Minint Vytauto Didžiojo valdymo pradžios 630 metų sukaktį – kilograminis medalis | KaunoDiena.lt

MININT VYTAUTO DIDŽIOJO VALDYMO PRADŽIOS 630 METŲ SUKAKTĮ – KILOGRAMINIS MEDALIS

Šiemet, minint Vytauto Didžiojo valdymo pradžios 630 metų sukaktį, išleistas numizmatinis gaminys, įamžinantis nepaprastą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės erą. Tai – unikalus, vieno kilogramo masės sidabro medalis "Vytauto Didžiojo sosto antspaudas", kuris iškilmingai pristatytas Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujajame arsenale.

Kadangi išlikę sosto antspaudo originalai yra stipriai sunykę, medalis atkurtas remiantis ikonografiniais šaltiniais ir akademiniais Lietuvos mokslininkų tyrimais.

Iš viso išleisti 25 sidabriniai net vieno kilogramo masės medaliai ir 3 auksiniai 5 uncijų masės medaliai.

Norvegijos karališkoje monetų kalykloje nukaldintus medalius išleido bendrovė "Monetų namai".

"Vytauto Didžiojo sosto antspaudas – vienas reikšmingiausių jo antspaudų, išleistas jam esant gyvam, apie 1407 metus. Tai – jo galybės ir statuso antspaudas, sutvirtinęs vienas svarbiausių sutarčių Lietuvos istorijoje: 1413 metais Horodlės sutartį, o 1422 metais – Melno sutarties aktus, kuriais Žalgirio mūšį pralaimėjęs Vokiečių ordinas galutinai atsisakė pretenzijų į Žemaitiją ir kuriais buvo nustatyta siena su Užnemune, nepakitusi iki šių dienų", – pasakojo profesorius, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės numizmatikos ir heraldikos tyrinėtojas Stanislovas Sajauskas.

Esą tai didelis įvykis tiek kolekcininkams, tiek visiems, besidomintiems Lietuvos istorija.

Medalyje vaizduojamas ant puošnaus gotikinio suolo sėdintis šarvuotas valdovas su kunigaikščio karūna.

Palei medalio briauną išgraviruota: "sigillum allexandri alias witowdi magni ducis lithwanie et russie et cetera" ("Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Rusios ir kitų valdovo Aleksandro arba Vytauto, antspaudas").

Originalus Vytauto Didžiojo sosto antspaudas – didelis, apie 105 mm skersmens balto vaško antspaudas, kuris buvo prikabinamas prie pergamentinių dokumentų raudonų, tamsiai mėlynų, žalių arba kitų spalvų siūlų supintomis virvelėmis arba pergamentinėmis juostelėmis.

Siekiant pabrėžti antspaudo savininko aukštą̨ rangą, Vytauto antspaudai būdavo daromi iš raudono vaško, nors būtent sosto antspaudai yra iš balto vaško.

Yra žinoma, kad Vytautas Didysis per savo gyvenimą turėjo 9 skirtingus vaškinius antspaudus, o sosto antspaudas yra laikomas vienas svarbiausių.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Tautos balsas

Taip, LDK ir Vytauto Didziojo galybe... Gaila, kad viskas slepiama, o nekuriu, ne lietuviskos isvaizdos "profesoriu", net perrasoma ne Lietuvos naudai...

Karigaila Kazimieras

Kažkokios nesąmonės. Ko nors durniau nesugalvojot ?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS