Degalų rinkoje pakvipo etanoliu Pereiti į pagrindinį turinį

Degalų rinkoje pakvipo etanoliu

2004-05-11 00:00

Benzino priedo gamintojas ragina degalinių tinklus nustatyti mažesnes biodegalų kainas, kad ekologiškai švaresnis kuras paplistų rinkoje

Benzino priedo gamintojas ragina degalinių tinklus nustatyti mažesnes biodegalų kainas, kad ekologiškai švaresnis kuras paplistų rinkoje

“MG Baltic” koncernui priklausančios Kauno “Stumbro” bendrovės Šilutės spirito gamykloje jau du mėnesius nepertraukiamai gaminamas kuro priedas bioetanolis. Tačiau jo gamybos plėtrai kol kas trukdo ne tik per mažas valstybės dėmesys, bet ir konservatyvus lietuvių požiūris į ekologiškai švarius degalus.

Planų nepakeitė

Bioetanolio gamybai Šilutėje rengtasi kelerius metus. Pernai spalį “Stumbrą” privatizavęs “MG Baltic” koncernas šių planų neatsisakė. Į modernią įrangą įmonė investavo 8 mln. litų, tačiau gamybai išplėsti prireiks dar maždaug 25 mln. litų.

Šilutėje etanolis pradėtas gaminti kovo 5 d. Gamybos apimtys po truputį didintos, šalinant techninius gedimus, ir šiuo metu siekia 24 t etanolio per parą. Metų pabaigoje tikimasi gaminti dvigubai daugiau etanolio.

Anot “MG Baltic” viceprezidento Artūro Listavičiaus, ekologiško kuro gamyba sparčiai auga visame pasaulyje, jo naudojimo apimtys neišvengiamai turi didėti ir Lietuvoje. Iki šiol šalyje etanolis gamintas ir importuotas nedideliais kiekiais.

Planų gaminti etanolį turi lenkai ir latviai. Etanolis taip pat gaminamas ir šešiose Europos Sąjungos valstybėse - Vokietijoje, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Švedijoje ir Austrijoje.

“Etanolį eksportuosime į artimiausias rinkas”, - vylėsi A.Listavičius.

Saugo ir vaizdo kameros

Šilutės bioetanolio gamykla yra vienintelė tokia moderni gamykla Baltijos valstybėse. Joje dirba 75 žmonės. Anot vyriausiojo inžinieriaus Benedikto Degučio, įmonėje sumontuota pažangiausia pasaulyje etanolio gamybos įranga. Į pagamintą etanolį vietoje yra įmaišoma 5 proc. benzino, kad niekam nekiltų noro jį grobstyti.

“Spiritą atskirti nuo benzino beveik neįmanoma, nes abiejų medžiagų išgarinimo temperatūros yra labai panašios”, - sako B.Degutis.

Praėjusią savaitę prie etanolio talpyklų pastato buvo montuojamos vaizdo stebėjimo kameros. Apsaugos darbuotojai turi kas 15 minučių apeiti pastatą ir žurnale užregistruoti, ar nėra įsilaužimo į gamyklos patalpas žymių.

Uždarbis žemdirbiams

Šilutėje etanolis gaminamas tik iš lietuviškų rugių ir kvietrugių. Vienai bioetanolio tonai pagaminti reikia apie 3 t grūdų. Pernai dar neprivatizuota Šilutės spirito gamykla iš ūkininkų supirko 3 tūkst. t pašarinių grūdų. Šiemet planuojama supirkti maždaug 24 tūkst. tonų. Tačiau neaišku, iš kur įmonė gaus tiek pašarinių grūdų, nes dar pernai šalyje buvo jaučiamas jų stygius.

“Teko pirkti ir maistinius grūdus”, - prisipažino “MG Baltic” koncerno bioetanolio projekto vadovas Arvydas Lipskis.

A.Listavičius mano, jog didėjanti etanolio gamyba ne tik sukurs naujų darbo vietų kaime, bet ir garantuos Lietuvos žemdirbių užauginto derliaus supirkimą. 30 tūkst. t grūdų išauginti reikia ne mažiau kaip 7 000 ha pasėlių.

Rinkoje grūdų nėra

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas Aušrys Macijauskas abejoja, ar šiandien įmanoma iš ūkininkų nusipirkti pašarinių grūdų, nes rinkoje jų beveik nėra. “Žemdirbiai nenori parduoti paskutinių atsargų, nes nebus kuo šerti gyvulių “, - sako A.Macijauskas.

Lietuvos ūkiai 2003 m. rinkai pateikė rekordinį kiekį (500 tūkst. t) maistinių grūdų, o pašarinių - tik 200 tūkst. t.

“Tai lėmė netoliaregiška valstybės ir grūdų perdirbimo įmonių politika, - sako A.Macijauskas. - Bijau, kad dabar gauti pašarinių grūdų bioetanoliui gaminti beveik neįmanoma”. Tai susiję ir su ES reikalavimais, nes iki gegužės 1 d. ūkininkai turėjo atsikratyti perteklinių grūdų. Turintiems atsargoje daugiau kaip 10 t pašarinių grūdų ūkiams grėsė nemažos baudos.

A.Macijausko nuomone, etanolio gamintojai turėtų su ūkininkais pasirašyti išankstines ilgalaikes sutartis, nes pasėlių struktūrą žemdirbiai planuoja prieš dvejus metus.

Gegužės pabaigoje numatomas grūdų augintojų susitikimas su “Stumbro” vadovais. Padvigubinus gamybą, Šilutės bioetanolio gamyklai kitąmet reikės maždaug 60 tūkst. t grūdų.

Pirktų pigesnį benziną

“Lukoil-Baltija” degalinėse galima nusipirkti tik A-92 markės degalų, į kuriuos įmaišyta 5 proc. etanolio. Kol kas tokiu kuru prekiaujama ne visose degalinėse. Jo kaina nesiskiria nuo mineralinio benzino. “A-95 markės benziną su etanolio priedu pirkčiau tik tokiu atveju, jei jis būtų pigesnis už paprastą benziną”, - sakė “Lukoil” degalinėje sutiktas Audrius.

“Biokuro kainą degalinėse nustato ne gamintojas, o pardavėjas”, - pastebėjo “MG Baltic” viceprezidentas A.Listavičius.

Jo teigimu, “MG Baltic” jau derasi su “Statoil” ir kitais mažmeninės prekybos tinklais dėl prekybos A-95 markės benzinu su bioetanolio priemaišomis. Jis pridūrė, jog derybų partneriai paprastai priešinasi reikalavimui, kad biokuras degalinėse būtų žymimas specialiu ženklu. Toks žymėjimas informuoja vartotoją apie degalų rūšį. Žymėjimas “e5” parodo, jog benzine yra 5 proc. etanolio. Specialistų teigimu, į visų rūšių benziną galima įmaišyti iki 10 proc. etanolio.

Naudojasi akcizo lengvata

“MG Baltic” viceprezidentas A.Listavičius įsitikinęs, jog bioetanolio pramone turėtų rūpintis ir valstybė. Jis priminė, kad, siekiant užtikrinti ES teisės aktų vykdymą, Lietuvoje yra priimtas biokuro, biodegalų ir bioalyvų įstatymas. Pagal jį biodegalai iki 2005 m. pabaigos turi sudaryti ne mažiau kaip 2 proc., iki 2010 m. - ne mažiau kaip 5,75 proc. viso rinkoje esančio transporto kuro.

Anot A.Listavičiaus, gaminant etanolį, tiesioginės paramos iš valstybės “Stumbras” negauna. Finansų ministerija teigia, jog biokuro gamintojai naudojasi akcizo lengvata, kuri proporcinga biologinės kilmės medžiagų kiekiui degaluose. Mineralinės kilmės benzinui taikomas 1300 Lt/t akcizas.

Gamyba remiama milijardais dolerių

Etanolio gamyba ypač skatinama Jungtinėse Amerikos Valstijose. Amerikiečiai etanolį pradėjo gaminti pirmieji 1975 metais, siekdami energetinės nepriklausomybės nuo arabų pasaulio, diktuojančio naftos kainas pasaulinėje rinkoje. JAV etanolis gaminamas 44 bendrovėse iš kukurūzų. Tačiau etanolio gamybos pelningumas nustojo didėti 1991 m. Daugiau nei 10 metų JAV etanolio rentabilumas vis mažėja.

JAV taip pat remiamas ir etanolio eksportas. Valstybės iždas per metus etanolio eksportui skiria apie 320 mln. dolerių paramą (maždaug 902 mln. litų), o įvairiomis formomis JAV Vyriausybė etanolio gamybą kasmet remia iki 114 mlrd. dolerių. Tai sudaro maždaug 95 JAV centus už etanolio galoną, arba 59 lietuviškus centus už litrą etanolio. Etanolio gamyba išplitusi taip pat ir Kanadoje bei Brazilijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų