Kaip sukurti gamtai draugišką sodą | KaunoDiena.lt

KAIP SUKURTI GAMTAI DRAUGIŠKĄ SODĄ

  • 1

Privačių sklypų ir sodybų apželdinimo tendencijos pastaruoju metu vis labiau krypsta į natūralumo pusę: vietoje sterilių simetriškų gėlynų renkamasi sodinti pievas primenančias olandiškas bangas, o trumpa veja derinama su žydinčių pievų gėlių plotais.

Sprendimas įkomponuoti savo sode bent nedidelę žydinčią pievą yra ne tik stilingas, bet ir naudingas, nes padeda didinti augalų įvairovę ir pritraukti bičių, drugelių ar kitų naudingų vabzdžių, taip pat paukščių.

Apie tai, kad sodininkystė turėtų būti kuo tvaresnė, o kieme augantys augalai reikalingi ne tik šeimininkų džiaugsmui, bet ir gamtinei įvairovei, pasaulio ir Europos aplinkos dizaineriai kalba jau ne vienus metus. Itin daug dėmesio tam skiria žinomas Didžiosios Britanijos sodų ekspertas Tomas Massey, kuris želdynus kuria remdamasis tvarumo principais, yra pelnęs ne vieną apdovanojimą, o 2021 m. pirmą kartą prestižinėje parodoje „The Chelsea Flower Show“ pristatė organišką, gamtai ir vabzdžiams naudingą sodą.

Pagrindiniai principai, kuriais vadovaujasi T. Massey, yra tokie: įkvėpimo semtis iš natūralių kraštovaizdžių, visada atsižvelgti į aplinką, kurti išvien su gamta, sodinti tvarius ir stilingus sodus, skatinančius biologinę įvairovę. Tiems, kas nori savo kieme užsiauginti žydinčią pievą, sodo ekspertas pataria atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių dalykų.

Pokytis: nors išpuoselėta veja ir išlieka sklypo vizitine kortele, jame stengiamasi sukurti natūralistinius želdynus ar palikti žydinčias pieveles. Scanpix nuotr.

1. Laisvė kūrybiškumui

Žydinti pieva nebūtinai turi būti konkretus didelis plotas. Aplinka taps tik stilingesnė ir įdomesnė, jei pievos saleles formuosite aplink medžius, keliose skirtingose sodo vietose, o gal net sukursite pievos labirintą. Viskas priklauso nuo noro ir fantazijos.

2. Velėnos pašalinti nebūtina

Žydinčiai pievai susiformuoti reikia laiko ir šiek tiek žmogaus pagalbos. Tose vietose, kur nutarėte leisti formuotis pievai, galite kiek papurenti dirvos paviršių ir pasėti žydinčių gėlių sėklų mišinį, taip pat pačių vasarą surinktų laukinių gėlių sėklų. Tokiu atveju esamos vejos velėnos šalinti nebūtina – pakanka leisti žolei augti ir papildyti ją gėlių sėklomis.

3. Kuo įvairesni augalai – tuo geriau

Suprantama, kad kieme užauginta žydinti pieva neprilygs natūraliai pievai, tačiau jei joje įveisite kuo daugiau įvairesnių augalų, ji bus ir labai dekoratyvi, ir puiki vieta gyventi ir maitintis vabzdžiams.

Rinkdamiesi augalų sėklų mišinius, atkreipkite dėmesį, kad jie žydėtų vienas po kito – taip žydėjimas tęsis visą sezoną. Patariama, kad žydinčioje pievoje būtų bent penkios skirtingos žydinčių augalų rūšys.

Paprastas būdas padidinti žydinčios pievos augalų įvairovę – pasodinti joje svogūninių gėlių. Kai kurios jų žydi labai anksti pavasarį, kai visas kraštovaizdis atrodo plikas, pavyzdžiui, snieguolės, žydrės, krokai. Stenkitės sodinti svogūnėlius, kurie žydi vienas po kito, o nauji žiedai pasirodo seniesiems nykstant.

4. Pjauti reikės rečiau

Plotus, kuriuose ketinate formuoti žydinčią pievą ar jos saleles, turite pjauti kuo rečiau, idealiu atveju vos vieną ar du kartus per sezoną – birželio pabaigoje ir rudens pradžioje. Po pjovimo būtina pašalinti visas nupjautas žoles – taip mažės dirvožemio derlingumas ir bus skatinamas žydinčių rūšių augimas.

5. Nenaudokite cheminių priemonių

Vienas iš žydinčios pievos tikslų – suteikti prieglobstį įvairiems vabzdžiams, tad savaime suprantama, kad ją auginant ir prižiūrint negalima naudoti jokių cheminių priemonių. Jos gali pakenkti jūsų kuriamai biologinei įvairovei, nes veikia ne tik kenkėjus ar piktžolėmis laikomus augalus. Žydinčių pievų nereikia ir tręšti – laukinės gėlės geriau auga mažiau derlinguose dirvožemiuose. Jei vis dėlto tręšite, geriau rinkitės natūralų kompostą arba organines trąšas, pavyzdžiui, pagamintas jūrų dumblių pagrindu, o ne dirbtinius cheminius produktus.

GALERIJA

  • Kaip sukurti gamtai draugišką sodą
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

gamta

parodo visada ,kas jai yra Draugiskas .

SUSIJUSIOS NAUJIENOS