Stabdė kelis kartus
Šiuo metu Rotušės aikštės rekonstrukcija gerokai įsibėgėjo. Pakeistos požeminės komunikacijos, klojama nauja danga. Aikštės viduryje ir kraštuose ties pastatais klojamas naujas granitas, o važiuojamojoje dalyje – akmeninis grindinys.
Būtent dėl akmeninio grindinio Kultūros paveldo departamentas (KPD) nori stabdyti darbus. Jų argumentas – akmenys turi būti netašyti, o dabar klojami nugludinti, tokie kaip Vilniaus gatvėje. Pasak paveldosaugininkų, negludinti akmenys yra vertingoji Senamiesčio savybė.
„KPD Kauno teritorinis skyrius liepos 3 d. patikrino vykdomus tvarkybos darbus Kauno Rotušės aikštėje ir užfiksavo, kad rytinėje aikštės išklotinėje, važiuojamojoje dalyje, klojamas nupjautų akmenų grindinys nesilaikant suderinto tvarkybos darbų projekto ir techninio projekto, kuriame pagrįstai nenumatytas tašytų akmenų paviršiaus lyginimas, nes toks sprendimas laikytinas autentiškų, vertingąją savybę sudarančių akmenų žalojimu.
Rotušės aikštė yra nacionalinio reikšmingumo kultūros paveldo objektas. Vertingoji šio objekto savybė – tašytų akmenų grindiniai gatvių trasose su tašytų akmenų gatvės bortais Rotušės aikštėje, lauko akmenų grindinių tipai“, – dėstoma KPD specialistų dienraščiui atsiųstame komentare.
Paveldosaugininkai užfiksavo, kad darbai Rotušės aikštėje atliekami be KPD Kauno teritorinio skyriaus atskiro raštiško sutikimo. Atliekant darbus esą buvo pažeisti paveldosaugos reikalavimai, iškilo vertingųjų savybių praradimo ir sužalojimo grėsmė.
„Įvertindamas susidariusią situaciją, KPD Kauno teritorinis skyrius liepos 4 d. surašė reikalavimą stabdyti Rotušės aikštės grindinio klojimo nupjautais akmenimis darbus iki atskiro KPD Kauno teritorinio skyriaus sprendimo. Kadangi darbai nebuvo sustabdyti, liepos 10 d. KPD Kauno teritorinis skyrius dar kartą teikė pakartotinį reikalavimą stabdyti darbus.
Taip pat Kultūros paveldo departamentas sudarė komisiją, kuri nustatys padarytą žalą Rotušės aikštės vertingosios savybėms – tašytų akmenų grindiniui. Komisija tai padarys remdamasi Sužalotų nekilnojamųjų kultūros vertybių atkūrimo būdo ir nuostolių dydžio nustatymo tvarkos aprašu. Nustačius padarytą žalą, bus kreipiamasi į teismą dėl žalos atlyginimo ir ištaisymo“, – nurodė KPD atstovai.
Nepatenkinti ir architektai
Socialiniuose tinkluose apie Rotušės aikštės tašytus akmenis pasisakė ir architektų bendruomenė, tarp jų ir aikštės rekonstrukcijos projekto autoriai.
„Pastaruoju metu platinama šmeižikiška informacija apie mus dėl Rotušės aikštės sprendinių.
Informuoju, kad mūsų su SOMA rengtame techniniame projekte (PV K. Mikšys, NKVA specialistas) buvo numatyta saugoti visas vertingąsias savybes, tarp kurių – ir grindinio akmenys. Pateikti žiniaraščiai ir pagrindiniame brėžinyje nužymėti privalomi saugojimo, remonto pagal PTR (Paveldo tvarkybos reglamentas – red. past.) darbai.
Deja, šiomis dienomis pradėti saugomo grindinio klojimo darbai neatitinka projekto sprendinių. Dėl akmenų pjovimo kreipėmės ir į KPD, ir Kauno skyrių. Gavome patvirtinantį raštą, kad taip – akmens pjaustyti negalima. Šį raštą gavo ir KPD, ir užsakovas su rangovu“, – feisbuko puslapyje dėstė architektė Loreta Janušaitienė.
„Realybėje darbai vyksta toliau, „kaip užsakovui fainiau“, KPD darbus sustabdė, bet jie vis tiek vyksta. Lankėmės objekte ir apie tai kalbėjome. Kaip pakeisti šią situaciją, nežinau“, – pridūrė architektė.
Savivaldybės pozicija
Kauno miesto savivaldybės specialistai vylėsi, kad pavyks rasti kompromisą ir tęsti suplanuotus darbus, nes jie esą atitinka įvairius reglamentus ir užtikrina patogų grindinio naudojimą.
Toks sprendimas laikytinas autentiškų, vertingąją savybę sudarančių akmenų žalojimu.
„Vykdydami darbus Rotušės aikštėje vadovaujamės KPD pateiktomis rekomendacijomis ir išaiškinimu. Turime suderinti tiek Statybos techninio reglamento (STR) prieinamumo negalią turintiems asmenims, tiek ir KPD keliamus reikalavimus.
KPD informavome, kad visi darbai vyksta pagal institucijų raštu suderintus sprendinius. Tikimės, kad šis nesusipratimas ir savotiškas nesusikalbėjimas su KPD artimiausiu metu bus išspręstas“, – dienraščiui komentavo Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis.
Savivaldybė yra skelbusi, kad kviečia miestiečius įvertinti Rotušės aikštės dangą. Nurodoma, kad važiuojamojoje Rotušės aikštės dalyje taikomas panašus sprendimas kaip ir Vilniaus gatvėje. Derinant su pagrindinės aikštės centre įrengiamu granitu, visa erdvė taps vientisa: vieno aukščio, be bortelių ar kliūčių, pritaikyta visiems gyventojams, verslams ir renginiams. Kaip teigė savivaldybė, čia nebeliks tranzitinio automobilių eismo, bus išlaikoma Senamiesčio grindiniui būdinga estetika.
Kauno savivaldybės atstovai aiškino, kad, nesant galimybės įgyvendinti STR reikalavimus, naudojant autentiškus Rotušės aikštės akmenis, važiuojamojoje dalyje klojami iš kitų miesto vietų surinkti akmenys, kurių dalis pagal poreikį gali būti nulyginti. Vertingosios Rotušės aikštės akmenų savybės ar autentika nepažeidžiama, kadangi jie išsaugomi ir nekeičiami.
„Dėl Vilniaus gatvės grindinio buvo kilę nemažai diskusijų. Tačiau per pastaruosius metus nesame gavę kauniečių nusiskundimų ar priekaištų – tik gerus atsiliepimus. Grindinys patogus neįgaliesiems, tėvams su vežimėliais, dviratininkams, senjorams, miesto renginiams“, – teigė Kauno savivaldybės administracijos atstovai.
Prieš daugiau nei trejus metus atliktoje kauniečių apklausoje 71 proc. miestiečių pasisakė už nulygintą Vilniaus gatvės akmens grindinį. Iš viso savo nuomonę tąkart pareiškė 9 153 asmenys. Tad ir dabar Kauno miesto savivaldybė pakvietė miestiečius balsuoti dėl Rotušės aikštės grindinio. Tai galima padaryti kaunas.lt interneto puslapyje.
Rotušės aikštės rekonstrukciją planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos.
(be temos)
(be temos)
(be temos)