Pažintis su Tonkino kate pakeitė nuomonę apie gyvūnus | KaunoDiena.lt

PAŽINTIS SU TONKINO KATE PAKEITĖ NUOMONĘ APIE GYVŪNUS

Nuo vaikystės mėgusi šunis ir nesupratusi kačių mylėtojų, dabar vilnietė Sandra Juokimavičienė pati yra kačių veisėja, įkūrusi veislyną „Baltas ūsas“. Jos požiūrį į kates pakeitė pažintis su Tonkino veislės katėmis, kurios labai meilios ir prieraišios, joms labai svarbi žmonių kompanija.

Užbūrė vos pamačius

S.Juokimavičienė pasakoja, kad jos šeima ilgą laiką buvo šunų mylėtojai ir net veisėjai – augino ir veisė čiau čiau, šarpėjų veislių šunis. Kai šunys paseno ir jų neteko, galvojo, kad daugiau jokių augintinių nebeturės. Ištvėrė vos pusmetį. Paaugo mažoji dukra, kuri yra didelė gyvūnų mylėtoja, pamatė vienoje parodoje sfinksų veislės katę, įsimylėjo, apsikabino ir teko ją vežtis namo.

„Tik tada, kai namie atsirado sfinksė, supratau, kad galiu laikyti kates, nes iki to laiko, kai kur nors pas gimines pamatydavau kates, man nepatikdavo – visos jos būdavo kažkokios aršios, vis reikėdavo saugotis, kad neįkąstų ar neįdrėkstų. Tad buvau nusistačiusi prieš kates. Vyresnioji dukra apskritai kačių bijojo – kai sfinksę parsivežėme namo, ji sakė, kad užsidarys duris, kai miegos. Buvo kažkur prisiklausiusi, kad miegančiam žmogui katė gali gerklę perkąsti.“

Tačiau sfinksė buvo labai gero charakterio ir visa šeima ją greitai pamilo. Tik taip susiklostė, kad namuose atsirado šuo, o katei tai sukėlė labai didelį stresą: ji nustojo ėsti, vemdavo, vaikščiojo tik užlipusi kažkur aukštai, net nenusileisdavo ant grindų, nes bijojo šuns, pradėjo tuštintis į lovas. Mėnesį taip visiems prasikankinus, veterinarai šeimai pasakė, kad nieko nebus – kažkurio vieno teks atsisakyti. Laimė, šalia gyvenantys kaimynai, kurie neturėjo jokio gyvūno, katę jau buvo labai pamilę, tad mielai sutiko pagelbėti ir pasiimti ją pas save. Ten ji greitai atsigavo.

Kurį laiką šeimos namuose gyveno tik šuo. Tačiau ištekėjo vyriausioji dukra, o išeidama gyventi į savo naujus namus pasiėmė ir augintinį. Be augintinių namie buvo tuštoka, bet tą tuštumą prieš penkerius metus užpildė Tonkino veislės katė Moka.

„Parodoje pamačiau ir nebegalėjau atsilaikyti, – prisimena Sandra. – Net nežinojau tokios veislės. Tiesiog mėlynos akys, ilgi balti ūsai mane užbūrė. Veisėja jos net nesiruošė parduoti, buvo pasilikusi ją veisimui, bet aš sumokėjau tiek, kiek ji paprašė, ir nusipirkau.“

Paneigė stereotipus

Moka, pasak veisėjos, – nuostabaus charakterio katė. Ji visada buvo prie šeimininkės ir su šeimininke – tiesa, kol namie neatsirado kitų kačių. Kai augintinių atsirado daugiau, Moka ėmė pavydėti dėmesio, todėl Sandros dukra ją pasiėmė ir Moka iki šiol laiką leidžia tik su ja.

Antra katė namuose buvo Mokos atsivesta kačiukė, kurią šeima pasiliko auginti. Trečiąją Tonkino katę šeima parsivežė iš veislyno Lenkijoje.

Sandros teigimu, Tonkino katės labai meilios ir prieraišios, joms labai svarbi žmonių kompanija. „Jos turi kažkokių šuniškų bruožų – gal todėl mums, ilgamečiams šunų mylėtojams, jos taip puikiai tiko, – sako moteris. – Jos laukia tavęs, jei kažkur išeini, pasitinka prie durų grįžusius namo. Turime ir medžioklinį šunį – jos kartu gyvena ir kuo puikiausiai su juo sutaria. Moka ir šuo gimę tą pačią dieną, kartu užaugo, tad ji ir su kitais šunimis, net svetimais, puikiai draugauja – net geriau nei su svetimomis katėmis. Su žmonėmis taip pat mielai pažindinasi ir leidžia laiką, kartais net tenka jas uždaryti, kai nori ramiai su kuo nors pasikalbėti, nes dėmesio prašosi net įkyriai.“

Poveikis: S. Juokimavičienė Tonkino veislės katę Moką pamilo iš pirmo žvilgsnio, o pažinus veislę geriau, nuomonė apie kates pasikeitė iš esmės / S. Juokimavičienės asmeninio archyvo nuotr.

Žavi veisėją ir tai, kad Tonkino katės – labai draugiškos, nerodo jokios agresijos. Net mažiems vaikams, kurie linkę kates niurkyti ar elgtis pernelyg grubiai, su jomis žaisti saugu: kitoms gal truktų kantrybė, o Sandros auginamos Tonkino katės nėra parodžiusios nei nagų, nei dantų.

Nors namuose gyvena net trys katės, namų jos nesiaubia ir jokio chaoso nekelia.

„Dar jas beaugindama labai aiškiai pajutau, kad katės sumažina stresą, – pasakoja pašnekovė. – Jei pareinu iš darbo dėl ko nors susirūpinusi, pakanka, kad bent 10 minučių įsitaisytų ant kelių, paglostau, kartu pasėdime ir nusiraminu. Jei sergi, atrodo, kad perima visą ligą ir blogą nuotaiką.“

Moteris teigia, kad visa tai, ką anksčiau galvodavo apie kates, jos augintinės paneigė, ir kuo toliau, tuo labiau žavi. Nors namuose gyvena net trys katės, niekur jos nelipa, nieko neplėšo, nedrasko, namų nesiaubia ir jokio chaoso namuose nekelia. Kartais iš smalsumo užšoka ant stalo pasižiūrėti, kas ten yra. Jei kokia nelaimė ir įvyksta, tai dažniausiai netyčia, augintinėms tarpusavyje žaidžiant.

Išvažiuojant kates kelioms dienoms galima palikti namuose vienas – nereikia, kaip šunį auginant, rūpintis, kas pašers, pavedžios. Mėgsta jos ir kartu keliauti – Moka, kol buvo viena, su šeimininkais keliaudavo gana dažnai. Dabar, kai namuose trys augintinės, visas pasiimti sudėtingiau.

Be augintinių negalėtų

S.Juokimavičienė įsitikinusi, kad vaikams labai svarbu turėti gyvūną: tai ugdo atsakomybės jausmą, moko rūpintis mažesniais ir silpnesniais už save. Toks augintinis kaip Tonkino katė tam puikiai tinka. Šios katės – lyg šeimos nariai, kuriais reikia rūpintis.

„Aš savo vaikams visada sakiau: jūs galite ateiti, atsidaryti šaldytuvą, pasiimti maisto, įsipilti vandens, o katė ar šuo to padaryti negali, todėl, prieš valgydami, visada turite pirmiausia pažiūrėti, ar turi gyvūnai maisto ir vandens. Taip jau mes saviškes auklėjome“, – sako pašnekovė.

Katės vaikams, kaip ir suaugusiesiems, padeda atsikratyti streso, kurį jie patiria mokykloje ar kieme susipykę su draugais.

„Mano mažoji gyvūnus ypač myli – jei galėtų, tai ir arklį namo parsivestų. Ir, tiesą sakant, mane tokia jos meilė gyvūnams džiugina. Gyvūnus mylintis žmogus negali užaugti blogas“, – įsitikinusi Sandra.

Pati jau sako niekada negalėsianti gyventi be gyvūnų, ypač – be savo kačių. Juokiasi, kad, matyt, jau tapo nuo jų priklausoma.

Apie veislę

Tonkino katė yra gana nauja kačių veislė, susiformavusi sukryžminus Siamo ir Burmos veislių kates.

Šios veislės katės yra vidutinio dydžio, paprastai sveria nuo 2,5 iki 5,5 kg.

Dažniausiai akys mėlynai žalsvos, tačiau jų atspalviai gali varijuoti nuo mėlynos iki žalios spalvos.

Kailis trumpas, prigludęs, šilkinės tekstūros, blizgus. Žymės snukio, ausų, kojų ir uodegos srityse yra tamsesnės nei kailis kitose kūno srityse. Tonkino katės gali būti įvairių spalvų, su amžiumi katės kailis tampa tamsesnis.

Tonkinai nerodo jokio nepasitenkinimo ar agresijos. Amerikoje ir Kanadoje šios veislės katės yra naudojamos gyvūnų terapijai, nes labai kantrios ir emociškai stabilios.

Tonkino katės pasižymi ypač stipria sveikata ir yra ilgaamžės. Šios veislės atstovės gali sulaukti 19–20 metų ir daugiau.

Šios katės aktyvios visą gyvenimą, todėl svarbu pasirūpinti, kad augintinei netektų nuobodžiauti – jei planuojate įsigyti šios veislės katę, turėtumėte gerai pagalvoti, ar jai neteks ilgą laiką vienai nuobodžiauti namuose.

GALERIJA

  • Poveikis: S. Juokimavičienė Tonkino veislės katę Moką pamilo iš pirmo žvilgsnio, o pažinus veislę geriau, nuomonė apie kates pasikeitė iš esmės.
S. Juokimavičienės asmeninio archyvo nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Anonimas

Kaip tą gyvūną tu prižiūretum ,jis liks gyvūnų.Jis nemoka savo užpakalio nusiplauti,jis ji plauna laižydamas o žmogus bučiuoja jį ir dar baisiausia leidžia savo kūdikius laižyti, veidelį,burnytę.Baisu. būti

Med.

Ar žinote kad negalima namuose laikyti gyvūnus,jie skirti ne tam ir ne žaidimui su jais.Tai biznis kuri padeda vystyti sakyčiau žmonės ,kurie turi problemų gyvenime.Jaucissi vieniši, tačiau turbūt ne visi žinote kad naminiai gyvūnai yra virusų nešiotojai ir platintojai žmogui.Mokslininkai jau kalba apie tai.Gyvūno negalima bučiuoti, glostyti,o paglosčius būtinai reikia plauti rankas.Jie juk plaunasi savo liežuviu savo užpakalius,kieme radę uosto ,ragauja kokia bakterije.Vienu žodžių gyvūnai turi gyventi savo gyvenimą o zmogus savo.Gyvumas nėra žaislas, negalima vaikams leisti žaisti su jais , bučiuotis, negalima kad laužytų kūdikį.Norite būti sveikais ,atsisakykite užkrato.O gyvūnų veisėjus reikia bausti,kad iš gyvų padare biznį.

,79795

Gyvūnai ne žaislas ,medicinos srities mokslininkai pagaliau per TV laidą pasakė tiesą apie gyvūnus ,kuriuos laiko namuose. Kates , šunys laikyti namuose tarp žmonių , vaikų negalima,tai bakterijų, virusų nešiotojai, žmonės net nesupranta ,kad gyvūnas namuose ,tai neaiškus virusas ,jeigu nesusirgote, tai dar susirgsite.Baisus dalykas, kaip šunims,katems leidzia laižtyti vaikus, naujagimis arba patys suaugę bučiuoja.Ta katė, ar šuo savo genatalijas plaunasi liežuviu ,paskiau žmogus, vaikas bučiuoja jį.. Kieme irgi nelakstote paskui,nežinote kur pauostė ,ka palaužė lakstydamas.Tai pasaulio tragedija, visų žmonių, kurie laiko gyvūnus namie.Medicinos mokslininkų nuomonė.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS