Dėmesys – kiekvienam pacientui
Beveik pusmetį Klaipėdos miesto poliklinikoje dirbanti gydytoja iš Ukrainos Marianna Andrulis pastebi, jog pacientai panašūs abiejose šalyse: ir Lietuvoje, ir Ukrainoje gana daug pacientų serga įvairiomis endokrininėmis ligomis, tarp kurių dominuoja cukrinis diabetas, įvairios skydliaukės patologijos.
Kasdien pacientus konsultuojanti gydytoja sulaukia didelio jų srauto. Dažniausiai kreipiasi žmonės nuo 60 iki 80 metų, tačiau, pasak specialistės, tai nereiškia, jog su endokrininėmis ligomis susiduria tik vyresni, o jaunesni žmonės yra sveikesni.
Bendraudama su pacientais M. Andrulis stengiasi įsigilinti į kiekvieno paciento situaciją. „Žinojimas, kuo gyvena žmogus, konsultaciją gali pakreipti vienokia ar kitokia linkme. Kartais vos išgirdusi paciento skundus, galiu pasakyti, iš kurios šalies jis atvyko. Ukrainiečių skundai dažnai būna panašūs: nemiga, nerimas, stresas. Nė vienas jų nėra tikras, kad namai liks nesugriauti ir po karo turės kur sugrįžti“, – pasakojo gydytoja.
Žinojimas, kuo gyvena žmogus, konsultaciją gali pakreipti vienokia ar kitokia linkme.
Pasak endokrinologės, ilgalaikis stresas bet kuriam gali prišaukti ligą, nebūtinai susijusią su endokrinologija. Jis neigiamai veikia širdį ir kraujagyslių sistemą, gali išprovokuoti neurologinių sutrikimų, sutrikdo daugelį organizmo funkcijų, tad būtina kompleksiškai vertinti kiekvieno paciento situaciją.
2013 m., dar gyvenant ir dirbant Ukrainoje, M. Andrulis buvo patvirtintas aukščiausios kategorijos gydytojo endokrinologo kvalifikacinis laipsnis.
Po gimtadienio – karas
Kovo mėnesį sukako treji metai, kai Marianna netikėtai atsidūrė Lietuvoje.
Vasario 23-iąją atšventusią gimtadienį moterį kitą dieną pasiekė žinia apie prasidėjusį karą. Su dukra ir kitais artimaisiais ji pasitraukė į Lietuvą – taip atsidūrė uostamiestyje. Praėjus pirminiam šokui ir mūsų šalyje patvirtinus gydytojos licenciją, M. Andrulis pradėjo dirbti pagal profesiją.
Pokalbio išvakarėse kaip tik buvo sukakę treji metai nuo priverstinės emigracijos. „Liūdna sukaktis. Nori ar nenori kiekviena tokia data primena karo pradžią ir su tuo susijusius įvykius“, – pripažįsta pašnekovė.
Baigė mitybos studijas
Be endokrinologijos, M. Andrulis yra įgijusi ir mitybos gydytojo specializaciją. Nors Lietuvoje ši licencija nebuvo patvirtinta, įgytos žinios ir patirtis praverčia kasdieniame endokrinologo darbe.
„Mityba ir endokrinologija yra labai glaudžiai susijusios ir nuolat persipina. Nustačius cukrinio diabeto diagnozę, nepakanka paskirti tik reikiamus vaistus – efektas bus tik dalinis, o štai sureguliavus mitybą, galima sulaukti puikių rezultatų. Norisi ne tik pasakyti žmogui: laikykis dietos, bet ir realiai padėti. Norėjau labiau įsigilinti į mitybos sritį, kad galėčiau suteikti kuo daugiau žinių ir matyčiau pokyčius, kai pacientas vėl pas mane sugrįžta“, – paaiškino gydytoja.
M. Andrulis pripažįsta – ne visi pacientai klauso patarimų ar yra linkę keisti gyvenimo būdą, net sužinoję apie nepagydomą ligą. „Kai nustatomas cukrinis diabetas, nutukimas, norint pasiekti rezultatų laukia sunkus darbas“, – pridūrė ji.
Pašnekovė pripažįsta, kad sunkiausia gydytojo darbe – prisibelsti iki žmogaus savimonės, paskatinti jį labiau rūpintis savo sveikata. „Kaip reaguoju, kai pacientas manęs negirdi? Atkakliai dirbu ir stengiuosi, kad žmogus išgirstų. Aš juk daviau Hipokrato priesaiką padėti žmogui! Privalau pacientui pateikti visą reikiamą informaciją. Tokia mano kaip gydytojos pareiga, o kaip pacientas elgsis su šia informacija – jo valia. Norėčiau, kad pacientas suteikta informacija pasinaudotų kaip gražiu drabužiu – apsivelka ir eina aukštai pakelta galva“, – pasakojo endokrinologė.
Iš spintos išsitraukė kostiumą
Kai kurie pacientai, įsiklausę į gydytojos patarimus dėl gydymo ir mitybos korekcijų, sugrįžta laimingi ir džiaugiasi pasiektais rezultatais. Gydytoja prisiminė neseniai sugrįžusį vyrą, kuriam pavyko atsikratyti keliasdešimt kilogramų.
Daugiau nei 150 kilogramų sveriantis vyras į konsultaciją atėjo vilkėdamas kostiumu. Vyras buvo laimingas, kad po ilgos pertraukos vėl galėjo užsivilkti kostiumą, kuris daug metų dulkėjo spintoje. Pakartotinai apsilankiusi pacientė, turinti cukrinį diabetą ir skydliaukės problemų, pasidžiaugė, kad gydytojos M. Andrulis gydymas ir rekomendacijos atvėrė akis – tiesiogine ir perkeltine prasme. Tinkamai parinktas gydymas ir svorio kontrolė padėjo pasijausti kur kas geriau. Pasak M. Andrulis, motyvuotam žmogui siekti rezultato yra lengviau.
Kai kurie pacientai ateina tikslingai, susirūpinę dėl svorio. Kai kuriuos pacientus atsiunčia šeimos gydytojas arba kitas gydytojas specialistas, pavyzdžiui, kardiologas.
„Kiekvienas numestas nereikalingas kilogramas palengvina gyvenimą ir savijautą, sumažina riziką sirgti sunkiomis ligomis“, – patvirtino gydytoja endokrinologė.
Sprendimą lėmė... Černobylis
Paklausta, kodėl pasirinko endokrinologiją, M. Andrulis paaiškino: po 1986 m. Černobylio atominės elektrinės avarijos endokrinologiniai susirgimai buvo numeris 1 ir itin trūko gydytojų endokrinologų. Ši nelaimė palietė Ukrainos, Baltarusijos, Lietuvos ir kitų kaimyninių šalių gyventojus, o pasekmės jaučiamos iki šiol.
Atominės elektrinės sprogimas iki šiol neigiamai veikia skydliaukės veiklą. Po šios avarijos visi žmonės yra potencialūs gydytojo endokrinologo pacientai. Visi, kurie 1986 metais buvo vaikai, vadinami Černobylio vaikais. Gydytoja rekomenduoja ne tik jiems kartą metuose pasidaryti skydliaukės echoskopiją ir reikiamus tyrimus – tuo turėtų pasirūpinti kiekvienas save gerbiantis ir savo sveikata besirūpinantis žmogus.
Marianna užaugo Bučos apylinkėse, kurios taip pat buvo paveiktos Černobylio atominės elektrinės nelaimės. Svajojusi būti chirurge, medicinos studentė po pirmos operacijos šios minties atsisakė ir sąmoningai pasirinko endokrinologiją. Tuo metu itin trūko šios srities specialistų.
Rašyti lietuviškai – lengviau
Iš Ukrainos atvykusi gydytoja mokosi lietuvių kalbos ir stengiasi kalbėti lietuviškai. Ji pasidžiaugė, kad pacientai geranoriškai vertina jos pastangas. Tiesa, gydytoja nemažai sulaukia pacientų, nemokančių lietuvių kalbos ir prašančių bendrauti rusiškai. Tarp gydytojos pacientų – nemažai jos kraštiečių.
Marianna prisipažįsta, kad, kaip nebūtų keista, rašyti lietuviškai jai sekasi geriau nei kalbėti. „Gal tada labiau susikaupiu? O kai kalbu, noriu labai daug pasakyti ir perduoti kuo daugiau informacijos pacientui per itin ribotą konsultacijos laiką. Esu laiminga, kai galiu perduoti kuo daugiau žinių ir pacientas jas priima“, – svarstė pašnekovė.
M.Andrulis pasidžiaugė, kad netrūksta sąmoningų pacientų, besirūpinančių savo sveikata. Jie reguliariai tikrinasi cukraus kiekį kraujyje, stengiasi normalizuoti kūno svorį, klauso gydytojos rekomendacijų. Kai pacientas atsižvelgia į gydytojos patarimus, jam reikia vartoti mažiau vaistų. „Noriu duoti kuo daugiau naudos pacientams“, – reziumavo pokalbį gydytoja endokrinologė.

Naujausi komentarai