Ilgai slėpta taksi verslo istorija: „berniukai“, moterys ir akcijos Pereiti į pagrindinį turinį

Ilgai slėpta taksi verslo istorija: „berniukai“, moterys ir akcijos

2012-01-12 11:03
„Jeigu būtų buvęs pradėtas ikiteisminis tyrimas, būčiau palindęs po velėna“, – prisipažino taksi bendrovės „Žaibiškas greitis“ įkūrėjas J.Karpavičius.

Ilgus metus tylėjusio verslininko išpažintis, siekis susigrąžinti prarastą verslą ar šeimos skyrybų drama. Bet kokiu atveju istorija verta ne tik teisėsaugos, bet ir visuomenės dėmesio.

Kantrybės taurė buvo didelė

Sunku patikėti, kad prieš daugiau nei dešimtmetį šalyje klestėjęs verslininkų reketas per visą šį laiką galėjo smarkiai mutuoti ir Lietuvai tapo kur kas pavojingesnis. Suprask, anksčiau buvo reketuojami verslininkai, o dabar tai daroma nuo valstybės slepiant mokesčius. Ne paslaptis, kad taksi paslaugas teikiančios bendrovės nuolat yra mokesčių administratorių akiratyje.

Jau metus Generalinei prokuratūrai žinomas grasinimo nužudyti, neteisėto informacijos rinkimo ir turto prievartavimo iš pirmosios Lietuvoje taksi įmonės įkūrėjo Jono Karpavičiaus atvejis. Redakciją pasiekė jo paties prieš dvejus metus rašytas prašymas Generalinei prokuratūrai pasidomėti išdėstyta situacija.

Ją pareigūnams papasakojęs verslininkas prašymo pabaigoje priduria: „Prašau įvertinti esamą situaciją, kurioje aš toliau tylėti negaliu, o gyventi baimėje pervargau. Gerbiu įstatymus ir Kauno pareigūnus, bet žinodamas, su kokiais piliečiais turiu reikalą, suprantu jų nenorą tirti tai, kas išdėstyta mano prašyme.“

Dienraščiui susisiekus su J.Karpavičiumi, jis patikino, kad vieną dieną trūkus kantrybei jis prokurorams išdėstė visą tiesą, buvo pasirengęs pateikti daugiau faktų, bet po kelių savaičių savo pareiškimą atsiėmė.

„Į prokurorus kreipiausi, kai sužinojau, kad esu sekamas ir namuose aptikau klausymosi įrangą. Tačiau jeigu būtų buvęs pradėtas ikiteisminis tyrimas, būčiau palindęs po velėna. Jeigu turite mano rašytą tekstą prokurorams, turite visą istoriją, nė vieno žodžio iš jos neatsiimu“, – neslėpė taksi bendrovės „Žaibiškas greitis“ įkūrėjas J.Karpavičius.

Atskleidė turto prievartautojus

Bet apie viską nuo pradžių. Bendrovė „Žaibiškas greitis“ yra pirmoji Lietuvoje radiofonizuota privati taksi paslaugų įmonė, įkurta 1992 m. spalį Kaune. Šiemet ji skaičiuoja dvidešimtus savo veiklos metus. Šį laikotarpį galima suskirstyti į dvi dalis – pirmąjį ir antrąjį dešimtmetį.

Savo pareiškime Generalinei prokuratūrai J.Karpavičius pasakoja apie pirmąjį taksi bendrovės dešimtmetį, kai pagrindinį taksi įmonės vairą laikė dar jis pats.

„Po kurio laiko firmoje pasirodė “berniukai„. Jie ne tik paimdavo duoklę, bet draudė kreiptis į teisėsaugos organus, reguliavo, kaip ir ką įmonei daryti. Savarankiškai negalėjau priimti sprendimų“, – prašyme prokurorams dėstė J.Karpavičius.

Jau pirmose eilutėse jis pamini dvi pavardes – prieš vienuolika metų mirusio Vilhelmo Bruderso ir pernai anapilin iškeliavusio Gedimino Beržinsko. Ne paslaptis, kad abu šie vyrai buvo siejami su Henriku Daktaru. Su šiuo Kauno nusikalstamo pasaulio autoritetu siejamas V.Bruderso tėvas, dar pilkuoju kardinolu vadinamas žinomas Kauno visuomenės veikėjas vokiečių kilmės Lietuvis pilietis Karolis Bruder. G.Beržinskas su H.Daktaru buvo pažįstami nuo vaikystės. J.Karpavičius teigia, kad G.Beržinskas ir V.Brudersas surinkdavo duokles iš taksi bendrovės direktorių.

„Mirus Vilhelmui visa tai perėmė jo žmona Ingrida“, – rašo J.Karpavičius, kuris po V.Bruderso mirties vedė jo žmoną Ingridą. Vyriškis nuo prokurorų neslepia, kad buvo apžavėtas moters dėmesio, tačiau dabar įtaria, jog tai buvo vienas iš bendrovės perėmimo jos žinion būdų.

J.Karpavičiaus teigimu, I.Karpavičienė, buvusi Brudersienė, jau pirmaisiais poros bendravimo mėnesiais stojo prie bendrovės „Žaibiškas greitis“ vadovavimo vairo, nes esą to atkakliai siekė.

Pasinaudojo vyro silpnybėmis

Tačiau I.Karpavičienė pateikia kitokią versiją. Esą ji neturėjo kitos išeities kaip imtis gelbėti pagrindinį šeimos pragyvenimo šaltinį – bendrovę.

„Jau vienuolika metų, kaip mano pirmasis vyras miręs, kad kažkokie laikai buvo, tai čia niekam ne paslaptis. Su J.Karpavičiumi pradėjau gyventi po jo mirties. Vadinamieji berniukai nieko nedarė, kaip jie gali ką nors daryti, jeigu aš gyvenau su J.Karpavičiumi, turime bendrą vaiką. Taip, esu buvusi “berniuko„ žmona. Jam mirus maniau, kad gausiu normaliu verslu užsiimantį vyrą, bet, pasirodo, nuo vilko užšokau ant meškos“, – dėstė bendrovės „Žaibiškas greitis“ vadovė I.Karpavičienė.

 

Pasak jos, bendrovės įkūrėjas J.Karpavičius turėjo dvi silpnybes, kurios žlugdė jį ir jo verslą. „Tai moterys ir alkoholis“, – neslėpė pašnekovė. Esą ne iš gero gyvenimo iki tol panašaus darbo nedirbusi meninį išsilavinimą turinti moteris turėjo stoti prie taksi įmonės vairo.

„Šiuo metu vyksta mūsų skyrybos, jau ketverius metus kartu negyvename, o apie šešerius metus J.Karpavičius nedalyvauja įmonės valdyme, neturi jokių ryšių su ja“, – sakė I.Karpavičienė.

Paklausta, kaip tapo bendroves „Žaibiškas greitis“ akcininke, I.Karpavičienė neslėpė, kad pasinaudojo vyro silpnybe. „Buvome susipykę. 2008-aisiais Kūčių dieną išvariau jį iš namų. Prieš tai pati pora savaičių su vaikais gyvenau nuomojamame bute. Kai apie tai sužinojo sūnaus iš pirmos santuokos senelis K.Bruder, mano žiniomis, jis pakalbėjo su J.Karpavičiumi. Jis po kelių dienų atlėkė taikytis su bendrovės akcijų pirkimo–pardavimo dokumentais. Pamaniau, jeigu siūlo akcijas, kodėl jų nepaimti. Todėl 2009-ųjų pradžioje oficialiai už simbolinę 4 tūkst. sumą nupirkau po 51 proc. bendrovių “Žaibiškas greitis„ ir “Žaibiškas taksi„ akcijų“, – atvirai dėstė pašnekovė. Šiuo metu ji nemato priežasties, kodėl turėtų tas akcijas grąžinti netgi tuo atveju, jeigu skiriantis turtą reiktų dalytis.

Nuolat jautė „berniukų“ įtaką

„Ji vis pabrėždavo man, kad jeigu ne ji, tai aš ir toliau būčiau mokėjęs duoklę G.Beržinskui ir kitiems jo parankiniams. Kai gimė dukrytė, bandžiau susitaikyti su likimu, dėl jos kenčiau pažeminimą, patyčias, priverstinį gyvenimą kartu. Negaudavau nei iš jos, nei iš firmos vyr. finansininkės jokios informacijos apie finansinę firmos padėtį“, – kitą istorijos versiją prokurorams dėstė J.Karpavičius.

Susitaikyti su žmona ir padaryti tai, ką ji nori, t. y. perrašyti jai taksi bendrovės akcijas, J.Karpavičių esą paragino G.Beržinskas.

„Po kelių dienų paskambino G.Beržinskas ir įsakė, kad palikčiau viską, ko prašo, Ingridai, jei nenoriu, kad pasikartotų 1999 m. lapkričio 27 d. įvykiai. Tada buvau užpultas dviejų ginkluotų vyriškių lifto aikštelėje“, – ir apie tai prokurorams parašė J.Karpavičius.

Remiantis jo pareiškimo prokurorams tekstu, bendrovės akcijos buvo išviliotos kitaip. Esą I.Karpavičienė pati pareikalavo perrašyti akcijas jos vardu, nes ji jau buvo persirašiusi taksi bendrovės telefonų numerius savo vardu, o taksi bendrovė be žinomų telefonų numerių – bevertė.

Kelią perbėgo draugas

Pasak I.Karpavičienės, ji nėra vienintelė taksi bendrovių „Žaibiškas greitis“ ir „Žaibiškas taksi“ akcininkė. Moters žodžiais tariant, „per durną vyro J.Karpavičiaus galvą“ – jis nepasitaręs su žmona po 49 proc. šių akcijų perrašė pažįstamam, šiuo metu kaip baikerių lyderis žinomam verslininkui Juliui Urbaičiui.

Apie tai, kad sutuoktinių priešprieša padidėjo akcijas perrašius J.Urbaičiui, pareiškime prokurorams aiškina ir J.Karpavičius.

„J.Urbaičiui, turėdamas tuometės bendrovės akcininkės mano mamos įgaliojimą, laikinai ir be atlygio perrašiau abiejų minėtų firmų po 49 proc. akcijų, kad apgintų mano interesus, išsiaiškintų, kas vyksta firmoje“, – dėstė J.Karpavičius. Pasak jo, už tai nei jis, nei jo motina negavo nė vieno lito ar kitokio turto. J.Karpavičius prokurorams dėsto, kad nuolat jaučia dabartinės taksi bendrovės savininkės I.Karpavičienės spaudimą kuo greičiau perimti akcijas iš J.Urbaičio ir jas perrašyti I.Karpavičienei.

Paklausta, ar nebando J.Karpavičius įtakos daryti per savo draugą J.Urbaitį, pašnekovė sako to nejaučianti. J.Karpavičius prasitarė, kad kuris laikas jam sunkiai sekasi bendrauti su žmogumi, kuriuo jis pasitikėjo.

Spaudžia vienas kitą

Dabartinė bendrovės „Žaibiškas greitis“ vadovė I.Karpavičienė sako taip pat jaučianti nuolatinį vyro spaudimą ir sulaukianti grasinimų, todėl jos esą nenustebintų, jei į bendrovės duris pasibelstų prokurorai.

„Esu rami, pas mane viskas oficialu, legalu. Priešingai nei prieš dešimt metų, kai įmonė buvo ties bankroto riba, skendo skolose. Viskas būtų normalu, jeigu J.Karpavičius paliktų mane ramybėje. Bet kai aš nesutinku pas jį sugrįžti, jis bet kokia kaina siekia išplėšti jam nepriklausančias akcijas ir apšmeižti tuo, ko nebuvo. Jo pareiškimas prokuratūrai – tai kliedesiai“, – atkirto pašnekovė.

O J.Karpavičius nedaugžodžiavo: „Esu ryžtingai nusiteikęs ištrūkti iš šio užburto rato, kuris slegia mane jau daug metų.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų