Klaipėda – dėmesio centre: violončelės festivalyje svečiai iš keturių pasaulio kontinentų Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėda – dėmesio centre: violončelės festivalyje svečiai iš keturių pasaulio kontinentų

2025-04-28 14:39 kauno.diena.lt inf.

Tarptautinis Klaipėdos violončelės festivalis ir Klaipėdos Davido Geringo vardo konkursas sugrįžta į uostamiestį. Gegužės 5–10 dienomis miestas tampa pasauline violončelės sostine, kurioje šis muzikos instrumentas susilies į muzikos, judesio, kino, teatro, mados, seminarų ir „čellatteso“ sintezę. Klaipėdiečių ir miesto svečių laukia pusšimtis renginių 25 skirtingose miesto erdvėse, kuriose pasirodys muzikantai iš keturių pasaulio kontinentų.

„Per šešias dienas miestas išgirs ir pamatys 53 renginius – nuo lengvų ryto koncertų iki pasaulinio lygio pasirodymų netikėčiausiose miesto vietose, tokiose kaip Klaipėdos energijos elektros turbinų salėje ar naktiniame klube „Hofas“. Neabejotinai, labiausiai intriguoja, kad šiemet violončelė plečia savo ribas ir tampa judesio, vaizdo bei mados dalimi“, – sakė festivalio sumanytojas, Klaipėdos koncertų salės kamerinio orkestro meno vadovas ir violončelininkas Mindaugas Bačkus. 

Violončelės muzika įsilies į kitas meno formas

Prieš aštuonerius metus suskambėję ir sužavėję reginių įvairove pirmojo festivalio akordai, šiemet vėl kviečia pasinerti į skirtingas meno formas.

Šokio ir teatro pasaulyje gerai žinomos kūrėjos Sandra Straukaitė ir Agnija Šeiko jėgas suvienys industrinėje erdvėje, kur muzika, mada ir judesys susijungs performanse, vyksiančiame „Klaipėdos energijos“ teritorijoje. „Tai bus tarsi muzikos vizuali transformacija ir šį klasikinį muzikos instrumentą bus galima matyti, jausti ir paliesti“, – teigė A. Šeiko, performanso režisierė ir choreografė. 

Festivalyje debiutuojantis sveikatingumo ciklas „čellattesas“ atskleis dar vieną netikėtą instrumentinio transformaciją – kiekvienas norintis galės pajausti ir suprasti, kaip garsas veikia kūną. „Violončelininkams kurtos rytinės mankštos atviros visiems norintiems, o šeštadienį jos virs gyvo J. S. Bacho muzikos ir jogos sinteze. Norite išbandyti „čellattesą“ – ateikite į „Kultūros fabriką“, – intrigavo meno vadovas M. Bačkus.

Įtraukiančių parodų gerbėjai turėtų nepraleisti „Skaitmeninės violončelės“, kuri veiks Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre. Ispanų menininkas Davidas Fernandezas sukūrė interaktyvią instaliaciją, kurioje susijungia 3D grafika ir dirbtinis intelektas. „Dirbtiniu intelektu sugeneruota violončelė, kompiuteriu sukurti vaizdai bei trimatė kompiuterinė grafika nukels į įspūdingą vizualinės fantazijos ir muzikos pasaulį. Šios parodos fragmentai, pasklidę socialiniuose tinkluose, jau sulaukė stulbinančio populiarumo. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad dėl parodos specifikos būtina išankstinė registracija, kurios formą rasite internete www.celloklaipeda.com, – sakė Tadas Grabys.

Miesto pulsas – muzikos ritmu

Kas rytą jaunieji violončelininkai iš visos Lietuvos pasiskirstys po įvairiausias miesto erdves – kavines, turgų, darželius, senelių namus – ir nemokamai koncertuos klausytojams.

„Tai – ne tik muzika, bet ir gestas, kuris muziką priartina prie žmogaus, sugrąžina ją į kasdienybę. Tai ir graži šio festivalio tradicija, skambanti nuo pat pirmojo festivalio 2017-aisiais“, – sakė M. Bačkus. 

Kiekvieną vakarą Klaipėda virs koncertine scena – kameriniuose pasirodymuose ir šokiruojančiuose koncertuose gros pasaulinio lygio violončelės meistrai. Tarp jų – muzikantai, kurie Lietuvoje pasirodys pirmą ir, tikėtina, vienintelį kartą. Festivalio programose – klasika,  šiuolaikinės kompozicijos ir eksperimentinė muzika.

„Vakarais festivalio kiekviena diena užsibaigs naktiniame klube „Hofas“ – kieme mieste, kur susitinka draugai, o violončelė vėl keis savo amplua – iš akademinės scenos ji persikels į klubinę aplinką, kartu su elektronika, improvizacija ir džiazu. Tai – ne tik drąsus meninis sprendimas, bet ir priminimas, kad klasika yra gyva ir aktuali šiandienos žmogui“, – sakė M. Bačkus.

Partnerių nuotr.

Konkurso scenoje – būsimos žvaigždės

Neatsiejama Klaipėdos violončelės festivalio dalis – Davido Geringo vardo Tarptautinis Klaipėdos violončelės konkursas, suburiantis jaunuosius talentus iš keturių žemynų. Šiemet dalyvaus 61 konkursantas iš 28 šalių. Sulauksime talentų iš egzotiškiausių šalių: Kolumbijos, Taivano, Kanados, Japonijos ir Pietų Korėjos. Konkursiniai pasirodymai vyks Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje ir LMTA Klaipėdos fakultete. Juos vertins tarptautinė komisija – vieni ryškiausių violončelės pasaulio vardų didžiulį dėmesį kreips ne tik į atlikimo techniką, bet ir muzikinę drąsą bei išskirtinumą. „O patys geriausieji bus apdovanoti piniginiais prizais ir pasirodys publikai kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru, kuriam diriguos maestro Martynas Staškus. Taip pat vakaro metu pasirodys jungtinis „Keliaujančių violončelių” ansamblių orkestras, kurį sudaro šimtas geriausių Lietuvos muzikos ir meno mokyklų specialiai festivaliui susiburti moksleiviai atliks premjerą – Tado Petrulio specialiai festivaliui sukurtą himną“, – pasakojo M. Bačkus. 

Skambanti Klaipėda – ne tik uostamiestis

Festivalis sujungs meno formas, griaus žanrų ribas ir kvies ne tik klausytis, bet ir stebėtis, ką gali šis instrumentas. „Ši savaitė bus iššūkis visiems, organizatoriams suvaldyti keturių šimtų dalyvių logistiką, svečiams suspėti sudalyvauti visose programose, nes nevalia praleisti to, ko gali daugiau niekada ir nepamatyti“, – teigė Klaipėdos koncertų salės vadovas Tadas Grabys. 

Visą renginio programą rasite čia: www.koncertusale.lt ir www.celloklaipeda.com, nemaža dalis koncertų ir pasirodymų – nemokami. Kai kur būtina išankstinė registracija.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra