Kartų bendrystė
Tęstinis projektas rengiamas jau dvyliktą kartą. Jame dalyvaujantys menininkai – ne tik aktyvūs Lietuvos ir tarptautiniame meniniame lauke, tačiau ir savo ilgamete kūrybine patirtimi besidalijantys su jaunosios kartos atstovais. Paskatinti gražaus dėstytojų, mokytojų pavyzdžio, šiais metais jaunieji dailininkai taip pat eksponuoja savo darbus parodoje greta juos įkvėpusių autoritetų kūrinių.
Tapybos, grafikos, skaitmeninės spaudos, tekstilės, keramikos, stiklo, vitražo, objekto meno sričių atstovai gilinasi į šių metų "Kvadrato" temą "Prieš – po". Parodos organizatorius, kuratorius, stiklo menininkas Artūras Rimkevičius pakvietė ne tik susitelkti į galutinį kūrybos rezultatą – meno darbą, tačiau žiūrovams atskleisti ir tai, kas inspiravo kūrybinį procesą, jautėsi laisvai, nesuvaržytai, todėl vyraujančių temų įvairovė – plati.
Įkvėpta gamtos
Naujoms, šiuolaikiškoms interpretacijoms kūrėjus įkvėpė senieji amatai (Inesė Brants "Mažas paukštis anksti kėlęs visiems nušluosto snapus"), religiniai simboliai, kurie kūriniuose atsiskleidžia per abstrakčias formas (Danguolė Brogienė "Komunija"). Menininkai darbuose akcentuoja tautinio paveldo grožį ir svarbą, prasmę jį puoselėti, saugoti (Birutė Sarapienė "Inspiracija").
Dalis autorių kūriniuose nenutolsta nuo gamtos, ieškodami ir atrasdami unikalius tarpusavo ryšius (Birutė Šležienė "Be pavadinimo") ar susiliedami su gamtos stichijomis ir kūriniuose atkartodami jų ritmą, kupiną jėgos, galybės, didybės (Lina Dieninė "Ežeras"). Kiti gamtoje pastebi mažiausius virsmus, kuriuos interpretuodami sutveria naujus pasaulius kūriniuose (Ivanda Spullė-Meierė "...šiek tiek visko: juodo, balto...").
Parodos dalyviams gamta yra neišsemiamas inspiracijų šaltinis, įkvepiantis gebėjimu atsinaujinti, atgimti (Irmina Dūdienienė "Ledo lelijos").
Menininkai reaguoja ir į šiuolaikybėje aktualias ekologijos problemas, subtiliai jas atskleisdami kūriniuose ir paskatindami žiūrovus susimąstyti apie tai, ko galime netekti, jei nesirūpinsime gamta, jos turtais, galvodami tik apie savo poreikius (Rūta Marija Narvydienė "Gaisras").
Dailininkai su parodos lankytojais užmezga dialogą ir apie klimato kaitą (Eglė Petraitytė-Talalienė "(Ne)sezono metas?"), akcentuodami vartotojiškumo problemą (Gintautas Vaičys "Integracija"). Kiti į šias opias temas pažvelgia kiek iš toliau, sugrįždami į pradžių pradžią – Žemės planetos atsiradimą – ir išreikšdami savo nerimą dėl ateities (Gediminas Žuklys "Nota Bene!").
Vizualios parodos dalyvių kūrinių formos tokios pat įvairios, kaip ir jų pasirinktos temos.
Žvilgsniai į kasdienybę
Kūrėjai dėmesį sutelkia ne tik į universalias ar globalias temas, tačiau žvilgsnius nukreipia ir į visiškai šalia jų esančią kasdienybę, pastebėdami smulkiausias jos detales ir atrasdami jose naujų prasmių (Jovita Glemžaitė-Matuzienė "Durelės"), grožį, gebantį sušildyti, suteikti jaukumo jausmą (Daiva Gudelytė "Užsidarę I"). Kiti žvelgia į artimuosius, fiksuodami su jais kartu išgyventas kasdienybės akimirkas darbuose ir siekdami jas išsaugoti, perduoti ateities kartoms (Sigita Grabliauskaitė "Šeimos pasivaikščiojimas pajūriu").
Atitrūkti nuo opių, sunkių temų kūrėjai žiūrovus kviečia ramybės oazėse (Živilė Jasutytė "Pauzė"), paskatindami pasinerti į darbuose perteikiamų akimirkų atmosferą (Adelė Kasputienė "Iki šešėlio"). Kiti autoriai kūryboje ieško dvasios alsavimo (Artūras Rimkevičius "Tikėjimas"), filosofuoja (Dalia Čistovaitė "Pasaulio kraštas") ar pasineria į egzistencinius apmąstymus (Kristina Daniūnaitė "Prieš ir po").
Vizualios parodos dalyvių kūrinių formos tokios pat įvairios, kaip ir jų pasirinktos temos. Darbuose įtaigi estetika, užmezganti dialogą su žiūrovu, kuriama skirtingų tūrinių formų kontrastais, dekoratyviais, plastiškais kompoziciniais elementais, harmoningais spalvos, medžiagiškumo, faktūrų santykiais. Menininkai atranda ne tik tinkamiausias vizualines priemones kūrinių koncepcijoms išreikšti, bet šias priemones darbuose atskleidžia taip, kad žiūrovai būtų nustebinti vizualaus įspūdžio ir sudominti, paskatinti gilintis į meno kūrinio turinį ir kartu su autoriais pamąstyti apie darbuose analizuojamas temas.
Kas? Paroda "Kvadratas".
Kur? Galerijoje "Aukso pjūvis", VDU daugiafunkciniame mokslo ir studijų centre (V.Putvinskio g. 23).
Kada? Veikia iki kovo 27 d.
Naujausi komentarai