Dar šiemet vienišiems pakaunės senjorams turėtų būti išdalyti pagalbos mygtukai. Tai tik viena priemonių, kurių Kauno rajono savivaldybė kartu su policija imasi viešajam saugumui užtikrinti.
Mažiau nusikalstamų veikų
Praėjusiais metais nusikalstamos veikos atvejų Kauno rajone užregistruota mažiausiai per pastaruosius ketverius metus – 1 504 atvejai (plg., 2014 m. – 2162).
"Tokio sumažėjimo priežastys – ne vien tik ekonominės situacijos pagerėjimas. Viena priežasčių – prasidėjęs glaudesnis bendradarbiavimas tarp savivaldybės ir policijos, kitų institucijų. Daug lėmė saugios kaimynystės grupės – jos padeda kaimynams apsaugoti vieniems kitus nuo nusikaltimų. Be to, keičiasi žmonių sąmoningumas: jiems ima rūpėti ne tik tai, kad kiekvienas asmeniškai saugiai jaustųsi, bet ir aplinkiniai, visa gyvenvietė", – keletą priežasčių įvardijo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.
Meras ir kiti savivaldybės atstovai kartu su policijos pareigūnais vyksta į reidus. Tokie bendri reidai rengiami kartą per mėnesį. "Viena savivaldybė čia gali daug mažiau nei bendradarbiaudama su policija. Mūsų darbuotojai gali važiuoti patikrinti socialinės rizikos šeimas, bet jei kartu dalyvauja policijos pareigūnas, gaunamas visai kitoks efektas. Žiemą į reidus važiavome su priešgaisrinės saugos tarnybos atstovais. Jie tikrino socialinius ir kitus būstus, kur buvo įtarimų, kad gerai neveikia šildymo sistema", – prisiminė meras.
Bendrų reidų metu tikrinta šildymo krosnių ir kaminų techninė būklė. Jų metu nustatyta, kad eksploatuojama daug netvarkingų šildymo įrenginių, o tai gali sukelti gaisrus. Per balandžio mėnesį vyksiančius reidus policijos pareigūnai taikys teisinio poveikio priemones tiems asmenims, kurie po praėjusio pareigūnų apsilankymo nebus pašalinę veiksnių, galinčių sukelti nelaimę.
Pagalba senyviems gyventojams
Mero iniciatyva, bendromis savivaldybės ir policijos pastangomis dar šiemet tikimasi įrengti bendrą pagalbos mygtuką vienkiemiuose gyvenantiems senyviems gyventojams. Paspaudus šį mygtuką, automatiškai surenkamas Bendrojo pagalbos centro numeris 112 – tokiu būdu žmogus gali greičiau pranešti apie gresiantį pavojų.
Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Šarūnas Šukevičius atkreipė dėmesį, kad pagalbos mygtukas skirtas senyviems žmonėms, kurie, patekę į ekstremalią situaciją, dažnai pamiršta, kokiu numeriu skambinti, kad išsikviestų pagalbą: "Pagalbos mygtuko principas tas, kad nereikia rinkti numerio – paspaudi vieną mygtuką, o toliau kalbi kaip telefonu: yra garsiakalbis, yra mikrofonas. Tie mygtukai turėtų veikti su SIM kortele, pagal kurią būtų apytiksliai nustatoma skambinančiojo buvimo vieta – kaip skambinant iš mobiliojo telefono. Gyventojų, kuriems tokius mygtukus įrengsime, tikslius adresus, koordinates perduosime policijai – kad pavojaus atveju senoliams nereikėtų ilgai aiškinti, kur jie gyvena."
Pirmuoju etapu tokį mygtuką savivaldybės lėšomis ruošiamasi įrengti daugiau nei šimtui rajono senjorų.
Š.Šukevičius atkreipė dėmesį į tai, kad kai kurios bendrovės teikia mokamą pagalbos mygtuko paslaugą. "Mes tokią paslaugą ruošiamės teikti nemokamai – siekiame išvengti bet kokių tarpininkų. Šiuo metu atliekame apklausą, kokia turėtų būti šio įrenginio techninė specifikacija", – sakė pašnekovas.
Vienas būdų gyventojų saugumui padidinti – tamsiuoju paros metu ilgiau apšviečiamos gyvenviečių gatvės. Nuo praėjusių metų gatvių apšvietimas lieka įjungtas visą tamsųjį paros metą. Šiemet gatvių apšvietimo tinklus planuojama plėsti.
Fiksuoja eismo pažeidėjus
Kelių policijai Kauno rajono savivaldybė nupirko ir kovo mėnesį perdavė naują automobilį. Juo patruliuojama rajono gatvėse ir keliuose. Automobilyje įmontuota įranga leidžia fiksuoti greičio viršijimo, chuliganiško vairavimo atvejus tiek dienos, tiek nakties metu. Šis automobilis nėra pažymėtas skiriamaisiais policijos ženklais nei švyturėliais. Tikimasi, kad tai leis geriau sudrausminti Kelių eismo taisyklių pažeidėjus Kauno rajone.
Kovo mėnesį pakaunės policininkai ypatingą dėmesį skyrė pėsčiųjų ir dviratininkų kontrolei. Per šį mėnesį nustatyta 19 tokio pobūdžio pažeidimų, o tuo pačiu laikotarpiu pernai – tik trys pažeidimai. Pastebėta, kad per eismo įvykius, kur viena transporto priemonių – dviratis, dažniausiai nukenčia vaikai ir nepilnamečiai. Todėl policija kartu su savivaldybe inicijavo konkursą moksleiviams, kuriuo vaikai ir paaugliai skatinami atsakingai važinėti dviračiais.
Renka saugiausią seniūniją
Siekiant gyventojus paskatinti pačius kurti saugią aplinką, šiemet pradėtas organizuoti saugiausios Kauno rajono seniūnijos konkursas. Tai – dar vienas bendras Kauno rajono savivaldybės ir Kauno rajono policijos komisariato projektas. Konkurse, kuris tęsis visus šiuos kalendorinius metus, skatinamos dalyvauti visos rajono seniūnijos, saugiausia turėtų paaiškėti metų pabaigoje.
"Tai paskatino daugelio seniūnijų seniūnus bendradarbiauti su policijos pareigūnais sprendžiant viešojo saugumo problemas. Konkurso metu bus vertinama, kiek seniūnijoje veikia saugios kaimynystės grupių, ar vyksta nusikaltimų prevencijos, šviečiamieji darbai", – užsiminė Š.Šukevičius.
Viešąjį saugumą padeda užtikrinti ir pakaunėje aktyviai besiburiančios savanorių gaisrininkų pajėgos. Kai kuriuos čia pernai kilusius gaisrus malšino ne tik profesionalūs ugniagesiai, bet ir ūkininkai, verslininkai, įmonių darbuotojai. Šiemet savanorių gaisrininkų pajėgos įteisintos oficialiai. Savanorių pajėgomis ketinama atgaivinti priešgaisrinę komandą Poderiškiuose, Vandžiogajoje ir kitur. "Įdomus dalykas, kad daugelis tų savanorių gyvenime nieko bendra nėra turėję su gaisrine. Kituose rajonuose beveik priverstinai buriami žmonės, o pas mus visi atėjo savanoriškai", – atkreipė dėmesį Š.Šukevičius.
Padės nustatyti šiukšlintojus
Rugsėjį savivaldybės Aplinkos skyriuje įsteigtas Viešosios tvarkos poskyris, kurio specialistai padeda seniūnams nustatyti ir bausti aplinkos teršėjus, kitus pažeidėjus. "Poskyryje dirbantys du specialistai priežiūri, kaip laikomasi švaros, tvarkos taisyklių, gyvūnų priežiūros taisyklių. Specialistai padeda seniūnams pažeidėjus įspėti, bausti, surašyti protokolus. Poskyris yra įsigijęs mobilias kameras, kurios paliekamos tam tikroje vietoje, kad būtų nustatyti šiukšlintojai. Tai ypač aktualu prie kapinių, kur daug kas atveža išpilti šiukšles", – sakė savivaldybės administratoriaus pavaduotojas. Pašnekovo žodžiais, tai labai aktualu Garliavoje, kur prie kapinių išmetamos net senos padangos.
Skyrė daugiau lėšų
Viešajam saugumui Kauno rajono savivaldybė pernai skyrė ženkliai daugiau lėšų nei ankstesniais metais: Kauno apskrities vyriausiajam policijos komisariatui – 49 tūkst. eurų (2014 m. – 17 tūkst. eurų), Kauno rajono priešgaisrinei saugos tarnybai – 122 tūkst. eurų (2014 m. – 72 tūkst. eurų).
44 proc. išaugo ir keliams remontuoti, prižiūrėti bei saugaus eismo sąlygoms užtikrinti skirtos lėšos – tam pernai skirta 3 mln. eurų. Už šias lėšas įrengta 8,25 km naujos asfalto dangos, įrengta ir atnaujinta 4,1 km šaligatvių, pėsčiųjų ir dviračių takų; įrengti septyni greičio mažinimo kalneliai; įrengta 224 m kelio atitvarų; atnaujinta ir pažymėta ženklu "Apsaugok mane" 91 pėsčiųjų perėja; sutaisyta apie 3,6 tūkst. kv. m senos asfalto dangos; užlyginta apie 10,3 tūkst. kv. m duobių.
Komentaras
Aleksejus Chraminas
Kauno rajono policijos komisariato viršininkas
Saugumo jausmas didėja, kai eilinis teisę gerbiantis pilietis mato, kad tiek jis pats, tiek kaimynai, tiek atitinkamos institucijos atlieka savo darbą. Priešingu atveju didėja nepasitenkinimas, netvarka, o tai sukelia nepasitikėjimą valdžios institucijomis ir netgi teisinį nihilizmą. Tai yra veiksniai, veikiantys nusikalstamumą.
Todėl Kauno rajono policijos komisariatas kartu su Kauno rajono savivaldybe ir kitais socialiniais partneriais ir šiais metais vykdo bendrą prevencinę programą "Saugus Kauno rajonas 2016". Programoje numatytos 5 pagrindinės prevencinio darbo kryptys: socialinės rizikos šeimų lankymas ir smurto artimoje aplinkoje užkardymas; nepakantumo šešėlinei prekybai atmosferos formavimas; eismo saugumo užtikrinimas; pagalba skurstantiems ir vienišiems; šviečiamoji veikla ir gerosios praktikos sklaida.
Šiemet ypatingą dėmesį skiriame socialinės rizikos šeimų ir šeimų, kuriose nuolat kartojasi smurto artimoje aplinkoje atvejai, lankymui. Per tris šių metų mėnesius aplankyta daugiau kaip 150 tokių šeimų, kai kurios iš jų net po keletą kartų. Deja, bet dviejose šeimose teko vaikus perkelti į aplinką, kurioje jiems būtų užtikrintos saugios ir visavertės gyvenimo sąlygos. Šiais metais kartu su policijos pareigūnais tokio pobūdžio priemonėse aktyviai dalyvauja ir kai kurie Kauno rajono savivaldybės administracijos seniūnai, t. y. Neveronių ir Karmėlavos, Vandžiogalos ir Vilkijos miestelio ir apylinkių, Užliedžių ir Babtų. Smurto artimoje aplinkoje pasireiškimo atvejais visada aukomis tampa vaikai, nepriklausomai nuo to, prieš ką yra smurtaujama. Tokiais atvejais vaikas traumuojamas psichologiškai. Ruošiame vaikams skirtus lankstinukus su konkrečia informacija, policijos pagalbos kontaktiniais telefono numeriais tam, kad vaikas, namuose matydamas smurto proveržį, galėtų apie jį nedelsdamas pranešti, apsisaugoti pats ir apsaugoti jam artimus žmones.
Darome prielaidą, kad viena iš grupių, darančių nusikalstamas veikas, yra socialinės rizikos šeimų nariai. Tikėtina, kad ypač aktyvus policijos pareigūnų ir socialinių partnerių darbas lėmė ženklų nusikalstamų veikų mažėjimą Kauno rajone.
Kauno rajono policijos komisariato policijos nuovadų darbo laikas pernai buvo pailgintas. O nuo šių metų vasario 1 d. nuovadų pareigūnų darbas organizuojamas taip, kad beveik visą darbo dienos laiką pareigūnai sukasi prižiūrimose teritorijose, o policijos nuovadų kabinetuose dirba tik po vieną pareigūną (Garliavos nuovadoje – keturi pareigūnai). Taip organizuodami darbą, policijos pareigūnai iš visuomenės gauna žymiai daugiau informacijos apie nelegalią prekybą akcizais apmokestinamomis prekėmis. Tikrindami informaciją pareigūnai šiais metais jau konfiskavo 976 l dyzelino, 450 pakelių cigarečių, 16 l pilstuko ir 21 l namų gamybos degtinės, o pernai per šį laikotarpį buvo nusavinta tik 20 l dyzelino, 11,5 l pilstuko ir 10 l namų gamybos degtinės.
Dažniausiai pasitaikanti nusikalstama veika – vagystės. Jei tam tikroje gyvenamoje teritorijoje daug kolektyvinių sodų, dominuoja vagystės iš sodo namelių. Tiesa, jos – sezoninės. Jei statomų objektų daug – dominuoja vagystės iš statybviečių Viešose vietose daugiau nusikalstamų veikų, susijusių su viešosios tvarkos pažeidimais. Probleminėms vietoms skiriame daugiau dėmesio, ir tos problemos išsprendžiamos. Mes negalime sau leisti naudoti didesnes pajėgas vienu metu visose vietose, tačiau galime padaryti tam tikras injekcijas. Tai vienoje, tai kitoje teritorijoje galime reaguoti pasitelkę maksimalias pajėgas ir maksimaliai greitai.
Naujausi komentarai