Ar daug kauniečių žino, kur mieste yra Kauną laiminanti skulptūra „Šviesos nešėja“? Betoninė, trijų su puse metrų aukščio skulptūra įkomponuota į miesto centre esančių pastatų fasadą.
Verslininkai, įsigiję „Spindulio“ spaustuvės pastatus, įrengė naują viešbutį, o ant vieno iš buvusios spaustuvės pastato stovinčią didžiulę skulptūrą nutarė renovuoti ir parodyti ne tik miesto svečiams, bet ir patiems kauniečiams.
Betoninė skulptūra ryškiu siluetu iškylanti erdvėje virš pastato stogo yra pirma tokio pobūdžio skulptūra, sukurta tarpukario Lietuvoje konkrečios architektūros eksterjerui.
Skulptūros nuo gatvės pusės nematyti, todėl retas kaunietis yra matęs šią skulptūrą, nors ji ir vainikuoja miesto centre esančio keturių aukštų pastato fasadą. Daugelį metų skulptūrą buvo galima pamatyti tik patekus į „Spindulio“ teritoriją.
Skulptūra buvo sukurta pagal specialų „Švyturio“ knygų leidimo bendrovės užsakymą. Autorius suteikė skulptūrai atitinkamus atributus: dešiniąja ranka moteris laiko aukštai iškeltą šviečiantį fakelą, kairiąja glaudžia knygą.
1928 metais sujungus Valstybės spaustuvę su bebankrutuojančia „Švyturio“ knygų leidimo bendrove buvo įkurta „Spindulio“ spaustuvė, kuriai su baigiamomis įrengti Miško gatvėje spaustuvės patalpomis, nuosavybės teise perėjo ir „Šviesos nešėjos“ skulptūra.
Vis dar neaiškus „Šviesos nešėjos“ autorystės klausimas. Archyviniuose dokumentuose nėra tikslių duomenų, kas yra skulptūros autorius, o šaltiniuose yra minimi net trys skirtingi skulptūros autoriai - Antanas Aleksandravičius, Bronius Pundzius ir Petras Aleksandravičius.
Tarybiniais metais skulptūra buvo sunykusi ir nuo 1988 metų pradėta intensyviai ieškoti galimybių renovuoti šį meno kūrinį.
Naujieji „Spindulio“ spaustuvės pastatų savininkai su apleistais ir naudojimui netinkamais pastatais įsigijo ir „Šviesos nešėją“, kuri nebeturėjo nei fakelo, nei rankos iki alkūnės.
Naujausi komentarai