Reaguojama nedelsiant
Policijos pareigūnai, sulaukę pranešimo apie galimą SAA ir atvykę į įvykio vietą, pirmiausiai atskiria smurtą patyrusį asmenį nuo smurtu įtariamo asmens. „Užtikrinama, kad jis negalėtų da-ryti įtakos – grasinti ar kitaip bandyti paveikti smurtą patyrusį asmenį. Užfiksuojamos visos deta-lės – pareigūnai, naudodami kūno kameras, užfiksuoja asmenų kūno sužalojimus, sugadintą turtą ir kitas aplinkybes“, – teigė Kauno apskr. VPK Reagavimo valdybos 5–ojo skyriaus viršininkė Greta Petraitienė.
Tuomet pareigūnai siekia išsiaiškinti, ar įvykis įvyko artimoje aplinkoje, ar turi smurto požymių ir ar nekyla smurto artimoje aplinkoje pavojaus rizika. „SAA orderis – speciali prevencinė priemonė, kurios tikslas yra apsaugoti nukentėjusį asmenį nuo tolimesnio smurto ir užtikrinti jam saugią aplinką. SAA orderis gali būti skiriamas, kuomet policijos pareigūnai nustato, jog yra smurto artimoje aplinkoje rizika – pagrįsta grėsmė nukentėjusiojo gyvybei, sveikatai ar laisvei“, – teigė pareigūnė.
SAA orderis ir ikiteisminis tyrimas
„Būna atvejų, kuomet kyla klausimas, pritaikius SAA orderį, kada pradedamas ikiteisminis tyrimas. Atsakome – nepradedamas, nebent vėliau paaiškėja, kad buvo padaryta nusikalstama veika. SAA orderis ir ikiteisminis tyrimas – du skirtingi procesai, tačiau abejais siekiama užtikrinti saugumą smurtą ar jo pavojų patiriančiam asmeniui. SAA orderis skirtas greitai reaguoti ir ap-saugoti, tuo tarpu ikiteisminis tyrimas yra išsamus procesas, siekiantis nustatyti teisinę atsako-mybę už smurtą artimoje aplinkoje“, – paaiškino G. Petraitienė.
Pranešimo siuntėjų nuotr.
SAA orderis skiriamas 15-ai dienų
Atlikus pavojaus rizikos vertinimą ir nustačius, kad yra pakankama smurto artimoje aplinkoje ri-zika, kitaip tariant, surinkus 3 „taip“ pagal vertinimo kriterijus, pavojų keliančiam asmeniui (PKA) skiriamas SAA orderis. „Asmuo 15 dienų laikotarpiui įpareigojamas: laikinai išsikelti iš gyvena-mosios vietos (jeigu gyvena su pavojų patiriančiu asmeniu (PPA), nepaisant to, kam priklauso būstas), nesilankyti gyvenamojoje vietoje (nepaisant to, ar jie kartu gyvena), nebendrauti, neieškoti ryšių su PPA (bei kartu su juo gyvenančių pilnamečių asmenų ir (ar) vaikų)“, – sakė pašnekovė.
Skyrus SAA orderį, policijos pareigūnai užtikrina, jog jo būtų laikomasi. „Nedelsiant užtikrinama, jog PKA pasiimtų būtinus daiktus ir fiziškai pasišalintų iš patalpų. Reaguojantys pareigūnai SAA orderio galiojimo laikotarpiu atlieka patikrinus, kaip PKA laikosi įpareigojimų. Tokių „susitikimų“ per 15 dienų būna mažiausiai du“, – teigė G. Petraitienė.
Per parą kelios dešimtys pranešimų
Praėjusiais metais Kauno apskrities teritorijoje pareigūnai reagavo daugiau nei į 11 tūkst. pranešimų apie SAA. Pareigūnų teigimu, dažnai žmonės, patyrę smurtą, gali jaustis nepatogiai bei nenorėti, kad jų būklė būtų užfiksuota, todėl jie gali atsisakyti medikų pagalbos. Jei įvykio metu matomi akivaizdūs sužalojimai, kad pagalba būtų suteikta kuo greičiau kviečiami medikai.
„Kiekvienas smurto atvejis reikalauja individualaus požiūrio, nes smurtas gali turėti įvairių formų ir pasekmių. Smurtas būna ne tik fizinis, bet ir psichologinis, kuris gali ilgainiui sukelti rimtų pasekmių sveikatai, tačiau šie sužalojimai ne visada yra matomi akivaizdžiai. Smurtas neturi būti netoleruojamas“, – pagalbos kreiptis drąsino pareigūnė G. Petraitienė.
(be temos)
(be temos)
(be temos)