Uostamiesčio scenoje – operėlių vaikams premjera | KaunoDiena.lt

UOSTAMIESČIO SCENOJE – OPERĖLIŲ VAIKAMS PREMJERA

  • 0

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro edukacinis projektas „Statykime operą“ Žvejų rūmų scenoje kone pusantro šimto vaikų suteiks unikalią galimybę vaidinti, šokti ir dainuoti kartu su teatro profesionalais. Kitą savaitę publikos laukia Rasos Dikčienės operėlių „Muzikantas, velnias ir perkūnas“ bei „Kabakšt kabaldakšt“ premjera.

Į gyvenimo kelionę

„Labai myliu vaikus ir visą gyvenimą svajojau profesionaliame teatre pastatyti spektaklį, kuriame jie patys vaidintų. Tikiu, kad talentingesnių, organiškesnių artistų už vaikus neegzistuoja, todėl vaikams ir ne tik jiems turi vaidinti vaikai“, – įsitikinusi Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro projekto „Statykime operą“ režisierė Milginta Palubinskaitė.

Svarbiausias vaiko „darbas“ – žaisti. Tai ir darys vaikai kompozitorės R. Dikčienės operėlėse. Vos atkeliavę iš sapnų pasaulio, berniukas ir mergaitė susitinka su avytes prižiūrinčia bobute ir kartu leidžiasi į gyvenimo kelionę. „Besiganydami“ jie sutinka akmenis, kibirkštis, vėžį upelyje ir kviečia visus keliauti kartu. Priėję mišką, keliauninkai užmigdomi bobutės lopšinės. Taip baigiasi operėlė „Kabakšt Kabaldakšt”.

Operėlėje „Muzikantas, velnias ir perkūnas” berniuką ir mergaitę matome jau paaugusius ir tapusius muzikantais. Jie abu žaidžia kieme su savo draugais – velniukais ir laumėmis, kol į kiemą nesuguža vaikai iš kito kiemo – Perkūnai. Jie kėsinasi išvyti kiemo senbuvius, bet galiausiai visi susidraugauja. O tada... „Kas įvyksta tada, pamatysite apsilankę mūsų operėlėse“, – įdomiausioje vietoje pasakojimą nutraukia projekto „Statykime operą“ režisierė M. Palubinskaitė.

„Į operėlių pastatymą įtraukta daugybė vaikų – mažieji artistai ir dainuoja, ir vaidina, ir šoka. Parengiamajame etape vaikai ir jų mokytojai supažindinti su operos žanro formos ir muzikinės kalbos ypatumais, struktūra, sudėtinėmis dalimis bei dalyvauja operėlių rengimo procese. Mokytojai su vaikais dirba konsultuojami teatro specialistų“, – pasakojo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro edukacijos koordinatorius Domininkas Malajavas.

Drąsiai nėrė visa mokykla

Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazijos muzikos mokytoja Asta Alminė kartu su savo auklėtiniais ruošiasi vaidinti operėlėje „Muzikantas, velnias ir perkūnas“. Apie galimybę kartu su profesionaliu teatru statyti vaikišką operėlę mokytoja sužinojo dar ankstyvą pavasarį. Idėja pasirodė įdomi, o galimybė dirbti su Muzikinio teatro atlikėjais – labai viliojanti.

„Kreipiausi į dvi puikias antros klasės mokytojas, kurios nepabijojo imtis naujos ir įdomios netradicinės veiklos: tai Brigita Pociuvienė ir Rasa Miniotienė. Jos mielai sutiko bendradarbiauti, o vaikai bei jų tėveliai entuziastingai pritarė tokiai veiklai. Prie scenos pastatymo panoro prisijungti ir 5–7 klasių mokinių ansamblis „HZG Sound junior“. Tad įvairaus amžiaus Klaipėdos H. Zudermano gimnazijos auklėtiniai su džiaugsmu nėrė į vieną iš operėlių“, – entuziastingai pasakoja A. Alminė.

Tikrasis darbas prasidėjo rudenį, kai vaikai po atostogų sugrįžo į mokyklą. Muzikos pamokose ir ansamblio užsiėmimuose jie išmoko muzikinę medžiagą ir daineles. Tada režisierė M. Palubinskaitė ėmėsi „didžiojo darbo“: prasidėjo repeticijų maratonas, reikalaujantis daug laiko ir pastangų. Suderinti pamokas ir repeticijas kartais būdavo nemažas iššūkis, o ir gebėjimas sukaupti bei išlaikyti dėmesį ir vykdyti režisierės nurodymus vaikams nebuvo itin lengva užduotis.

Nelengva, bet džiugu

A.Alminė džiaugėsi, kad mokyklos trečiokai apie muzikinį teatrą ir muzikinius spektaklius sužinojo ne tik iš vadovėlio. „Operėlės statymas tapo puikiu patyriminiu mokymu. Vaikai patys pamatė, ką veikia režisierius, choreografas, scenografas, garso operatorius ir kiti darbuotojai, kurių dėka gimsta muzikiniai spektakliai. Mokiniai pajuto, ką reiškia būti muzikinio teatro artistu, kai vienu metu reikia ir vaidinti, ir dainuoti. Suprato, kiek daug darbo ir pastangų reikia įdėti siekiant norimo rezultato. Su nekantrumu ir jauduliu laukiame spektaklio premjeros, tikėdamiesi žiūrovų palaikymo“, – sakė A. Alminė.

Klaipėdos Vydūno gimnazijos 2t, 3t ir 4t klasės mokiniai kartu su muzikos mokytoja Vaiva Šiauliene, padedami režisierės ir Muzikinio teatro atstovų, ruošia operėlę „Kabakšt kabaldakšt”. „Vaikai su džiaugsmu laukia repeticijų, kuriose gvildena teatro paslaptis, lavina savo balselius ir ruošiasi pasirodymui. Scenoje vaidins net 70 mūsų mokyklos moksleivių. Vaikai laimingi turėdami tokią galimybę. Jie drąsiai siūlo savo idėjas ir labai stengiasi. Muzikinis projektas visus suvienijo ir suteikė neįkainojamos patirties. Džiaugiamės ir su didžiausiu jauduliu laukiame premjeros“, – pasakojo V. Šiaulienė.

Operėlę repetuoja Klaipėdos Vydūno gimnazijos auklėtiniai. (Vaivos Šiaulienės nuotr.)

Opera – nuobodi? Tikrai ne!

Operėlės – retas žanras nūdienos muzikiniuose teatruose. Jomis siekiama paneigti išankstinį vaikų nusistatymą, esą opera – nuobodi ir neįdomi. Projektas „Statykime operą“ praplės vaikų akiratį bei supažindins juos su įvairiomis teatro formomis. Operėlės taps intriguojančiu iššūkiu tiek kūrėjams, tiek teatrui, tiek patiems vaikams.

R. Dikčienės operėlių „Muzikantas, velnias ir perkūnas“ bei „Kabakšt kabaldakšt“ pastatymai sujungs operos žanro tradiciją ir modernias lietuviškų pasakų interpretacijas su šiuolaikiškais personažais. Scenovaizdyje pasakoms būdinga XX a. pradžios lietuvių aplinka nebus atkurta preciziškai, tačiau interaktyvaus teatro elementai ir muzika su liaudies dainų motyvais turėtų patikti tiek mažiesiems artistams, tiek jų žiūrovams. Nors operėlėse veikia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai, jiems priskiriami bruožai – gudrumas, klastingumas, draugiškumas – akivaizdžiai žmogiški. Vaikai, stebėdami veikėjų elgesį, atpažins realiame gyvenime už teatro durų besiskleidžiančius žmonių santykius, tai mažiesiems padės suvokti savo jausmus. Kompozitorės R. Dikčienės sukurtose operėlėse susipina skirtingų laikmečių muzikinės variacijos bei dėmesį prikaustančios melodijos.

Operėlių premjera – gruodžio 11 d. 18 val. Klaipėdos žvejų rūmuose.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS