Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai | KaunoDiena.lt

KAUNO RAJONE RASTI, SPĖJAMA, PARTIZANŲ RANKRAŠČIAI

Antradienį Kauno rajone rasti, kaip spėjama, partizanų rankraščiai.

Pasak paveldosaugininkės Astos Naureckaitės, vandens pilname bidone su granata slėpti dokumentai yra labai prastos būklės, tačiau tikimasi, kad juos pavyks restauruoti ir iš išlikusių fragmentų sužinoti daugiau apie netoliese besislapsčiusių partizanų gyvenimą.

„Aktualu tai, kad ten netoliese buvęs partizanų bunkeris, maždaug už 200 metrų, tad galbūt tai siejasi su tame bunkeryje gyvenusių ir toje žūties vietoje buvusių partizanų veikla. Prie tų laikraščių palikti sprogmenys dėl saugumo: mes spėjame, kad jei kas būtų bandę prie jų prieiti, galėjo susisprogdinti. Padaryta labai apgalvotai“, – BNS trečiadienį sakė Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus specialistė, dalyvavusi dokumentų radybose.

Matome išlikusius užrašus „partizanas“, ir ženkliukai matosi, Vytis, emblemos įvairios. Sunku pasakyti, kiek ten dar pamatys restauratoriai.

Jos teigimu, rasti keturi pundeliai mašinėle rašytų rankraščių. Tai panašu į laikraščių lapus, kurie sulenkti ir susegti ar sudėti į knygas kietais viršeliais, primenančias maldaknyges. Trys ryšulėliai didesni, ketvirtasis – plonesnis ir prasčiau išsilaikęs.

„Būklė labai bloga, nes jie išbuvę tokioje drėgmėje daugiau kaip penkiasdešimt metų, gal net septyniasdešimt metų – nuo 1947-1949 metų. Tai gali būti partizanų spauda, matosi, kad mašinėle spausdinta, yra į knygelę sulankstyti lapai: ar tai buvo knygelės suformuotos specialiai, kaip maldaknygė kad būtų su kietais viršeliais – ten sunku įžiūrėti, ar ten laikraščių lapai“, – pasakojo A. Naureckaitė.

Spėjama, kad galėjo būti rastas partizanų laikraštis „Partizanas“. Jis buvo leistas 1949-1951 metais.

Rastus rankraščius iš miško glūdumos apie 700 metrų iki policijos automobilio teko nešti rankomis: dokumentai slėpti drėgnoje, sunkiai privažiuojamoje vietoje.

„Matome išlikusius užrašus „partizanas“, ir ženkliukai matosi, Vytis, emblemos įvairios. Sunku pasakyti, kiek ten dar pamatys restauratoriai“, – pasakojo paveldosaugos specialistė.

Dokumentai antradienį sudėti į specialias dokumentams skirtas dežes, užantspauduoti ir perduoti policijai.

Taip pat netoliese rasta keptuvė: ją, kaip ir bidoną, taip pat paėmė policija. A. Naureckaitė apie radinius pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui bei Centriniam valstybės archyvui. Pastarojo specialistai trečiadienį atvyks dokumentų perimti iš policijos. Iki tol juos prašoma laikyti šaltai, kad popierius neišdžiūtų.

Kultūros paveldo departamento specialistės žinomis, bidoną ir keptuvę rengiasi paimti Genocido ir rezistencijos tyrimo centras – ateityje jie galėtų tapti muziejiniais eksponatais.

Į žemę įkastą bidoną miške ties Girininkų I kaimu aptikto Šališkių girininkijos miškininkas.

Policijos duomenimis, vyras pasakojo, kad priėjęs arčiau ir atidaręs bidono dangtį, viduje pamatė vandenį. Po vandeniu vyras rado seną granatą ir rankraščius.

Sprogmuo buvo perduotas Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojams ir sunaikintas.

GALERIJA

  • Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai
  • Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai
  • Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai
  • Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai
  • Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai
  • Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai
  • Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai
  • Kauno rajone rasti, spėjama, partizanų rankraščiai
Rašyti komentarą
Komentarai (7)

metalo detektorius

kodel ne raso kad rado su metalo detektorium,,

Istorijos studentai

Prieš partizanus kovojo NKVD-MGB-KGB ginkluoti būriai. Pasitelkdavo net pasienio kariuomenę , reguliarią kariuomenę. Partizanus labai palaikė valstiečiai , maistu , slėptuvėmis , vaistais, informacija. Gūglinkit Laisvės kovų archyvą.

Anonimas

Snarglėtų piemenų pezėjimas - man nei motais.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS