Gausus prakaitavimas – ne liga
Kai kuriems žmonėms karštasis metų laikas – tikras išbandymas. Prakaito dėmės ant rūbų vasarą varo į neviltį ne tik moteris, bet ir vyrus. Medikai tikina, jog prakaitavimas - normali organizmo reakcija į karštį ar stresą ir guodžia, jog jau yra galimybė šio varginančio požymio atsikratyti bent jau metams.
Kovoja su karščiu
Šiltesnę dieną rankų patartina nekilnoti. Pažastyse išplitę plėmai gadina estetinę išvaizdą ir prikausto pašnekovų dėmesį.
Gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė teigė, kad prakaitavimas yra natūrali apsauginė organizmo reakcija į aplinkos temperatūros pokyčius. Todėl prakaitavimo nereikėtų slopinti, nes organizmas per prakaitą išskiria šilumos perteklių. „Žmogaus organizme niekas nevyksta šiaip sau. Organizmas daro viską, kad apsaugotų gyvybiškai svarbius organus. Prakaitavimas – viena iš apsauginių funkcijų“, - sakė gydytoja.
Prakaitą muša nervai
Gausų prakaitavimą gali sukelti ir infekcinės ligos ar nervų sistemos veiklos sutrikimai. Pasak medikės, svarbu neperkaisti emociškai. Pernelyg jautri reakcija į stresą, nervingumas dažnai iššaukia gausesnį prakaitavimą.
Siekiant sumažinti prakaitavimo sukeltą diskomfortą, reikėtų vengti sintetinių rūbų, nes pats sintetinis audinys, anot dermatovenerologės, gali sukelti alergiją.
Dezodorantas - po dušo
„Prakaitavimo nepanaikinsi, jį galima tik reguliuoti. Tai daroma higieninėmis priemonėmis arba botulino injekcijomis“, - sakė A.Kajutytė.
Pagrindinė gelbėjimosi nuo prakaitavimo priemonė – dezodorantai. Jie prakaitavimo nesustabdo, bet panaikina sklindantį nemalonų kvapą.
Pasak A.Kajutytės, higienines priemones kiekvienas turėtų rinktis individualiai. Padidėjęs jautrumas tam tikroms dezodoranto sudėtyje esančioms medžiagoms gali sukelti nepageidaujamą organizmo reakciją.
Gydytoja atkreipė dėmesį į vieną dažnai daromą klaidą, kuri gali sukelti rimtų problemų. „Dažnai dezodorantas purškiamas prieš tai nesiprausus. Ant nešvarios odos patekusi higienos priemonė užkemša prakaito liaukų latakėlius ir taip sukelia pūlingą odos uždegimą. Pažastų oda jautresnė, todėl ja rūpintis reikėtų atidžiau“, - patarė A.Kajutytė.
Leidžia ir į delnus
Yra radikalesnė kovos su prakaitavimu priemonė – tai botulino injekcijos, padedančios prakaitavimo atsikratyti metams.
Praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio viduryje botulino bakterijų išskiriamais nuodais pradėta gydyti nervinį akies raumens tiką ir nevalingą vokų trūkčiojimą. Vėliau botulino injekcijos pradėtos naudoti mažinant raukšles. Jau keletą metų šiuo būdu padedama kovoti su gausiu prakaitavimu.
„Iki šiol nepastebėta jokio šalutinio botulino injekcijų poveikio. Tai efektyviausias būdas sumažinti prakaitavimą“, - tvirtino plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistė Eglė Knėpienė. Preparato struktūroje nėra baltymų, angliavandenių, kurie galėtų sukelti alerginę organizmo reakciją.
Chirurgė sakė, kad šiltuoju metų laiku besikreipiančių dėl gausaus prakaitavimo padaugėja. Dažniausiai skundžiamasi pažastų ir delnų prakaitavimu. Tai, anot specialistės, paprastai sąlygoja vegetacinės nervų sistemos sutrikimai, padidėjęs jautrumas, nervingumas.
Keletą minučių trunkanti procedūra, kurios metu plona adata į odą suleidžiama botulino toksino, neskausminga. Poveikis išlieka 9-12 mėnesių. Taigi visą šį laiką prakaitavimas bus minimalus, o dezodorantų net neprireiks. Ši procedūra padės ilgam pamiršti apie varginantį prakaitavimą, nemalonius pojūčius ir leis rengtis taip, kaip norėsis.
Naujausi komentarai