Bibliotekoje – skirtukų ir knygų paroda L. Pačebutienei atminti | KaunoDiena.lt

BIBLIOTEKOJE – SKIRTUKŲ IR KNYGŲ PARODA L. PAČEBUTIENEI ATMINTI

  • 0

2020 m. kovo 3 d. 17 val. Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos galerijoje 3A vyks parodos „Homo legens. Skirtukai ir knygos“ atidarymas.

Kiekvienas turime teisę laisvai pasirinkti, ką skaityti, o draugų rekomendacijos dažnai mums padeda susigaudyti didžiuliame knygų sraute. Jau dešimtmetį kuriamas „Literatūros meniu“, kuriame garsūs Lietuvos žmonės pristato perskaitytas knygas, išmoningai prilygindami jas maistui. Šioje parodoje bus pristatytas Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos buvusios vadovės Laimos Pačebutienės „Literatūros meniu“, kurį sudarė bibliotekos darbuotojai. Drauge su knygomis eksponuojami ir jos kolekcionuoti knygų skirtukai.

Knygų skirtukai jau I a. buvo pridedami prie kodeksų knygų. Viduramžiais naudoti knygų skirtukai dažniausiai būdavo gaminami iš siauros pergamento juostelės. Kadangi pirmosios spausdintos knygos buvo retos, vertingos ir brangios, iškart tapo aišku, kad pasižymėti vietą knygoje reikėtų nepadarant žalos jos puslapiams. Apie 1860 m. skirtukai pradėti austi tekstilės fabrikuose. Austi šilkiniai knygų skirtukai buvo labai vertinami kaip dovanos Viktorijos epochoje ir jų T. Stevensas stengėsi pagaminti kiekvienai progai ar šventei. Daugelis XIX a. knygų skirtukų būdavo skirti naudoti biblijose ir maldaknygėse. Juos gamindavo iš kaspino, austo šilko ar odos. Po 1880 m. iš šilko austų knygų skirtukų gamyba mažėjo – paplito skirtukai, atspausdinti ant tvirto popieriaus ar kartono.

Parodoje eksponuojami šiuolaikiniai knygų skirtukai, kurie gaminami iš daugybės įvairių medžiagų, kurie pasižymi dizaino ir stiliaus įvairove.

Knygos ir skirtukai priklauso nuo žmogaus – Homo legens − kuris skaito.

Parodos atidarymo renginyje dalyvaus: bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič, filosofas dr. Tomas Kiauka, rašytojas Juozas Šikšnelis, knygų klubo „Skyrius“ narė Rasa Povilaitienė. Muzikuos Martyna Rudelytė (kontrabosas) ir Rima Moisejeva (smuikas).

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS