą.
MMS žinutė saugoma 2 savaites, kai tuo tarpu SMS - 1 savaitę. Tad išvykus 10 dienų ir savo išjungtą mobilųjį telefoną palikus namuose, nė viena MMS žinutė nebus pražiopsota, tiesa, vartotoją pasieks pavėluotai.
Naujausi komentarai