Nekilnojamojo turto savininkams – pokyčiai | KaunoDiena.lt

NEKILNOJAMOJO TURTO SAVININKAMS – POKYČIAI

Kitąmet nekilnojamojo turto mokestis klaipėdiečiams nesikeis. Lengvatos bus „apkarpytos“ tik naujų būstų statytojams. Jas siūloma taikyti vienerių metų laikotarpiui, o ne iki to laiko, kol bus parduotas būstas. Vėl prabilta apie nuolaidos panaikinimą nekilnojamojo turto vystytojams.

Mokesčių tarifų nekeis

Nekilnojamojo turto mokesčio tarifus, kurie galios kitais metais, savivaldybių tarybos turi nustatyti iki birželio 1-osios. Priešingu atveju bus taikomas minimalus dydis.

Nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme numatyta, kad pastarojo tarifas gali siekti nuo 0,3 iki 3 proc. turto mokestinės vertės. Savivaldybių tarybos patvirtina dydį, kuris galios jų teritorijoje.

Klaipėdos savivaldybės Mokesčių skyriaus vedėja Kristina Petraitienė atkreipė dėmesį, kad kitais metais mokestinė turto vertė nesikeis.

Dėl šios priežasties siūloma palikti ir tuos pačius šio mokesčio tarifus, kurie galiojo praėjusiais metais. Tai yra taikyti 0,8 proc. tarifą visam mieste esančiam nekilnojamajam turtui. Tiesa, vėl išskiriamas netvarkomas, apleistas, nenaudojamas ar naudojamas ne pagal paskirtį turtus.

Apsileidėliams norima palikti maksimalų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą – 3 proc.

Skatina tvarkytis?

Miesto tarybos Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto pirmininkas Algirdas Grublys domėjosi, ar nėra įmanoma dar labiau padidinti mokesčių naštą apsileidėliams.

„Kas iš to, kad moka maksimalų mokestį. Vis tiek nesitvarko“, – teigė politikas.

K.Petraitienė aiškino, kad įstatymu yra numatytas galima didžiausias ir mažiausias nekilnojamojo turto tarifas. Savivaldybės gali patvirtinti savo tarifą įstatymo nurodytose ribose.

„Jei nesitvarko, tai bent biudžetas gauna papildomų lėšų. Pamatę, kad turi mokėti maksimalų nekilnojamojo turto mokestį, savininkai, tikiu, pasuka galvas, kodėl taip yra, ir pradeda tvarkytis. Paskutinius trejus metus miesto tarybos tvirtinama sąraše tikrai nėra vien tiek patys objektai“, – tvirtino vedėja.

Taip pat atkreiptas dėmesys, maksimalus nekilnojamojo turto tarifas apsileidėliams bus taikomas visiems mokestiniams metams, nepriklausomai nuo to, kada miesto taryba patvirtins jų sąrašą.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, nekilnojamojo turto, kuriam taikomas maksimalus mokesčio tarifas, uostamiestyje 2014 m. surinkta per 133 tūkst., 2015 m. – per 47 tūkst. eurų.

K.Petraitienės teigimu, suma sumažėjo, nes pasikeitė turto mokestinės vertės. Įtakos tam turėjo ir objektų skaičius. 2014 m. tokių buvo 22, 2015 m. – 17.

Gali iškreipti rinką

Siūloma nekeisti ir nekilnojamojo turto mokesčio tarifo daugiabučių gyvenamųjų namų statytojų užbaigtiems butams, kurie nėra parduoti. Jis išliks lengvatinis – 0,5 proc.

Tačiau norima apriboti laiką, kiek toks tarifas bus taikomas. Numatytas terminas – vieneri metai nuo buto užbaigimo ir įregistravimo „Registrų centre“.

K.Petraitienė priminė, kad lengvatinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas statytojams patvirtintas 2011 m., vyraujant ekonominiam sunkmečiui. Taip buvo norima jiems padėti.

Pasak vedėjos, ilgainiui taikomas lengvatinis tarifas gali iškreipti rinką. K.Petraitienė tvirtino, kad dabar rinkoje dar yra nuo 2009 m. neparduotų butų, o jiems taikomas lengvatinis tarifas.

„Tikrai negalėtume tokių butų pavadinti naujais“, – pastebėjo vedėja.

A.Grublys domėjosi, kaip nekilnojamojo turto vystytojai vertina tokius pakeitimus. Anot K.Petraitienės, priešingai nei ankstesniais metais jokių pastebėjimų nesulaukta.

A.Grublio svarstė, ar apskritai nereikėtų panaikinti tokią lengvatą. Apie tai buvo kalbama ir praėjusiais metais, svarstant nekilnojamojo turto mokesčio tarifus.

Pabrėžiama, kad įplaukos iš nekilnojamojp turto mokesčio yra labai reikšmingos miesto biudžetui. Šiemet iš šio mokesčio planuojama surinkti 7,86 mln. eurų.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

ezys

>>>aaa jus cia rimtai manote, kad Vilniuje ir Kaune daugiau stato del mokesciu? :) Beja stato ir Klaipedoje, tik dabar pasimoke ir stato mazesnius daugiabucius, o tie kur pries krize statyti iki siol tusti stovi. Tokie Manto namai pvz. greit 10 metu bus, stovi kaip vaiduoklis.

aaa

Ne komentarų sulaukta, o seniai į sprendimus numota ranka, tuščias reikalas, neverta diskutuoti. Nustatyti max, tarifai - tai augimą lėtinanti, o ne skatinanti priemonė. Galima pagalvoti, kad Klaipėdoje tiesiog bumas naujų statybų. Kl. rajone - taip. Klaipėdoje - ne, skirtingai, nei Vilniuje, ar Kaune (vyksta tik iš ES ar biudžeto lėšų vykdomos statybos). Tiesa, Vilniuje nustatyti lengvatiniai tarifai (atrodo, yra apskritai nulinis), kad tik verslas vykdytų veiklą. Mūsų Klaipėdos vadovams tai nė motais. Nesupranta elementarios abėcėlės: mokesčiai didina savikainą, o tai galiausiai turi įtakos galutinei kainai (reikia suvokti, į kurią pusę, gal bent tiek mūsų politikai sugeba mąstyti...)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS