Uostamiestyje jau pabudo ir žmonėms pavojingos erkės. Kol kas šių sunkias ligas platinančių kraujasiurbių nėra daug, tačiau neatmetama, kad netrukus jų skaičius vis didės. Gyvūnams pavojingos erkės pabudo dar vasarį.
Pataria pasisaugoti
Šiomis dienomis Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai 1 km2 plote užfiksavo pirmąsias dvi suaugusias erkės – patiną ir patelę.
"Koks šiuo metu yra erkių aktyvumas, sunku pasakyti, nes dar yra gana šalta. Veikiausiai kraujasiurbės dar nebus labai aktyvios", – pastebėjo Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova.
Vis dėlto klaipėdiečiams, mėgstantiems pasivaikščiojimus gamtoje, patariama pasisaugoti šių erkinį encefalitą bei Laimo ligą platinančių gyvių.
Platina ligas
Uostamiesčio visuomenės sveikatos centro atstovų teigimu, praėjusiais metais erkės šiuose kraštuose pastebėtos kiek vėliau nei šiemet, tačiau tai, kad kovui pasiekus antrąją pusę jos jau pabudo, nestebina.
"Pas mus visada yra šiek tiek šilčiau nei Rytų Lietuvoje, todėl to galima tikėtis", – pastebėjo I.Kuznecova.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja patikino, kad net ir netikėtai atvėsę orai šių žmogui pavojingų kraujasiurbių nepražudys. Anot jos, erkės be vargo žiemoja nuo sniego pasislėpdamos tarp lapų bei aukštoje žolėje.
Klaipėdos apskrityje, kaip ir visoje Lietuvoje, paplitusios europinės miškų erkės. Jos yra pagrindinės erkinio encefalito ir Laimo ligos platintojos.
Pašnekovės teigimu, šiemet užsikrėtusiųjų šiomis pavojingomis ligomis dar neužfiksuota.
Stebi nuo kovo
Tik keturkojams pavojingos erkės uostamiestyje apie save pranešė kur kas anksčiau – vasarį.
Siekiant išsiaiškinti gamtinius ligų židinius, yra stebimas erkių paplitimas, gausumas, aktyvumas, rūšinė sudėtis, jų pernešamų ligų epidemiologinė situacija.
Pajūrio regioniniame parke ir Usėnų miške, esančiame Šilutės rajone, pastoviuose stebėjimo punktuose, erkės stebimos nuo kovo iki gruodžio mėnesio.
Pernai pirmosios erkės buvo pastebėtos kovo 18 d., paskutinės – gruodžio 27 d. Erkių aktyvumo periodas per 2015-ųjų sezoną siekė 285 dienas.
Patikimiausia priemonė – skiepai
Sveikatos specialistų teigimu, patikimiausia priemonė apsisaugoti nuo erkinio encefalito – skiepai. Tiesa, nuo Laimo ligos vakcinos dar nėra, todėl belieka saugotis erkės įsisiurbimo.
Vienas patikimiausių apsisaugojimo nuo erkių būdų yra ryškių spalvų, šviesūs, pasiūti iš lygaus audinio ir kaip galima sandaresni drabužiai.
Kita priemonė yra repelentai – erkes atbaidančios medžiagos. Miške rekomenduojama vaikščioti takeliais, poilsiui reikia pasirinkti sausą, atvirą miško aikštelę.
Būtina skubiai ištraukti
Nepatartina sėdėti ar gulėti tiesiog ant žolės, reikėtų pasikloti antklodę, kilimėlį ar kitą turimą medžiagą.
Grįžus į namus reikėtų atidžiai apžiūrėti savo kūną, ypač erkių "mėgstamas" kūno vietas: kojas, pažastis, juosmens sritį, galvą, kaklą ir ausis.
Po to siūloma nusiprausti duše, nes, kol erkė suranda kur įsisiurbti, praeina maždaug valanda. Aptikus įsisiurbusią erkę, būtina ją kuo greičiau ištraukti, kad sumažintumėte infekcijos patekimo riziką.
Naujausi komentarai