Elektronikos įrenginiai galėtų būti ekologiškesni Pereiti į pagrindinį turinį

Elektronikos įrenginiai galėtų būti ekologiškesni

2009-01-12 18:59
Elektronikos įrenginių atliekos
Elektronikos įrenginių atliekos / Greenpeace nuotr.

Gamtos apsauga besirūpinanti nevyriausybinė organizacija "Greenpeace" teigia, kad elektronikos gamintojų laukia dar ilgas kelias gaminant iš tiesų ekologiškus įrenginius. Kita vertus daugelis bendrovių nelieka nuošalėje ir stengiasi įvairiais būdais prisidėti prie taršos mažinimo pasaulyje.

Las Vegase, JAV vykstančioje Vartotojų elektronikos parodoje organizacija ištyrė 50 įrenginių, gautų iš 15 bendrovių, ir paskatino gamintojus dėti daugiau pastangų dėl "draugiškesnių" gamtai įrenginių gamybos.

Tirtieji įrenginiai buvo vertinami pagal tris kriterijus: naudojamų kenksmingų medžiagų kiekį, suvartojamą elektros energiją ir perdirbimo lygį. Ekologiškiausiu produktu tapo "Lenovo" 24 colių įstrižainės monitorius, surinkęs 6,9 balo iš 10 galimų. Mažiausiai ekologiškas - "Acer Veriton" kompiuteris, surinkęs 3,3 balo. Iš kitų produktų "Samsung" telefonas "F268" surinko 5,45 balo, "Sharp" televizorius "LC-52GX5" surinko 5,92 balo.

Kaip pažymėjo "Greenpeace", šešios bendrovės, tarp kurių - "Asus", "Apple", "Microsoft" ir "Philips", atsisakė tyrimui pateikti savo įrenginius.

Bendrai "Greenpeace" pastebėjo, kad įrenginiuose kenksmingų medžiagų naudojama vis mažiau, o jų gamybos procesai po truputį tampa ekologiškesni, patys įrenginiai efektyviau naudoja elektros energiją. Be to, gamintojai inicijuoja panaudotų įrenginių grąžinimo programas ir taip padeda vartotojams atsikratyti panaudotų įrenginių.

Šios organizacijos skaičiavimais, kas valandą pasaulyje išmetama 4 tūkst. elektronikos šiukšlių. Iš Europos, JAV ir Japonijos panaudotos elektronikos komponentai gabenami į trečiojo pasaulio šalis, kuriose juos rankomis išrenka vietos gyventojai, rizikuodami savo sveikata.

"Greenpeace" nuolatos skelbia elektronikos gamintojų pažangą ir lygina vienus su kitais. Organizacija vertina naudojamų medžiagų ir gamybos procesų ekologiškumą, kiek savo parduotų produktų gamintojai perdirba. Beje, kasmet ekologiškumo kartelė pakeliama, todėl norint išlikti reitingų viršuje, reikia dėti vis daugiau pastangų:

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra