Buvęs Tuniso prezidentas ir jo žmona už akių nuteisti kalėti 35 metus Pereiti į pagrindinį turinį

Buvęs Tuniso prezidentas ir jo žmona už akių nuteisti kalėti 35 metus

2011-06-21 12:57
Buvęs Tuniso prezidentas ir jo žmona už akių nuteisti kalėti 35 metus
Buvęs Tuniso prezidentas ir jo žmona už akių nuteisti kalėti 35 metus / Scanpix nuotr.

Tuniso teismas pirmadienį nušalintam prezidentui Zine'ui El Abidine'ui Ben Ali ir jo žmonai už neteisėtą valstybės lėšų pasisavinimą skyrė po 35 metus kalėjimo.

Iš šalies pasprukusiai buvusiai pirmajai porai taip pat skirta dešimčių milijonų eurų bauda.

"Teismas nusprendė, kad faktai prie Zine'ą El Abidine'ą Ben Ali buvo nustatyti", - paskelbė teisėjas Touhami Hafi.

Verdiktas buvo priimtas pirmąją istorinio teismo proceso dieną, vos po šešias valandas trukusių svarstymų.

Buvusiai pirmajai šalies porai kaltinimai dėl valstybės lėšų pasisavinimo buvo pareikšti po to, kai prezidento rūmuose sostinės Tuniso pakraštyje buvo aptiktos didelės pinigų sumos ir juvelyrinių dirbinių.

Teismo nutartimi Z.El Abidine'ui Ben Ali skirta 50 mln. dinarų (25 mln. eurų) bauda, jo žmonai Leilai Trabelsi - 41 mln. dinarų (20,5 mln. eurų) bauda.

Prieš teismo proceso pradžią prognozuota, kad nušalintas prezidentas gaus 20 metų kalėjimo, tačiau teismas jam skyrė griežtesnę bausmę.

Teisėjas nurodė, kad nors buvusi pirmoji pora šiuo metu yra Saudo Arabijoje, teismo nutartis įsigalioja nuo jos paskelbimo.

Antrosios bylos, kurioje kaltinimai pareikšti tik pareikšti tik Z.El Abidine'ui Ben Ali, nagrinėjimas buvo atidėtas iki birželio 30 dienos, kad jo advokatai turėtų daugiau laiko pasirengti gynybai.

Šioje byloje Z.El Abidine'ui Ben Ali pareikšti kaltinimai susiję ginklais ir narkotikais, kurie, kaip teigiama, buvo aptikti prezidento rūmuose Kartaginoje.

Buvusio valstybės vadovo advokatas pasmerkė pirmadienį paskelbtą teismo nutartį ir pavadino ją juokinga.

"Tai pokštas, - sakė advokatas iš Beiruto Akramas Azoury. - Už pokštą neatsakoma tuo pačiu. Iš jo tiesiog juokiamasi".

Z.El Abidine'as Ben Ali griežtai neigia visus jam pareikštus kaltinimus. Pirmadienį paskelbtame pareiškime jis nurodė, kad neketino palikti gimtinės, ir pasmerkė politines permainas Tunise nuo tada, kai baigėsi 23 metus trukęs jo valdymas.

"Neatsisakiau prezidento posto ir nebėgau iš Tuniso, kaip melagingai skelbė kai kurios žiniasklaidos priemonės... Aš buvau apgaulės būdu įtikintas palikti Tunisą", - rašoma Z.El Abidine'o Ben Ali pareiškime, kurį išplatino jo advokatas A.Azoury.

Pirmadienį įvykęs teismas tik pradėjo ilgą procesą, per kurį prieš teismą teks stoti aukščiausiems Z.El Abidine'o Ben Ali režimo pareigūnams, įtariamiems daugybe įvairių nusikaltimų, įskaitant nužudymą, kankinimą, pinigų plovimą ir archeologinių dirbinių kontrabanda.

Iš 93 kaltinimų, kurie pareikšti Z.El Abidine'ui Ben Ali ir jo artimiausios aplinkos žmonėms, 35 nagrinės karinis teismas, nurodė Teisingumo ministerijos atstovas spaudai.

Už nužudymą ir kankinimą gali būti skirta mirties bausmė, tačiau manoma, kad Z.El Abidine'ui Ben Ali šie kaltinimai nebus oficialiai pareikšti.

Karinių teismų sistemos vadovas pulkininkas Marwane'as Bouguerra sakė, kad buvusiam teisingumo ministrui Rafikui Belhajui Kacemui gali būti pareikšti kaltinimai bylose, susijusiose su 300 civilių gyventojų žūtimi per protestus, kurie vyko gruodžio 17-sausio 14 dienomis.

Pirmadienį teismo salėje buvo girdėti ir Z.El Abidine'o Ben Ali teismo proceso šalininkų, ir priešininkų balsai.

"Ką jie ketina teisti? Orą? Tai neturi prasmės", - sakė padavėjas Mohamedas Salahas Zaalouni.

Z.El Abidine'o Ben Ali kartu su žmona ir dviem vaikais iš Tuniso į Saudo Arabiją išvyko sausio mėnesį, per patį liaudies sukilimo, kuris vėliau persimetė ir į kitas arabų valstybes, įkarštį.

Pirmadienį paskelbtame pareiškime nušalintas prezidentas nurodė, kad sausio 14 dieną išvykti iš Tuniso jam patarė jo saugumo vadovas Ali Al-Soryati, įspėjęs apie rengiamą sąmokslą jį nužudyti.

Pasak Z.El Abidine'o Ben Ali, jis skubiai susodino savo šeimą į lėktuvą, kuris juos visus turėjo nuskraidinti į Saudo Arabiją, o pilotui davęs aiškius nurodymus laukti jo Džidos oro uoste.

"Tačiau atskridęs į Džidą lėktuvas apsisuko ir nepaisant mano nurodymų išskrido atgal į Tunisą", - sakė jis.

Prezidentas paliko šalį praėjus mažiau nei mėnesiui po to, kai protestuodamas dėl didžiulio nedarbo susidegino 26 metų gatvės prekeivis Mohamedas Bouazizi. Jo mirtis pakurstė jau seniai rusenusį visuomenės nepasitenkinimą Z.El Abidine'o Ben Ali režimu, kuris galiausiai buvo nuverstas.

Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Saudas al-Faisalas nurodė, kad karalystė suteikė prieglobstį Z.El Abidine'ui Ben Ali su sąlyga, kad jis čia neužsiims jokia politine veikla.

Advokatas: Tuniso teismo sprendimas nušalinto prezidento byloje yra "pokštas"

Tuniso teismo sprendimas už akių skirti nušalintam prezidentui Zine'ui El Abidine'ui Ben Ali 35 metus kalėjimo pagal kaltinimą valstybės lėšų pasisavinimu yra "pokštas", pareiškė jo advokatas iš Beiruto.

"Tai pokštas, - sakė Akramas Azoury, kai buvo paskelbta teismo nutartis. - Už pokštą neatsakoma tuo pačiu. Iš jo tiesiog juokiamasi".

A.Azoury, kuris neatstovauja buvusiai pirmajai šalies poniai Leilai Trabelsi, sakė, jog rekomenduos Z.El Abidine'ui Ben Ali išvykti iš Saudo Arabijos, kur jis su šeima gyvena nuo sausio 14 dienos, ir persikelti į Europos Sąjungą, kad būtų išvengta prašymo dėl ekstradicijos.

"Tai geros naujienos, nes joks teisingumo teismas Europoje negalės pripažinti šio teismo sprendimo, nes jis neatitinka jokių teisingo teismo ir teisingo teismo sprendimo kriterijų", - sakė advokatas.

"Rekomenduosiu prezidentui Zine'ui El Abidine'ui Ben Ali, jei jis sutiks, persikelti į Europą, - pridūrė A.Azoury. - Tai apsaugos jį nuo bet kokios ekstradicijos prašymo".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra