Kosminis turizmas A.Palilionytės tapyboje | KaunoDiena.lt

KOSMINIS TURIZMAS A.PALILIONYTĖS TAPYBOJE

Tariama, kad visata tai materialusis pasaulis: beribis erdvės atžvilgiu ir kintantis – laiko. Tokia, rodos, ir menininko sąmonė – beribė ir kintanti laike. Lapkričio mėnesį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje pristatoma tapytojos Agnės Palilionytės paroda „Žvaigždžių dulkėse“, sudaryta iš įvairaus, daugiausia pastarojo, laikotarpio darbų ir atspindinti kertinius menininkės kūrybos bruožus bei naujovių paieškos rezultatus.

Agnė Palilionytė neslepia žavesio visata ir gyvybės formomis tiek Žemėje, tiek už jos ribų. Reikia suprasti gyvybe tapytoja vadina ir žvaigždes, ir kitus kosminius objektus. Menininkė nesiliauja stebėtis atsitiktinumu ar lemtimi egzistuoti protu neaprėpiamoje begalybėje. Jos fantaziją ir vaizduotę stimuliuoja beribiškumas ir didybė – galimybė kurti nesibaigiančiame kūrinyje. Autorės naudojama kūrybinė materija – aliejus ir drobė. Tai lyg atitikmuo protonų ir neutronų skirtingų kiekybinių santykių junginiams kuriantiems visus Žemėje žinomus elementus. Kiekviena visata turi savo daleles sudėčiai ir paralelinė tapybos visata ne išimtis. „Skaičiau, kad esame sudaryti iš tų pačių medžiagų kaip žvaigždės ir galaktikos. Taigi esame tiesiogiai susiję su visata, todėl ir mano parodos pavadinimas „Žvaigždžių dulkėse“ “, - minčių vingrybes atskleidžia menininkė Agnė Palilionytė.

Tapytojos visatoje anksčiau minėtos dalelės – aliejus ir drobė – tai tiek medžiagiškumas, tiek priemonės atspindėti sąmonę, kuri vizualizuota pradeda veikti savarankiškai ir gyventi savo gyvenimą. Laike ir abstrakčioje piešinio erdvėje sustabdytos Agnės Palilionytės figūros, tarpusavyje, neminint pavienių atvejų, nepanašios. Šios fiktyvios kosmoso turizmo palydovės reprezentuoja skirtingas Saulės sistemos planetas, nors menkomis užuominomis. Melsva mumifikuota būtybė – chameleonė, leidžiu sau pavadinti, Neptūnė, rausvose Marso fono properšose, iš paveikslo „Žvaigždžių dulkėse“ (todėl paveiksle ir atsispindi planetų sankirta). Kita figūra – apsivijusi balta drobule (o gal įsispraudusi lateksiniame kostiume) su Saturno geltonio inkrustacijomis. Kituose darbuose – iš tamsiosios mėnulio disko pusės nužengusios pilkaodės auksinėmis kaukėmis. Žydroji blyškiaodė „Ledi“ ne šiltesnė už Uraną nei koloritu, nei veido ekspresija.

Tai kas iš tiesų vienija skirtingus menininkės fantazijos salynus į vientisą vaizduotės kontinentą yra neapibrėžta erdvė ir šaltas koloritas. Akys neužkliūva už jokių peizažo fragmentų ar architektūrinių detalių. Paveiksluose tapomas fonas yra tarsi visatos platybių imitacija. Purpurinės ir / ar pilkos plokštumos, jungiamos potėpiu slinktimis tarsi vakuuminės kosmoso erdvės. Matoma gausybė mėlio ir juodi kontūrai bet kitos šios paletės spalvų detalės, naudojamos kaip būdas interpretuoti už Žemės ar kitų planetų plytinčias tuščias visatos erdvės. Kad ir kaip ten bebūtų, tuštumoje sunku įžvelgti gyvybę ar šilumą, todėl natūraliai norisi pateisinti koloritą.  

Dar vienas bruožas, vienijantis daugelį autorės darbų, tai visafigūriai personažų portretai su išraiškingomis moteriškumo detalėmis. Galbūt dėl to žavesio gyvybei, menininkės kuriami veikėjai turi apibrėžtą lytį. Tai simbolinis pasąmonės atspindys – įsčioms, visa ko pradui. Tačiau svarbu paminėti, kad nė viena figūrų nėra grynai Žemės moteris. Jų bruožai asimetriški, siurrealistinių spalvų. O ir mimikose atsispindintys charakteriai nedvelkia motiniškumu. Dauguma veikėjų atrodo, šaltakraujės, bejausmės, apatiškos. Tačiau ar galėtų paveikslų veikėjos perteikti kitokias emocijas jei yra rimtos savo planetų atstovės šioje Palilionytės kosminėje ekskursijoje.

Tad belieka tapti ekskursantais ir atsakyti (sau): ar jūsų įsivaizduojamos būtybės iš kitos planetos panašios į tapytojos Agnės Palilionytės?

Agnė Palilionytė – lietuvių jaunosios kartos tapytoja, gimusi ir šiuo metu kurianti Kretingoje. Tapytojos personalinės parodos anksčiau pristatytos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Elektrėnuose, Kretingoje ir šiuo metu – Palangoje. Kolektyviniuose projektuose (parodose ir pleneruose) menininkė dalyvauja respublikiniu ir tarptautiniu mastu Lietuvoje ir Latvijoje.

Dailininkės kūrybiniai bruožai išryškėjo pristatant pirmuosius darbus viešumoje. Dėmesį kausto kontrastingas koloritas, šaltas tonas, išgalvotos figūros ir abstrakčios erdvės. Menininkė yra surengusi parodų skirtų skirtingo amžiaus auditorijoms. Praėjusį rudenį buvo pristatytas darbų ciklas vaikams „Šušu šalyje“. Menininkei svarbu padėti mažuosius sudominti menu, atitraukti jų dėmesį nuo kompiuterio ekranų ir priminti, kad vaikystė, gali būti reali ir apčiuopiama. Priešingai darbais autorė komunikuoja su vyresnėmis auditorijomis. Joms pristatomos idėjos apie gyvybės formų beribiškumą, feministinių personažų pasaulį. Tai šiuolaikinio pasaulio veidrodinė refleksija vyraujančioms aktualijoms.  

Paroda veikia Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Vytauto g. 61, Palanga. Darbo laikas: I - V 10.00 – 19.00, VI  10.00 – 16.00.

GALERIJA

  • Kosminis turizmas A.Palilionytės tapyboje
  • Kosminis turizmas A.Palilionytės tapyboje
  • Kosminis turizmas A.Palilionytės tapyboje
  • Kosminis turizmas A.Palilionytės tapyboje
Asmeninio archyvo nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS